1.5 kilometre sonra kıyamet kopacak!

1.5 kilometre sonra kıyamet kopacak!
Suriye’de 16 aylık isyanda en kritik çatışma Halep’te yaşanıyor. Kenti üç gündür bombalayan Suriye askerleri, muhaliflerin mevzilerine 1.5 kilometre yaklaştı. İki taraf arasında yaşanacak göğüs göğüse çarpışma Suriye’deki olayların kaderini belirleyecek.
Suriye’de 16 aydır devam eden ve yaklaşık 20 bin kişinin ölümüne neden olan isyan olaylarında en kritik dönemece gelindi. Ülkenin ticari başkenti sayılan, Türkiye sınırı yakınındaki Halep kenti olayların başlamasından bu yana Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın durmuştu. Ancak muhalif Özgür Suriye Ordusu son iki haftadır bu kentteki faaliyetlerini artırarak, Halep’in bazı mahallelerini ele geçirdi. Halepli siviller akın akın kentten kaçarken, şehrin merkez mahallelerine yayılan 2 bin kadar silahlı muhalifi çıkarmak isteyen Esad yönetimi, kenti 140 tank, yüzlerce top ve binlerce askerle kuşattı. 
 
‘Tüm savaşların anası’
 
Esad’ın ordusunun, önceki gün kentteki muhaliflere yönelik büyük bir saldırıya girişmesiyle, Suriye basını tarafından “bütün çatışmaların anası” diye nitelenen savaş da başlamış oldu. Bu çatışmanın galibi ise karşı tarafa büyük bir üstünlük sağlayacak. Esad yönetimi kazanırsa, muhalifleri Şam’ın ardından Halep’ten de kovmuş olacak. Böylece hem psikolojik üstünlük sağlayacak hem de muhalifleri ‘sokak çatışması’ yerine daha üstün olduğu ‘cephe savaşına’ itmiş olacak. Muhalifler kazanırsa da hem Esad’a büyük bir darbe vuracaklar hem de Türkiye sınırında en başından beri istedikleri güvenli bölgeyi fiilen yaratmış olacaklar.
 
‘Çatılara çıkılmıyor’
 
Üç gündür kenti tanklar ve topların yanısıra havadan da vuran Esad’ın ordusu, yavaş yavaş kente yaklaşmaya başladı. Halep’in içinde bulunan İngiliz Guardian gazetesinin muhabiri Luke Harding “İki grup arasında yaklaşık 1.5 kilometrelik bir mesafe kaldı. Göğüs göğüse çatışma yakında. Halep’in içinde kimse çatılara çıkamıyor. Çünkü her an bir keskin nişancı kurşununa kurban gitme olasılığı var” ifadesini kullandı. 
 
Altyapı çöktü
 
Görgü tanıkları, kentin Selahaddin ve Sahur bölgelerinde taraflar arasında çatışmaların şiddetlendiğini belirtiyor. Ajanslar muhalif kaynakların ordunun bazı mahalleleri topa tuttuğunu, operasyona tank, uçak ve helikopterlerin katıldığı iddialarına yer verdi. Muhalifler önceki gün, Suriye yönetimini konvansiyonel olmayan misket ve vakum bombaları kullanmakla suçlamıştı. Ancak bu iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanmış değil. Kentte birçok ev, işyeri, okul, cami ve kamu binası da boşaltılmış durumda. Suriye ordusunun bombardımanının altyapıya büyük zarar verdiği, elektrik ve su şebekesinin büyük ölçüde çalışmadığı ifade ediliyor. Kentten kaçamayan siviller ise özellikle okul binalarına kurdukları yurtlarda toplu olarak saklanıyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com