1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Slavyansk şehrinde de 1 Mayıs kutlandı

SLAVYANSK (AA) – 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Slavyansk şehrinde de kutlanıyor.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Slavyansk belediye meclisi binası önündeki Lenin heykelinin bulunduğu ve aynı ad ile adlandırılan meydanda çok sayıda vatandaş toplandı. Slavyansk'ın Lenin caddesi üzerinde “Slavyansk Kahramanlar kenti”, “Birlikte yenilmez gücüz” gibi sloganlar ile yürüyüş vatandaşlar, daha sonra Lenin meydanında bir miting yaptı.

Mitingde konuşan Ukrayna Komünist Partisi Slavyansk İlçe Başkanı Anatoliy Hmelevoy, 11 Mayıs'ta ülkenin güneydoğu bölgesinde yapılması planlanan referandum hakkında bilgi verirken, ayrıca referandum için gönüllü çalışanlara ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi. Hmelevoy, referandumla ilgili bültenlerde, (federalizm istiyor musunuz) şeklinde sadece bir soru maddesinin yer alacağını kaydederek, kentin tüm ahalisini referandumda oy kullanmaya davet etti.

Hmelevoy, Ukrayna askerlerinin kentin her tarafından çembere aldığını, ayrıca Sağ Sektör üyelerinin de yöreye doğru ilerlediğini ifade ederek, tüm bunlara rağmen bu baskılara direneceklerini ifade etti. Kiev'deki yönetimin Slavyansk'a doğru askeri operasyon yapmak için asker göndermede kararlı olduğunu ifade eden Hmelevoy, buna rağmen Ukrayna ordusundaki askerlerin kendi halkına karşı savaşmayı reddettiğini dile getirdi.

Mitingin ardından, Slavyansk ahalisi adına 1 Mayıs bildirisi yayınlandı. Bildiride ülkenin doğu illerindeki askerlerin geri çekilmesi ve antiterör operasyonunun durdurulması talep edildi. Bildiride, ayrıca Ukrayna'nın güneydoğusunun kendi geleceğini belirleyeceği ve halkın gerçek iradesini ortaya koyan referandumun yapılmasına engel olunmaması istenirken, Ukrayna'da iç savaşın körüklenmemesi ve yasadışı çetelerin ve Sağ Sektör'ün silahlarını bırakmasına ilişkin tedbirler alınması talep edildi.

Etkinlikte, 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde geleneksel olarak kullanılan “Barış, Emek ve Mayıs” sloganları yerine, “Barış, Emek, Referandum, Rus Dili” sloganlarının yazıldığı pankartların da açılması dikkat çekti. Etkinliğe katılan kalabalık ellerinde Komünist Partisi flamalarının yanı sıra Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin flamalarını taşırken, vatandaşlar sık sık “referandum” diyerek slogan attı.

Rusya yanlısı silahlı gruplar, nisan başından bu yana Slavyansk'taki belediye meclisi, emniyet ve güvenlik servisi müdürlükleri binalarının da aralarında bulunduğu kamu binalarını işgal altında tutuyor. Bu silahlı gruplar, bölgede federal bir yapı kurulması için referandum yapılmasını talep ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com