''1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması''

''1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması''
''1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması''na başvurular 13-30 Eylül tarihleri arasında kabul edilecek.

Edinilen bilgiye göre, Frigya Kültür Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliğinin (FRİGKÜM), geçmişte Friglerin hüküm sürdüğü dağlık Frig Vadisi ve çevresindeki kültürel mirasın fotoğraflanarak burasının tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla yarışmayı düzenliyor.
Frig kültürel mirası ve Frigya temasını işlemek üzere konusu serbest bırakılan ve sadece Frig Vadisi ile çevresinde çekilen fotoğrafların kabul edileceği yarışmaya, bir yarışmacı en fazla 4 fotoğrafla katılabilecek. Sekretaryasını Fotoğraf Sanatı Kurumu görevlisi Ahmet Bozkurt'un üstlendiği yarışma için fotoğraflar, elden ya da posta yoluyla bu kuruma gönderilecek.
13-30 Eylül arasında kabul işlemleri yapılacak fotoğraflarla ilgili seçici kurul toplantısı 9 Ekimde, sonuçların duyurulması 15 Ekimde, ödül töreni ve sergi 22 Ekimde gerçekleştirilecek. Birinciye 3 bin lira, ikinciye 2 bin lira, üçüncüye 1000 lira para ödülü verilecek.
Bu arada, yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ''www.frigvadisi.org'' internet adresinden alınabiliyor.

-''BARIŞÇI BİR TOPLUM'' FRİGLER-
Frig Vadisi, eski çağlardan beri çeşitli kavimlerce iskan edildi. Volkan türünün kolay işlenebilir bir kayaç olması, bölgenin en eski sakinlerinden biri olan Friglerin bunları oyma ve yontma yoluyla çeşitli amaçlarla kullanmalarını sağladı.
Friglerin ana tanrıçası Kybele'ye adanmış açık hava tapınaklarıyla savunma amaçlı yapılar, en çok dikkat çeken eserler arasında bulunuyor. Bunların yanı sıra Roma döneminde kayaların oyulmasıyla meydana getirilen çeşitli barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıç ve ambarlar, kilise ve şapeller yer alıyor.
Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerlerine Frig Vadisi'nde de rastlanıyor. Kaya mezarları, kiliseler, sığınma ve barınma amaçlı yapılan mağara kalıntılarından oluşan bölgenin, MÖ 900-600 yılları arasında Frigler, daha sonra Romalılar tarafından kullanıldığı biliniyor.
MÖ 9. yüzyılda devlet kuran Friglerin barışçı bir toplum kimliğinde gelişerek tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları, kaya mezarları, tapınım alanları ile kendilerine özgü bir mimari getirdikleri, maden işçiliği ve dokumacılıkta ileri gittikleri, yeni müzik aletleri ürettikleri belirtiliyor.
Bölgede Frig egemenliği, MÖ 676'da Kafkasya üzerinden Anadolu'ya giren Kimmerlerin, Frigya Kralı 3. Midas'ı yenerek Kütahya ve çevresini ele geçirmesi ile sona erdi.
Frig Vadisi'nde belirlenen bazı alanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığınca arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescil ve ilan edildi.
Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar Valiliklerinin ortak olduğu FRİGKÜM, buna ilişkin Bakanlar Kurulu kararının 31 Ekim 2009'da Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından kurularak faaliyetine başlamıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com