1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne doğru

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününe doğru
Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu:

ANKARA (AA) - Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Başkalarının hukukuna zarar vermeden, toplumda kaos oluşturmadan, hepsinden önemlisi çatışma, gerilim üretmeden 1 Mayıs'ı kutlamalıyız" değerlendirmesini yaptı.

Gündoğdu, yaptığı açıklamada, bazı konfederasyonların Taksim ısrarını eleştirerek, "Önemli olan mekanlar değil, emek, dayanışma ve kardeşliğimizdir. Biz Diyarbakır'da kazandıklarımızı kutlayıp, yeni hak taleplerimizi haykıracağız. Sözün nerede söylendiği değil içeriği önemlidir" ifadesini kullandı.

Bazı konfederasyonların uzlaşmaz bir tutum sergilediğini ileri süren Gündoğdu, kardeşliğe zarar veren yaklaşımlardan herkesi uzak durmaya davet etti.

Taksim'in kutsal bir mekan olmadığını belirten Gündoğdu, "Taksim'in Türkiye'yi uluslararası arenaya şikayet etme mekanı haline getirilmek istendiğini" savundu.

Gündoğdu, "Taksim dayatması, bir senaryodur. 1 Mayıs'ta 'kapitalizme, emperyalizme, siyonizme karşıyız' diye haykırılması gerekirken, sermayenin, kapitalizmin sözcüleri ile kol kola olup, kaos arayışına girmek anlaşılır bir durum değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Emek ve Dayanışma Bayramı 1 Mayıs’ın Taksim'den ibaret olmadığını kaydeden Gündoğdu, "Güzel yurdumuzun her köşesi çok önemli, çok değerlidir. 1 Mayıs'ı bir mekana sıkıştırmak doğru değil. Dün neden Taksim diyorsak bugün Diyarbakır dememizde bir sakınca yoktur. Taksim ısrarımızı tam olarak anlatmazsak Diyarbakır'ı anlayamayız. Emek ve dayanışma bayramına, kardeşliğimize Diyarbakır'da sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

Son yıllarda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında ayrılıkçı tutum sergileyenleri eleştiren Gündoğdu, şu görüşlere yer verdi:

"Bundan 4 yıl önce Taksim kutlamalara kapalıydı. Dünya görüşü farklı 6 konfederasyon bir araya gelerek, 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamaya karar aldık. Türk-İş Genel Başkanının başkanlığında bir araya geldik. Ama DİSK ve KESK'in birlikteliğe zarar veren yaklaşımlarıyla o gün orada Türk-İş Başkanına söz hakkı verilmedi, kürsü işgal edildi. Memur-Sen Genel Sekreteri darp edildi. Buna rağmen ikinci yıl yeniden 5 konfederasyon 1 Mayıs'ı kutladık, yine benzeri olaylar oldu. KESK ve DİSK emeğe ve dayanışmaya aykırı davranışlarda bulundu. Geçen yıl bir araya geldik birlikte kutlayalım, 'Taksim olsun' dedik. 1 Mayıs'ı birlikte kutlamayı, bildiriyi ise ayrı ayrı yapmayı kararlaştırdık. Biz toplantıya başladıktan sonra DİSK bireysel olarak Taksim'de kutlama yapacağını duyurdu. Türk-İş'e de KESK'ten resmi bir yazı geldi. Yazıda 'ITUC Uluslararası Sendikalar Birliği Genel Sekreteri Taksim'de 1 Mayıs kutlamalarına katılacağı için ITUC üyesi olamayan Memur-Sen ve Kamu-Sen üyeleri katılmasın' diyor. Bu davranış emek hareketiyle örtüşmeyen gayri ahlaki bir tutumdur. Biz bu hareket üzerine Çanakkale ruhuna yaraşır bir kutlama yapmak için uygun mekan olarak geçen yıl Çanakkale'yi seçtik ve burada emek bayramımızı kutladık. Gayri ahlaki tutumlara tepki gösterdik."

1 Mayıs'ta sorun ve çözümlerin konuşulması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Başkalarının hukukuna zarar vermeden, toplumda kaos oluşturmadan, hepsinden önemlisi çatışma, gerilim üretmeden 1 Mayıs'ı kutlamalıyız. Biz Diyarbakır'da milletçe kardeş olduğumuzu haykıracağız. Biz barışın kalıcı olmasını ve kardeşlik kültürünün yaygınlaşmasını istiyoruz. 1 Mayıs'ta Diyarbakır'da kazandıklarımızı kutlayıp, yeni hak taleplerimizi haykıracağız. 1 Mayıs'ta daha mutlu bir dünya için tekliflerimizi dile getireceğiz. Kardeşlik mesajı vereceğiz. Haklar için, özgürlükler için, demokrasi için, adalet için 1 Mayıs'ta Diyarbakır'da, İstasyon Meydanı'nda olacağız."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com