1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: (3) "12 Eylül darbe Anayasası'ndan kurtulmak bir ihtiyaç değil, bir zorunluluktur. HAK-İŞ olarak 1982 Anayasası'na başından itibaren karşı çıktık, itiraz ettik. Her fırsatta yeni anayasa talebimizi yineledik"

KAYSERİ (AA) - HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, "12 Eylül Darbe Anayasası'ndan kurtulmak bir ihtiyaç değil, bir zorunluluktur.  HAK-İŞ olarak 1982 Anayasası'na başından itibaren karşı çıktık, itiraz ettik. Her fırsatta yeni anayasa talebimizi yineledik" dedi.

Arslan, HAK-İŞ tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Kayseri'de Kurşunlu Otoparkı'nda düzenlenen kutlama programında, yeni ve sivil anayasa talebi için alanlarda olduklarını söyledi.

Yeni anayasa yapılmasının gerekliliğine dikkati çeken Arslan, "12 Eylül Darbe Anayasası'ndan kurtulmak bir ihtiyaç değil, bir zorunluluktur. HAK-İŞ olarak 1982 Anayasası'na başından itibaren karşı çıktık, itiraz ettik. Her fırsatta yeni anayasa talebimizi yineledik. HAK-İŞ yönetimi olarak bu yüzden yargılandık. Bu davada sadece biz değil, tüm HAK-İŞ'liler yargılandı. Bu tablo Türkiye'ye yakışmıyor. Buradan sesleniyoruz, Türkiye yeni ve sivil bir anayasayı başarmalıdır" şeklinde konuştu.

HAK-İŞ olarak, yarım yüzyıla yaklaşan tarihi geçmişlerinde,  emeğin gerçek biçimde örgütlenmesinin mücadelesini verdiklerini belirten Arslan, endüstriyel ilişkilerde özgün modeller ortaya koyduklarını, yüzyılın yükselen değerlerinin gerisinde kalmadan, aksine bu değerlere, yerelle, küreseli birleştiren yeni yorumlar getirdiklerini ifade etti.

Hakkari'nin, Tekirdağ'ın en ücra köyünde yaşayan insanlar için de Kayseri'nin, Ankara'nın merkezinde yaşayan insanlar için de söyleyecek sözleri, yerine getirilecek görevleri olduğuna inandıklarını belirten Arslan, şunları söyledi:

"Bunun gereğini yapmak için var gücümüzle çalıştık. Emekçilerin, mağdurların, mazlumların vicdanı olduk. Sendikacılıkta erdem vurgusu yaparak ilerledik. Sosyal diyaloğu önceledik. Karanlığa küfretmek yerine ortalığı aydınlatacak bir mum yakmanın mücadelesini vererek büyüdük. Emekleri üzerinde yükselen bir mücadele ile bugünlere geldik. Emeğin, alın terinin, mağdurun, hak ve özgürlük ihlallerinin olduğu her yerde HAK-İŞ'in onurlu duruşu ve mücadelesi devam edecektir. Nerede bir hüzün varsa HAK-İŞ orada olmaya devam edecektir. Nerede bir zulüm varsa HAK-İŞ karşısında olmaya devam edecektir. Nerede bir baskı ve şiddet varsa HAK-İŞ karşısında olmaya devam edecek. Nerede haksızlık varsa HAK-İŞ, karşısında durmaya devam edecektir. Nerede bir emekçi varsa örgütlemeye hazırız. Çünkü bizim iddiamız, davamız, derdimiz var. Bugün bütün emekçilere ulaşma zorunluluğumuz var."

HAK-İŞ olarak alın teri akıtan bütün emekçileri Kayseri'den, 1 Mayıs alanından sendikalı olmaya davet ettiğini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

"Tüm emekçi kardeşlerimi, taşeron işçilerini, şirket işçilerini, kadrolu işçileri, mevsimlik ve geçici işçileri, ev işçilerini, HAK-İŞ'li olmaya davet ediyorum. Tüm işkollarındaki sendikalarımız ile sizleri kucaklamaya, sizlerin sorunlarını çözmek için mücadele etmeye HAK-İŞ olarak varız. Bugün yeni bir dünyanın, yeni bir Türkiye'nin ve erdemli bir sendikal inşanın gün dönümü olacaktır. Bu meydanda toplanmakla, bir kez daha haklarınıza, mücadelenize, sendikanıza, tarihinize, coğrafyanıza, medeniyetinize sahip çıktığınızı gösterdiniz. Bu yıl 1 Mayısın üç ayların başlangıcı olan mübarek Regaip Kandili'ne denk gelmesi nedeniyle ayrı bir heyecan yaşıyoruz. Bu vesileyle tüm İslam aleminin Regaip Kandili'ni tebrik ediyorum. Cenab-ı Hakk’ın engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfirette bulunduğu bu mübarek gecenin ülkemize, bölgemize, küremize hayırlar, barış ve huzur getirmesini diliyorum."

- Kutlama programından notlar

HAK-İŞ tarafından düzenlenen kutlama programına Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Memur-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı ve Mazlumder Kayseri Şubesi temsilcileri de katıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kayseri'de kutlamak için HAK-İŞ'e bağlı sendikaların üyesi çok sayıda işçi, otobüslerle Kayseri'ye geldi.

Kutlama programının yapılacağı Kurşunlu Otoparkı'na gelen işçiler, arama noktalarından geçerek alana girdi.

Bazı işçilerin eşleri ve çocuklarıyla alana geldiği gözlendi.

HAK-İŞ'e bağlı sendikaların üyeleri gruplar halinde davul, zurna eşliğinde yerlerini alırken, ellerinde sendika ve Türk bayrakları taşıdılar.

İşçiler "ücretlerdeki ağır vergi baskısına hayır", "sendikal barajlara hayır", "kreş yardımı istiyoruz", "geçici işçiye kadro istiyoruz" gibi işçi haklarına dair dövizlerin yanı sıra "Mısır'daki idamlar kaldırılsın", "katil Sisi, katil Esed" gibi pankartlar taşıyarak dünyada yaşanan gelişmelere de değindiler.

Programın resmi açılışı öncesi işçiler davul, zurna eşliğinde halay çekti. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da konser verdi. Kutlama programında bir sendika üyesi emekçi duası, HAK-İŞ Gençlik ve Kadın Komitesi temsilcileri de 1 Mayıs bildirileri okundu. 

Kutlama programının ardından alandakilere Regaip Kandili dolayısıyla kandil simidi dağıtıldı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com