'1 Eylül Barış Günü' terör ve Suriye'nin gölgesinde kaldı

'1 Eylül Barış Günü' terör ve Suriye'nin gölgesinde kaldı
Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başladı...
Başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.
 
Türkiye'de de 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü ülkemizin sıcak gündemi terör ve Suriye krizi eşliğinde kutluyoruz. 
 
1 Eylül'de Kadıköy'de miting var
 
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Kadıköy'de miting yapılacak. Yarın 12:00'de başlayacak mitinge DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İHD ile siyasi parti ve kitle örgütleri de katılacak. Mitingde, "Suriye'ye emperyalist müdahaleye hayır" denilecek.
 
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Kadıköy'de "Suriye'ye emperyalist müdahaleye hayır" mitingi yapılacak. Yarınki mitingde TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Tepe Nautilus önünde saat 12:00‘de buluşacak. KESK, DİSK, TMMOB, TTB VE İHD‘nin ardından diğer demokratik kurumlar ve siyasi partilerin yer alacağı kortej 13:00‘te yürüyüşe başlayacak.
 
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, "1 Eylül Dünya Barış Günü'nde alanlara çıkıyoruz" şeklinde yaptığı ortak açıklamada AKP‘nin savaş çığırtkanlığının yayıldığı bu önemli günlerde güçlü bir "barış" sesi için herkesi Kadıköy‘e davet etti.

Amasya Eğitim-Sen'den açıklama
 
Eğitim-Sen Amasya Şubesi Başkanı Cumhur Koca, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ABD’nin başını çektiği emperyalist güçlerin enerji kaynaklarına hakim olmak için saldırganlıklarını ‘özgürlük ve demokrasi’ sözcüklerinin arkasına gizleyip Orta Doğu’yu kan gölüne çevirmeye devam ettiğini söyledi.
 
Emperyalizmin çıkarları doğrultusunda sürdürülen savaş ve çatışmaların bugün Suriye üzerinden devam etttiğini vurgulayan Koca, “Etnik, dini ve mezhepsel farklılıklar körüklenip halklar birbirine düşman edilerek barış içinde bir arada yaşama umutları yok edilmek isteniyor” diye konuştu.
 
Koca ve beraberindekiler Yavuz Selim Meydanı’ndaki açıklamanın ardından slogan atıp dağıldılar.

CHP’liler güvercin uçurdu
 
CHP’liler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yürüyüş düzenleyerek güvercin uçurdu. CHP Mersin milletvekillerinin de katıldığı yürüyüşte, savaşların son bulması çağrısı yapıldı. 
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Kadın Kolları, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla il binası önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş düzenledi. CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ve İsa Gök, CHP İl Başkanı Faruk Akar, CHP’li Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, İlçe Kadın Kolları, Gençlik Kolları üyeleri ile çok sayıda partilinin katıldığı yürüyüşe kadınların siyah kıyafetler ve yakalarında kırmızı karanfillerle gelmeleri dikkat çekti.
 
Yürüyüş için saat 10.30’da il binası önünde toplanan partililer, büyük bir Türk bayrağı açtılar. Buradan İstiklal Caddesi’ne çıkan kortejin önünde ellerinde Türk bayrakları ile iki küçük kız çocuğu yer alırken, onların arkasında CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu ile ilçe kadın kolları başkanları, ellerinde karanfillerle yürüdü. ‘Yurtta Barış Cihanda Barış’ pankartı ve Türk bayrağı arkasında Sakarya Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na ulaşan CHP’liler yol boyunca ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi’, ‘Susma haykır savaşa hayır’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları attı. Ellerinde Türk bayrakları, kırmızı karanfiller ve ‘Çocuklar ölmesin’, ‘Analar ağlamasın’, ‘Savaşa hayır’, ‘Teröre hayır’ yazan pankartlar taşıyan CHP’liler, Cumhuriyet Meydanı’na da alkışlar ve ıslıklarla girdi.
 
Burada Atatürk Anıtı önünde tüm şehitler için saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı’nı okuyan CHP’liler adına konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu, ses düzeni kurmalarına rağmen elektrik verilmemesine tepki göstererek, "Elektriği kesebilirsiniz ama sesimizi kesemeyeceksiniz, bizi susturamayacaksınız" dedi. (NSE)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com