1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe doğru
DİSK Genel Başkanı Beko, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği gibi kuruluşlarla, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarını Taksim'de yapacaklarını açıkladı

İSTANBUL (AA) - DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs'ta İstanbul'daki kutlamaları Taksim'de yapacaklarını belirterek, "1 Mayıs alanlarını milyonların adalet isteğinin kürsüleri haline dönüştüreceğiz ve taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, tarihten gelen ve uluslararası hukukun onayladığı hakkımızı kullanarak, Taksim 1 Mayıs alanında olacağız" dedi. 

Kani Beko, DİSK Genel Merkezi'nde KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği temsilcileriyle basın toplantısı yaptı. 

Beko, burada yaptığı açıklamada, tüm Türkiye'de, "emekçiler ve ezilenler" olarak, her 1 Mayıs'ta olduğu gibi yine meydanlarda olacaklarını söyledi. 

İstanbul'da da 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkacaklarını anlatan Beko, "Biz, hepimiz, başta Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere, ülkenin dört bir tarafında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, basın emekçileriyle 1 Mayıs alanlarında olacağız. 1 Mayıs alanlarını, milyonların adalet isteğinin kürsüleri haline dönüştüreceğiz ve taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, tarihten gelen ve uluslararası hukukun onayladığı hakkımızı kullanarak, Taksim 1 Mayıs alanında olacağız" diye konuştu. 

Beko, açıklamasının ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Taksim Meydanı'nda kutlama yapmak için İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan randevu istediklerini ancak henüz kendilerine bu konuda olumlu yanıt verilmediğini ifade eden Beko, "Randevu talebimiz var ama bu dakikaya kadar Vali bey bize dönmedi. Dilerim en kısa sürede döner. Bu konuyla ilgili görüşmelerimizi yaparız" dedi. 

Taksim'in kendileri için önemli olduğunu dile getiren Beko, şöyle devam etti:

"1977 yılında 1 Mayıs Birlik Dayanışma Mücadele Günü kutlamaları yapılırken, Taksim'deki otellerin çatılarından bizim işçi arkadaşlarımıza ve kardeşlerimize ateş açıldı. Bu güzelim insanlar katledildi, şehit edildi. Fakat 1977 yılından bu yana, başta konfederasyonumuz, bu katillerin yakalanması ve katillerden hesap sorulması için girişimlerde bulundu. Ancak hiçbir gelişme sağlanamadı. Biz hem burada şehit olmuş işçi arkadaşlarımızı Taksim'de anmak ve bu arkadaşlarımızın 1 Mayıs'ta katledilen kardeşlerimizin katillerinin bulunup yargıya teslim edilinceye kadar, kesinlikle 1 Mayıs Birlik Dayanışma Mücadele Günü'nün Taksim'de kutlanılmasından yanayız." 

Geçen yıl Taksim Meydanı için inşaatlar gerekçe gösterilerek izin verilmediğini belirten Beko, bu yıl böyle bir gerekçe öne sürülemeyeceğini savundu.

Beko, "Şu an bana göre hem Hükümetin hem İçişleri Bakanlığı'nın, Valinin ve Başbakanın bu konuda kesinlikle bir bahanesi yok. Taksim herkese açık, işçilere de Taksim'in, halka da Taksim'in açık olmasını istiyoruz" dedi. 

Kani Beko, izin verilmesi ve müdahale edilmemesi halinde hiçbir olayın yaşanacağına inanmadığını söyleyerek, "Yeter ki polis müdahale etmesin, devlet müdahale etmesin, Hükümet talimat vermesin" ifadesini kullandı. 

 

- "Taksim kutsal bir yer"

 

TÜRK-İŞ'in İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamasını Kadıköy'de yapacağı yönündeki açıklamanın hatırlatılması üzerine Beko, TÜRK-İŞ ile daha önce temas kurmak istediklerini ancak kendilerine bir cevap verilmediğini söyledi. 

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarının adresinin Taksim Meydanı olması gerektiğine inandığını vurgulayan Beko, şöyle konuştu:

"Taksim, İstanbul'daki çalışan emekçiler açısından, kamu çalışanları açısından, diğer tüm emek dostları açısından çok kutsal bir yer. Bu kutsal olan bir yeri bırakıp bir başka yerde kutlama yapmanın ben mantığını maalesef anlamış değilim. Sonuç itibariyle burası bir alan. Bu alanda yüzbinlerce insanı alabilecek bir alan olduğu için onlara da yer var. Onlar da bizimle beraber olabilirler. Bizim de çok fazla bu arkadaşımızı 'neden oralara gidiyorsunuz, neden buralara gidiyorsunuz?' diye sorgulama hakkımız yok ama biz İstanbul'da tüm çalışanlarla beraber olmak istiyoruz, birlikte olmak istiyoruz, yan yana, omuz omuza olmak istiyoruz."

"Gezi Parkı için 1 Mayıs'ta özel bir şey yapacak mısınız?" şeklindeki soru üzerine ise Beko, "Gezi Parkı önemli bir direnişti. Gezi Parkı süresi içinde bu arkadaşlarımın vermiş olduğu adalet, özgürlük, demokrasi mücadelesiyle karşımızdaki korku duvarını yıktılar. Biz bu Gezi direnişi içinde mücadele eden arkadaşlarımızın önünde olmadık, çok fazla arkasında da kalmadık, onların yanında olmaya çalıştık. Onlar bu süreç içinde 1 Mayıs Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü'nde onlarla da birlikte olacağız. Onlarla da görüşerek, konuşarak bu platform içinde onlarla birlikte olacağız" diye konuştu.

Hadımköy'deki çuval fabrikasında yaklaşık iki aydır grev yapan işçilere, bu sabah polisin müdahalede bulunduğunu, 70'in üzerinde işçinin gözaltına alındığını bildiren Beko, toplu sözleşme hakkı için mücadele eden işçilerin yanında olduklarını dile getirdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com