1.5 milyar euroluk bütçe onaylandı

1.5 milyar euroluk bütçe onaylandı
UEFA mali rapor ile 2012-2013 bütçesi oy birliğiyle onaylandı.

36. Olağan Kongre'de 2010-2011 UEFA Yönetim Kurulu faaliyetleri ve UEFA mali rapor ile 2012-2013 bütçesi oy birliğiyle onaylandı. 2010-2011 mali raporuyla ilgili konuşan UEFA 4. Asbaşkanı ve Finans Komitesi Başkanı Marios Lefkaritis, daha önce İsviçre Frangı olarak tutulan UEFA hesaplarının, 2011-2012 yılından itibaren EURO bazında tutulacağını söyledi.

EURO 2008'den bu yana bütçenin fazla verdiğini belirten Lefkaritis, 55 milyon EURO'luk artı bakiyelerinin olduğunu kaydetti. Gelirlerinin 1.4 milyar EURO olduğunu anlatan Marios Lefkaritis, bir önceki yıla göre gelirlerinde artış olduğunu ifade etti.

Kongrede UEFA'nın 2012-2013 mali bütçesinin 1.5 milyar EURO olduğu ve bu bütçenin yüzde 74'ünün katılımcı kulüplere dağıtılacağı, yüzde 8'inin yatırımlara ayrıldığı belirtildi. EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın bütçesinin 1.3 milyar EURO olduğu kaydedilerek, bu bütçenin yüzde 14'ünün katılımcı federasyonlara verileceği kaydedildi.

Kongrede Avrupa Futbol Kulüpleri Birliği Başkanı Karl Heinz Rummenigge ile UEFA Başkanı Michel Platini arasında mutabakat zaptı imzalandı. Rummenige, imza töreni sonrası yaptığı konuşmada, Avrupa futbol ailesinde uyum ve sadakat olduğunu dile getirerek, ''UEFA ve Avrupa Futbol Kulüpleri Birliği uzun görüşmeler yaptı. Görüşmeler kolay geçmedi. Çünkü bir tarafta kulüplerin, bir tarafta ulusal futbol federasyonlarının çıkarları var. Neticede adil bir şekilde uzlaşmaya vardık ve Avrupa futbolu adına büyük bir başarı elde ettik. Bu anlaşma sayesinde Avrupa futbol ailesinde önemli bir anlamda sadakat ve süreklilik olacak. Milli takımlar, federasyonlar ve kulüpler arasında önemli bir denge kurulacak'' ifadelerini kullandı. Avrupa Profesyonel Futbol Ligleri Birliği ve Profesyonel Futbolcular Birliği ile UEFA arasında da mutabakat zaptları imzalandı.

Kongrede UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Frantisek Laurinec, EURO 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın hazırlıklarıyla ilgili üyelere bilgiler verdi. Hazırlık aşamasında pek çok zorlukları aşmak zorunda kaldıklarını anlatan Laurinec, Polonya ve Ukrayna Futbol Federasyonları ve bu ülkelerin yetkili makamlarıyla çeşitli çözümler oluşturduklarını söyledi. Polonya ve Ukrayna'da yeni yollar yapıldığını anlatan Laurinec, havalimanları ve statların hazır olduğunu, ev sahibi ülkelerin yükümlülüklerinin büyük kısmını yerine getirdiğini kaydederek, ''Polonya'daki maç biletleri tükendi. Ukrayna'da 4 maç için bilet talebi var. İki ülke 2012'yi en iyi şekilde gerçekleştirmeye hazır'' dedi. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com