1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Kamu Denetçiliği Kurumu:

ANKARA (AA) - Kamu Denetçiliği Kurumu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü anma ve kutlamalarının, idarenin belirlediği Yenikapı Miting Alanı'nda yapılmasının uygun olacağını bildirdi.

Kurum, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili, İstanbul Valiliği, ilgili işçi temsilcileri ve meslek odalarının uyması teklifiyle bir öneri metni yayımladı.

DİSK, KESK, TMMOM ve TBB'nin yönetici ve üyelerinin, 1 Mayıs kutlamalarını Taksim'de gerçekleştirmek için İstanbul Valiliğine talepte bulunduğu hatırlatılan metinde, Valiliğin, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2'nci maddesi uyarınca, Taksim Meydanı'na çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılım ile yapılabileceğine ancak büyük ölçekli kutlamaların yapılmasına izin verilmeyeceğine karar verdiği belirtildi. 

Konuya ilişkin, ulusal ve uluslararası mevzuat hükümlerine atıfta bulunulan metinde, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun yorum ve değerlendirmelerine yer verildi.

Düşünce ve ifade özgürlüğü ile barışçıl amaçlı ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının, hem ulusal hem de uluslararası hukuk tarafından güçlü şekilde güvence altına alındığını ifade eden Ömeroğlu, idarenin, üst hukuk kurallarının çizdiği çerçeveye uygun karar almak ve bunu uygulamak durumunda olduğunu kaydetti.

Anayasa'da, temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabileceğini, bu sınırlamaların, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağının hüküm altına alındığını vurgulayan Ömeroğlu, toplanma ve gösteri özgürlüklerinin kullanılması konusundaki uluslararası sözleşmelerde de taraf devletlerin, bu özgürlüğün kullanılması noktasında, "ancak kanunla öngörülen" bir dizi kısıtlama veya düzenleme getirebileceğini hüküm altına aldığını bildirdi. 

Mahkemenin, 27 Kasım 2012 tarihli "DİSK ve KESK-Türkiye" davasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11'inci maddesinin ihlali ile Türkiye'yi mahkum ettiğini ancak 2008 yılı 1 Mayıs anma ve kutlamalarının, Taksim Meydanı yerine tespit edilen bir başka alanda yapılması kararını, sözleşmeye aykırı görmediğini ifade eden Ömeroğlu, mahkemenin, söz konusu davada, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamaları için yasaklanması kararının, hükümetin sunduğu gerekçeler eşliğinde, hukuka ve sözleşmeye aykırı değerlendirmediğini belirtti.

-"Taksim Meydanı yok"

Türk hukuku açısından, toplanma ve gösteri özgürlüğü  hakkının temel esaslarının, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ile belirlendiğini anımsatan Ömeroğlu, söz konusu kanunun, "Toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergahı" başlıklı maddesi kapsamında, İstanbul Valiliğinin, 2014 yılında yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşleri için belirlediği alanlar içinde Taksim Meydanı'nın bulunmadığını aktardı. 

İstanbul Valiliğinin, 2014 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü anma ve kutlamalarının Taksim Meydanı'nda kutlanmasına izin verilmeyip, Yenikapı Miting Alanı'nın tahsis edilmesi konusundaki kararının hukuka aykırı olmadığını bildiren Ömeroğlu, idarenin ve düzenleme kurulunun, hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde, ülke ve toplumsal yararı göz önüne alarak son ana kadar mutabık kalacakları inancını muhafaza ettiğini kaydetti.

-"Uzlaşı ve tavsiyeler"

Metinde, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin, "İstanbul Valiliğinin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılım ile Taksim Meydanı'nda yapılabileceği ancak büyük ölçekli kutlamaların bu meydanda yapılmasına izin verilmeyeceğine dair kararı hukuka ve hakkaniyete uygundur. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü anma ve kutlamalarının, idarenin belirlediği Yenikapı Miting Alanı'nda yapılması uygun olacaktır ve bu şekilde tarafların uymalarının istenmesine, uyulmaması halinde, 60 günlük süre içerisinde idari yargıda yargı yolu açıktır" ifadeleriyle uzlaşı ve tavsiyelere de yer verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com