1 Mayıs Kutlamaları

1 Mayıs Kutlamaları
1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, Eskişehir'de olaysız sona erdi.

Üniversite Caddesi'nde gruplar halinde toplanan binlerce kişi, ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar atarak Sıhhıye Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşte bir grup, davul çalıp temsili tabut taşıdı. Polisin geniş güvenlik tedbirleri altında meydanda toplanan kalabalık topluluk, davul eşliğinde halay çekerek türküler söyledi. CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, merkez Tepebaşı ilçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ın da katıldığı mitingte konuşan Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Nejat Kılıç, tüm dünya işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutladığını belirterek, 'Milyonlarca işçiyi, emekçiyi ve çalışanı temsil eden Türk-İş ve KESK olarak tüm dostlarımızın da destekleriyle 1 Mayıs'ı birlikte kutluyoruz. Biz emekten yana, savaşsız, sömürüzüz bir dünya için mücadele edenler, bu meydanda omuz omuza, kol kola, eşitlik, bağımsızlık, demokrasi için sesimizi birlikte hep beraber bir kez daha yükseltiyoruz' dedi.
Bu arada DTP'li grup, polis kontrol noktasına yaklaştığında taşıdıkları bazı Kürtçe dövizler yüzünden kısa süreli gerginlik yaşandı. DTP'li grup meydana girdiğinde ise, Türk-İş'e bağlı sendikalara üye olan işçiler yuhalayarak ve slogan atarak protesto gösterisinde bulundu. Kürtçe sloganlar atan DTP'lilerin, İstiklal Marşı okunurken halay çekmesi de dikkati çekti.
Konuşmaların ardından mahalli sanatçı Sebahat Ceylan, türküler söyledi. Türküler eşliğinde işçiler halay çekerken, bazı gruplar sanatçıyı protesto ederek alandan ayrıldı. Bunun üzerine 1 Mayıs kutlamaları, beklenen süreden önce ve olaysız sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com