1 Mayıs eylemcilerine zulüm

1 Mayıs eylemcilerine zulüm
1 Mayıs’ta Taksim’de yaşanan olaylar sırasında gözaltına alınanların büyük bölümü serbest bırakılmadı.

Emeklerinin karşılığını almak için haftalardır gazete binasında direnmeye devam eden Karşı gazetesinin, “karsidirenis” adlı Twitter hesabından verilen bilgilere göre; ‪1 Mayıs’ta gözaltına alınan 160 kişi hakkında ek gözaltı süresi bitti. Ancak önce “savcısızlıktan” sonra “bürokratik işlemlerden” dolayı gözaltındakiler henüz serbest bırakılmadı.

‪Konuya ilişkin CHP’li milletvekili Mahmut Tanal tesbitler yapmak üzere Emniyet’e geldi ve tutanak tutuldu. 1 Mayıs’ta gözaltına alınanlara ilişkin işlemler Emniyet’teki terör bölümünde sürerken, avukatların “neden” sorularına “öyle talimat aldık” şeklinde yanıtlar verilmekte.

İşte “@karsidirenis” hesabından paylaşılan o bilgiler:

- Saat 09,00 itibariyle 1 Mayıs'ta gözaltına alınan 160 kişi için ek gözaltı süresi doldu. Ancak ortada hala savcı yok!

- Gözaltındakilerin 'bürokrasi' bekleyişi sürüyor. Sevk yazıları gönderilmesi için 160 kişi hala savcı bekliyor.

- İstanbul Kuştepe'de haklarında istenen ek gözaltı süresi 09,30'da dolan 2 kişi, savcılığa getirildi. Ancak savcı yok, işlem yapılamıyor!

- Vatan Emniyet ve Kuştepe'deki bu iki olay için de tutanak tutuldu.

- Kuştepe'de süre dolmasına rağmen savcı teşrif etmediği için gözaltında tutulmaya devam eden 2 kişiye dair tutanak.

asdjashdjas(1).jpg

- Gözaltı süresi dolmasına rağmen 'savcısızlıktan' serbest bırakılmayan 160 kişi için CHP'li Mahmut Tanal da Emniyet'te tespit yapıyor.

- Süre bitmesine rağmen 160 kişinin bırakılmamasına dair tutulan tutanakta CHP'li Mahmut Tanal'ın da imzası var.

bmsoo2dcyaahuvs.jpg

- 1 Mayıs'a ilişkin genel soruşturma kapsamında tüm işlemler 'terör bölümü'nde görülecek. Avukatlara sunulan tek gerekçe: "Öyle talimat aldık"

- Gözaltı süresi dolduğu için 160 1 Mayıs eylemcisinin serbest bırakılmasına dair hazırlanan dilekçe bir türlü işleme konmuyor.

- Katipler dilekçe verdiklerine dair imza bile vermeye çekiniyor. Avukatlar, "Bu neyin korkusu" diye çığlık atılıyor."

- Katipler: "Biz sorumluluk alamayız. Gezi'de bize soruşturma açtılar. Yine aynısı olur" diyor.

- İstanbul'da 1 Mayıs'ta gözaltına alınan 160 kişi, süre dolmasına rağmen bırakılmıyor. Avukatlar, savcılıkta muhatap bile bulamıyor.

- 1 Mayıs eylemcileri için 11.22'de hakim tarafından imzalanan dilekçenin kaleme teslimi yarım saati geçti. Şuan 'alındı' imzasıyla çözüldü.

- Avukatlar, "1 dilekçe vermek için bile kavga etmek zorunda kalıyoruz" diye tepki gösteriyor. Adli suçlulardan bir kaçı avukatlara saldırdı.

- Nasıl bir korku, 'talimat' varsa katip, hakim talimatına rağmen dilekçe için 'alındı' belgesi vermiyor.

- Polis, avukatları tehdit etmeye başladı. Gerginlik var. CHP'li Mahmut Tanal, polisle tartışıyor ve onun kimlik numarasını almaya çalışıyor.

- Gözaltındakilerin durumuna dair hukuksuzluğa itiraz eden avukatlar ve CHP'li Mahmut Tanal ile tartışan polisin adı Engin Özcan.

- Hakim, katibe imza attırmayı başaramadı!

- Polis, avukatların ve CHP'li Mahmut Tanal'ın üzerine yürüdü. Gözaltındaki 1 Mayıs eylemcilerine işletilen hukuksuzluk skandallaşıyor.

- Katipteki 'soruşturma' korkusu öyle boyuttaki, aldığı dilekçeye dair "alındı" evrağı vermiyor. Üstelik hakim talimatına rağmen!

- Gözaltında zorla puşi takılan İbrahim Tezgel'in, İ.Ü. Tarih Bölümü öğrencisi olduğu öğrenildi. Savcılıkta olan Tezgel'in sağlık durumu iyi

- Gözaltındakilerin serbest bırakılması için verilen dilekçenin 'alındı' belgesi sonunda teslim edildi. Üstelik 5 katip imzasıyla :)

- Hakim talebine rağmen avukatlara imzalı 'alındı' belgesi vermeyen katip yenildi. An itibariyle 5 katip imzalı 'alındı' belgesi avukatlarda.

- Gözaltı süresi bitti. Kavga dövüş serbest bırakılma dilekçeleri verildi. Katip engeli aşıldı. Ancak 160 kişi hala serbest bırakılmadı

- Kuştepe Karakolu'nda tutulan ve saat 9:30'da gözaltı süresi dolan iki kişi henüz adliyeye getirildi. İfadelerinin alınmasına başlandı

- Avukatlar savcı ile görüştü. Gözaltı süresi dolmasına rağmen savcı, daha 160 kişinin adliyeye sevkini bile istememiş!

- "İşlemler bitmediği" gerekçesiyle 160 kişi için ek gözaltı süresi istenmesi ihtimali var. Avukatlar: Belli hastaneleri seçip, sündürdüler.

- 160 kişiye sadece tek savcı ayrıldığı için işlemler bitmiyor. Gözaltı sürelerinin uzatılma ihtimali var. Avukatlar tepkili.

- 3.5 saat önce bırakılması gereken 160 1 Mayıs eylemcisi, devlet tarafından sündürülen işlemleri "bitmediği" gerekçesiyle bırakılmıyor!

- Avukatlar, 160 kişinin sağlık raporu işlemleri için bazı hastanelerin bilerek seçildiğini ve işlemlerin uzatıldığını düşünüyor.

- 1 mayıs gözaltıları için yarın sabah 9'a kadar ek gözaltı süresi alındı.

- Polis tarafından darp edilen ve gözaltından henüz bırakılan Hıdır Kalak: Şuan mutluyum. Süründürdüler ama artık özgürüm.

- Polisin işkencesine maruz kalan Hıdır Kalak: Kaslarımda ve kaburgalarımda ağrılar vardı. Kafamdaki yaraya rağmen darp raporu alınamadı.

- Serbest bırakılan Hıdır Kalak'tan şok iddia: İlk muayenede hafıza kaybım vardı. Polis muayene odasına girdi ve şaibeli bir rapor tutuldu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com