1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eser: "Ben özellikle medya patronlarına seslenmek istiyorum; Sigortasız çalıştırdıkları işçilerin hesabını bir an önce versinler, Basın Kanunu'na tabi tutmadıkları işçilerin, personelin hesabını versinler, sonra 1 Ma

KAYSERİ (AA) - HAK-İŞ Konfederasyonu'na bağlı Medya İşçileri Sendikası (Medya-İş) Genel Başkanı Gürsel Eser, "Ben özellikle medya patronlarına seslenmek istiyorum; Sigortasız çalıştırdıkları işçilerin hesabını bir an önce versinler, Basın Kanunu'na tabi tutmadıkları işçilerin, personelin hesabını versinler, sonra 1 Mayıs çığırtkanlığı yapsınlar" dedi.

Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün büyük bir coşkuyla kutlandığını belirtti.

Bugün 1 Mayıs'ı provake etmek isteyenlerin de meydanlarda olduklarını ifade eden Eser, şöyle devam etti:

"İstanbul'da yaşanan olaylar bizi üzdü. Özellikle olaylar sırasında yaralanan basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 1 Mayıs'ı bugün manşetine taşıyan, 1 Mayıs'ı kullanıp, provake edenlere sormak istiyorum; Kurumlarında kaç sendikalı çalışan var, sendikaya üye kaç personelleri var, sendikanın üye yapmasına izin veriyorlar mı? Madem siz 1 Mayıs'ı, işçi bayramını bu kadar önemsiyorsunuz, çalışanlarınızın sendikalı olmasına izin verin, sendikal mücadelenin önünü açın ama maalesef bunlar tamamen provokasyondur." 

Eser, bugün Taksim, Okmeydanı, Beşiktaş'ta birçok olay yaşandığına dikkati çekerek, "Ben özellikle medya patronlarına seslenmek istiyorum; Sigortasız çalıştırdıkları işçilerin hesabını bir an önce versinler, Basın Kanunu'na tabi tutmadıkları işçilerin, personelin hesabını versinler sonra 1 Mayıs çığırtkanlığı yapsınlar ama maalesef bugün 1 Mayıs ile ilgili oldukça fazla dezenformasyon var. Ülkeyi karıştırmak isteyen bir grup bugün yine meydanlardaydı. Bunları kesinlikle tasvip etmiyoruz" diye konuştu.

- AA'daki toplu sözleşme örnek olsun

Medya-İş'in bir süre önce Anadolu Ajansı'nda (AA) toplu sözleşme yaptığını anımsatan Eser, "Gayet güzel geçen bu sözleşmemiz, bu arkadaşlara da örnek olur inşallah. Bugün Türkiye'de sadece Anadolu Ajansı'nda toplu sözleşme yapılabilmektedir. Bu da onlara bir mesaj olsun" dedi.

"Vatan gazetesinin Ankara Bürosu'nun kapatılması, her gün işsiz kalan onlarca gazeteci, hep basın özgürlüğünden bahseden kişilerin neden olduğu olaylar" diyen Eser, "Basın özgürlüğünün önündeki en büyük engelin yine patronlar olduğunu vurgulamak istiyorum. Eğer gerçekten basın özgürlüğüne önem veriyorsanız ve 1 Mayıs'ı bu kadar önemsiyorsanız, sigortasız personel çalıştırmayın, gazetecileri Basın Kanunu'na göre çalıştırın" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com