1. Demirciören: Çilek Festivali

1. Demirciören: Çilek Festivali
Kütahya Kalkındırma, Yardımlaşma ve Koruma Derneği'nin ilkini düzenlediği Demirciören Çilek Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
Kütahya Kalkındırma, Yardımlaşma ve Koruma Derneği'nin ilkini düzenlediği Demirciören Çilek Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.
Kütahya il merkezine bağlı Demirciören köyünün piknik alanında yapılan festivalin açılış konuşmasında Dernek Başkanı Volkan Keskindemir, Demirciören’in çilek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bölgedeki 50 tonluk üretimin son yıllarda 250 tona kadar çıktığını kaydeden Keskindemir, yeni sulama göletinin yapılması halinde bu sayının 750 tona kadar ulaşacağını belirtti. Demirciören çileğini dünyaya tanıtmak istediklerini anlatan Keskindemir, il yöneticilerinden ve siyasilerden bu konuda destek beklediklerini söyledi.
AKP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu ise, ürünlerin tanıtımında festivallerin büyük önemi olduğuna dikkat çekti. Festivalin gelişerek devam etmesi gerektiğini kaydeden Kavuncu, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.
MHP Milletvekili Alim Işık ise, Demirciören çileğinin Kütahya’daki ününün ardından artık Türkiye’ye açılması gerektiğinin altını çizdi. Siyasi olarak her türlü sorunda Demirciören halkının yanında olduğunu belirten Işık, festivalin yöre halkına ve çilek üreticisine hayırlı olmasını diledi.
Daha sora söz alan AKP İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, iktidarları döneminde Demirciören’in sulama göleti ve alt yapı sorunlarını çözdüklerini belirterek, artık sıranın Demirciören’in makyajını yapmaya geldiğini ifade etti.
İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Fatih Satıcı, festivalin müdürlük olarak yaptıkları çalışmaların bir eseri olduğunu vurguladı. Yapılan emek ve uğraşlar neticesinde alınan güzel sonuçların kendilerine moral olduğunu kaydeden Satıcı, Demirciören halkının toprağı ve üretmeyi sevdiğini, bu nedenle de ortaya güzel işlerin çıktığını kaydetti.
Konuşmaların ardından yarışmalar yapıldı. En Güzel Çilek yarışmasında birinci Mehmet Aslanalp, ikinci Musa Aslankıran, üçüncü Hasan Kılıç, dördüncü Ali Keskin, beşinci Mehmet Aslankıran ve altıncı Bayram Özkaya oldu. Dereceye girenlere protokol mensupları tarafından ödülleri takdim edildi.
Festivalde, Kuzey Irak’ta girdiği çatışmada gazi olan Ömer Tunç’a İl Jandarma Komutanı Kidemli Albay Bektaş Arslan Tarafından plaket verildi. Gazilerin ve şehitlerin vatan savunması, toplumun huzur ve güvenliği için canını hiçe saydığını hatırlatan Albay Bektaş Arslan, ölümü göze alarak vatanın ve toplumun bekasını düşünen kahramanların önünde saygıyla eğildiklerini söyledi. Gözyaşlarını tutamayan Gazi Ömer Tunç ise, herkese ilgilerinden dolayı teşekkür etti.
Ödül törenin ardından folklor gösterileri ve animasyonlar yapıldı, çocuk oyunları sahnelendi. Daha sonra sahneye çıkan Grup Haymana ve Ankara Gazi Üniversitesi Konservatuar bölümü öğrencileri, son günlerin sevilen şarkılarını seslendirdi.
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com