1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Viyana’daki 1 Mayıs töreninde konuşan Başbakan Faymann: "Servet Vergisi uygulayarak emekçileri rahatlatacağız"

VİYANA (AA) - Avusturya Başbakanı Werner Faymann, katıldığı 1 Mayıs töreninde Servet Vergisi uygulaması getirerek emekçileri vergi konusunda rahatlatacaklarını söyledi.

Başkent Viyana’da iktidardaki Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) düzenlediği 1.Mayıs kutlamasına işçi ve memur sendikaları ile öğrenci örgütleri yoğun şekilde katıldı. Erken saatlerden itibaren Viyana’nın çeşitli bölgelerinden yürüyüş kolu oluşturarak kent merkezindeki Belediye Sarayı önünde toplanan katılımcılar, “Vergi reformu, eşit işe eşit ücret, iş piyasasında istikrar, işsizlikle mücadele” gibi pankartlar taşıdılar.

Viyana Belediye Sarayı önündeki Rathaus Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamasına SPÖ Lideri ve Başbakan Werner Faymann, Sosyal İşler Bakanı  Rudolf Hundstorfer, İşçi Sendikaları Başkanı Erich Foglar ve  Viyana Belediye Başkanı Michael Haeupl de katıldı.

    Rathaus Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 bin kişiye hitaben konuşan Başbakan Faymann, Avusturya’nın sosyal bir devlet olduğunu belirterek, vergi reformu yapacaklarını ve "zenginlerden Servet Vergisi alarak emekçileri rahatlatacakları" vaadinde bulundu.

Bu yılki 1.Mayıs kutlamasının Avrupa seçimlerinin yapıldığı bir döneme denk geldiğini anımsatan Faymann, “Avrupa Birliği içinde daha fazla söz sahibi olmak istediklerini ve bu amaçla daha fazla Avusturyalı politikacının Avrupa seçimlerine katılacağını” söyledi.

Avrupa seçimlerinde daha fazla Sosyal Demokrat politikacının görev alması için çaba sarfettiklerini anlatan Faymann, “Muhafazakar komisyon başkanı Jose Manuel Barroso’nun yerine Sosyal Demokrat bir başkan seçmeyi amaçladıklarını” bildirdi.

Viyana belediye başkanı Michael Haeupl de yaptığı konuşmada, 1. Dünya Savaşı'nda Avusturya’nın yaşadıklarını anlattı ve savaş sonrası harabeye dönen başkent Viyana’nın Avusturyalı işçilerin özverili çalışmaları ile yeniden inşa edildiğini söyledi. Emekçilerin yaşamını kolaylaştırmak için bazı önlemler alınması gerektiğine işaret eden Haeupl, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hlak Partili Maliye bakanı Michael Spindelegger’e de çağrıda bulunarak, “Vergi reformu kapsamında servet vergisi uygulanmasına direnmekten vazgeçmesini“ istedi.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı SPÖ, vergi reformu kapsamında “servet vergisi “ uygulanarak zenginlerden daha fazla vergi alınmasını ve bu şekilde işçi ve memurların daha az vergi ödemesini savunurken, koalisyonun küçük ortağı muhafazakar eğilimli Hlak Partisi “Servet vergisi uygulamasına” karşı çıkıyor.

Avusturya İşçi Sendikaları Başkanı Erich Foglar da vergi reformu konusunda AB’nin uygulamalarını eleştirdi ve “Bizim AB’nin bu neoliberal vergi sistemine son vermemiz gerekiyor” dedi. Fogler, AB’nin “muhafazakar yönetiminin adil bir vergi sistemi uygulamasını başaramadığını” kaydetti.

Bu arada aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisi de 1. Mayıs Emek Bayramını, Yukarı Avusturya eyaletinin başkenti Linz de alternatif törenle kutladı.

Başkent Viyana’daki 1.Mayıs kutlamasına Viyana’da faaliyet gösteren Türk dernekleri de katıldılar.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com