1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe doğru
İstanbul Valisi Mutlu: (2)

İSTANBUL (AA) - İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları konusundaki görüşmeye ilişkin, "Yapacakları müracaatta şayet Yenikapı dışında herhangi bir talep, yani Taksim gibi bir talep olursa, vereceğim cevap, buradan da bir kez daha ifade ediyorum, olumlu olmayacaktır" dedi. 

Mutlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği temsilcileriyle, İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarıyla ilgili yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilere açıklama yaptı. 

Vali Mutlu, görüşmenin yaklaşık 1,5 saat sürdüğünü, oldukça detaylı geçtiğini belirterek, ilgili heyetin kutlamaları Taksim Meydanı'nda yapma arzusunu detaylı bir şekilde kendilerine ilettiğini, kendilerinin bu konuyla ilgili yaklaşımlarını ve gerekçelerini sunduklarını ve anlattıklarını dile getirdi. 

"Öncelikle sizlere ifade etmek istediğim husus şudur: Henüz daha Valiliğimize 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlanmasıyla ilgili yapılmış komite tarafından bir resmi müracaat yoktur. Bir resmi müracaat işlemi olmadığı için resmi olarak da henüz bir cevap verme işlemi söz konusu olmamıştır" diyen Mutlu, İstanbul'da toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili yeni bir dönemin başlatıldığını söyledi. 

Mutlu, şehirde sosyal hayatı, kamu düzenini daha iyi yönetebilme amacıyla Yenikapı ve Maltepe'de alanlar oluşturulduğuna işaret ederek, bu alanların "fevkalade güzel" tanzim edildiğini, söz konusu alanların, bu tür talepler için ilgililerin emrinde olduğunu aktardı. 

Bu nedenle geçen yıl Kazlıçeşme için yaptıkları öneriyi, bu yıl Yenikapı için yaptıklarını ifade eden Mutlu, şöyle devam etti:

"Yenikapı'da yapılacak bir mitingin şehrin her bakımdan daha düzenli, tertipli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını vurguladım. Çünkü gerek Taksim'de, gerek Kadıköy'de gerekse başka bölgelerde olsun bütün gün boyunca süren bu tür mitinglerin sosyal yaşamı, kent yaşamını olumsuz etkilediğini, etkileyebileceğini belirttim. Ve bundan sonra artık şehrimizde daha düzenli bir yeni yaklaşımı bir konsepti belirlediğimizi ve bunun arkasında durduğumuzu ama bu arkasında duruşumuzun hiçbir zaman işçilerimizin veyahut da başkalarının kutlamalarını engellemeye matuf bir niyet içinde olmadığını, samimi bir şekilde de paylaştık. Bu nedenle de bu samimiyetin bir tezahürü olarak Yenikapı'da yapılacak Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarıyla ilgili işçi, emekçi kardeşlerimizi Büyükşehir Belediyemizin kamu araçları da dahil olmak suretiyle bu alanlara taşıma konusunda kendilerine destek vermeye de hazır olduğumuzu, özellikle ifade ettim. Burada niyetimizin tamamen bugüne mahsus yapılacak kutlamaları en iyi, huzurlu bir şekilde geçirmek, yoğun katılım konusunda da gerekli desteği vermek olduğunu da belirttim." 

Mutlu, kutlama yapmak isteyen komitenin Taksim Meydanı'nda ısrarcı olduğunu bildiğini belirtti. 

Vali Mutlu, "Kendilerine, Taksim'in işçilerimize, emekçilerimize kapalı olmadığını, ifade hakkı, toplanma hakkının kullanılması noktasında İstanbul'un uygun meydanlarının kendi emirlerinde olduğunu ve Taksim'de de çelenk sunma töreni ve Kazancı Yokuşu'ndaki seremoniyle ilgili de özellikle bulunmalarını ve oraya gelmelerini de istirham ettik, kendilerine ilettik. Genel görüşmemizin çerçevesi, bu yönde oldu" diye konuştu.

 

- "Yenikapı dışında şu anda herhangi bir alternatif söz konusu olmayacak"

 

Mutlu, "Görüşmeler devam edecek mi?" sorusu üzerine, geçen yıl da bu konuda  3 kez görüşme yaptıklarını anımsatarak, şunları söyledi:

"Ama bu yıl kendilerine de söyledim. Geçen yıl da kendileri benden 'Özellikle düşününüz ve daha fazla bu konuyu değerlendiriniz Vali Bey' diye çok ricacı oldukları için, erken bir açıklama yapılmasını arzu etmedikleri için açıkçası onların bu konudaki görüşlerine, duygularına yakınlık gösterdim ve bu konuyla ilgili de bu süreçte ikna etmeye çalıştım. Geçen yıl, Taksim alanında sürdürülen çok ciddi kazı çalışmaları vardı ve bu gerekçe çerçevesinde de onlara can güvenliği nedeniyle yoğun bir şekilde onlara izah ettim. Netice itibariyle tatsız da bir takım hadislerin yaşandığı 1 Mayıs gününü, hafızalarımızda hala çok derin bir şekilde hissediyoruz. Bu yıl şehrimizde böyle bir görüntünün yaşanmaması, en büyük dileğimizdir. Şüphesiz ki emniyet güçlerimiz, bu şehirde yaşamakta olan her insanımızın huzur ve güvenliği için vardır. İşçilerimizin güvenliği de mitinglere katılacak olanların güvenliğe de bizim için çok kıymetlidir. O nedenle bu yıl kendilerinin de gerekli tedbirleri erkenden alabilmesi için çok açık ve çok net bir şekilde Yenikapı ile ilgili olarak mesajımızı, kanaatimizi ilettim." 

Kendilerine henüz resmi bir müracaat gelmediğini vurgulayan Mutlu, "Şayet bize bir müracaat, resmi müracaat olursa bu resmi müracaatı hiç beklemeksizin kendilerine cevap olarak ileteceğimi söyledim. Şu anda benim önümde resmi bir müracaatları olmadığı için resmi bir cevap verme durumunda değilim. Ama kamuoyunun merak ettiği bir hususla ilgili olması hasebiyle açıklamamı da yapmak durumundayım. Yenikapı dışında şu anda herhangi bir alternatif söz konusu olmayacak. Yapacakları müracaatta şayet Yenikapı dışında herhangi bir talep, yani Taksim gibi bir talep olursa vereceğim cevap, buradan da bir kez daha ifade ediyorum, olumlu olmayacaktır. Ümit ediyorum çelenk sunma, Kazancı Yokuşu'nda sembolik anma töreni ve Yenikapı'da da bir güzel, bizim de kendilerine destek vereceğimiz 1 Mayıs etkinliği bu şehrin imajına ve güzelliğine yakışacak bir bayram geçirmemize vesile olacaktır" ifadelerini kullandı. 

 

- "Kararları sonuna kadar uygulamakla mükellefim" 

 

Taksim'de kutlama girişimleri olursa Valiliğin tavrının ne olacağı yönündeki soruya da Mutlu, "Önümüzde bir süreç var ben sağduyunun her zaman hakim olmasını dilerim. Bunu son ana kadar da gönlümde muhafaza etmek isterim ama devlet, elbette ki almış olduğu kararları uygulamakla mükelleftir. Ben, Türkiye Cumhuriyeti devletinin valisi olarak bu ülkede alınmış olan kararları sonuna kadar uygulamakla mükellefim. Emniyet teşkilatımız, güvenlik birimlerimiz üzerine düşen görevi, hukukun emrettiği yasal düzen içerisinde yerine getirmekle mükelleftir. Dolayısıyla arkadaşlarımız bununla ilgili elbette ki çalışacaklardır. Şayet bir takım olumsuzluklar çıkacak olursa bunu en doğru şekilde yönetebilmek ve hiç kimse için de bir üzüntüye sebebiyet vermeyecek bir güvenlik mekanizmasını çalıştırmak üzere arkadaşlarımızla 1 Mayıs'ı yakınen takip etmiş olacağız" karşılığını verdi. 

 

- "Şu anda Gezi Parkı'yla ilgili herhangi bir hassasiyet yok" 

 

"Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına izin verilmeyişinin Gezi Parkı konusundaki bir hassasiyetten mi kaynaklandığına" ilişkin soruya Mutlu, "Gezi Parkı'nı herkes şu an gayet rahat gidip geziyor. Büyükşehir Belediyemiz de orada gayet güzel düzenlemeler yaptı, şu anda Gezi Parkı'yla ilgili herhangi bir hassasiyet yok" yanıtını verdi. 

Mutlu, "Niyetimiz 1 Mayıs'ın mutlaka ve mutlaka iyi kutlanmasıdır" ifadesini kullanarak, "Biz de neticede bu ülkenin emekçileriyiz. Hepimiizn ailesinde pekçok işçi, emekçi var. Emeğimizle geçinen insanlarız, emeğe saygı noktasında en ufak bir kusurumuzun olması söz konusu olamaz" dedi. 

1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili olarak tertip komitesinden kendisine gelebilecek başka görüşme taleplerine de açık olduğunu ifade eden Mutlu, "Ama bu görüşme bizim kanaatlerimizi, bizim şehir yönetimiyle ilgili bundan sonraki süreçte aldığımız yeni modeli değiştirmeyecek bir noktadadır" diye konuştu. 

Vali Mutlu, 1 Mayıs'ta Taksim'de olabilecek kutlama girişimlerine karşı nasıl bir tavır alacaklarına ilişkin soru üzerine de "Emniyetimiz bununla ilgili hukukun içerisinde, doğru olan, kararlı güvenlik tedbirlerini alacaklar ve titizlikle uygulayacaklar. Biz emekçi kardeşlerimizle asla ve asla böyle bir meseleden dolayı karşı karşıya gelmeyi istemeyiz. Ama devletin güvenlik güçlerinin karşısına çıkmak isteyecek her türlü yapıyla da mücadele etmek bizim görevimizdir" şeklinde konuştu. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com