1 Mayıs'a ilgi olmadı

1 Mayıs'a ilgi olmadı
Kütahya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, çeşitli sendika, siyasi parti, öğrenci gruplarının katılımıyla düzenlenen yürüyüş ve açık hava toplantısıyla kutlandı. Kutlama programında polis geniş güvenlik önlemi aldı. Halkın çok fazla ilgi göstermediği kut

Kütahya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, çeşitli sendika, siyasi parti, öğrenci gruplarının katılımıyla düzenlenen yürüyüş ve açık hava toplantısıyla kutlandı. Kutlama programında polis geniş güvenlik önlemi aldı. Halkın çok fazla ilgi göstermediği kutlamalar yaklaşık 3 saat sürdü.
KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri ile Eğitim ve Bilim Emekçileri (Eğitim-Sen) sendikalarının yanı sıra Dumlupınar Üniversitesinden (DPÜ) bir grup öğrenci ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) mensupları, Kütahya Şeker Fabrikası önünde toplandı.
Pankart ve dövizler taşıyan grup, kortej oluşturduktan sonra çeşitli sloganlar atarak Gaybiefendi Caddesi'nde yürüyüşe geçti. Grup, Çinigar Caddesi ve Atatürk Bulvarı'ndan Zafer Meydanı'na ulaştı.
Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı ve alana girenlerin tek tek arandığı açık hava toplantısı, saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.
Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Abdullah Çiçek, burada yaptığı konuşmada, çalışanların haklarının tam anlamıyla verilmediğini savunarak, bunun için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
Abdullah Çiçek konuşmasında hükümete yüklenerek, Kütahya'daki birçok kamu kurumunun özelleştiğini söyledi. Özelleştirme furyasının Kütahya'da başlamasıyla birlikte Kütahya'nın yoksulluğa ve işsizliğe doğru yol aldığını iddia eden Çiçek, özelleştirmlerin bir an önce durudurulmasını istedi.
Türkiye'de sanal gündemin oluşturulması için hükümet yetkililerinin el birliği ile çalıştığını vurgulayan Çiçek konuşamasında şunları kaydetti:'Gündem de dosyalar, mahkeme salonları, evraklar, adliye koridorları, kongre salonlarında bağıra çağıra yapılan konuşmalar, karşılıklı hakarete varan ithamların yapılması oysa Türkiye'nin bu gereksiz konuşmalarla vakit kaybetmek yerine kendi gencine iş bulması gerekir.'Bu tarz konuşmalarla Türkiye'de sanal gündem oluşturulduğunu belirten Çiçek Türk insanlarının bu tür oyunlara karşı tedbirli olması gerektiğine vurgu yaptı.
Kütahya'da da her geçen gün ekonominin geriye doğru sardığını, Kütahya'da işsiz insan sayısına yeni işsizlerin dahil olduğunu, özelleştirmeler nedeniyele Kütahya'da göç olayalarının başladığını ve buna bağlı olarakta yoksulluğun başaldığını hatırlatan Çiçek, Kütahya halkının bu tür oyunlara zemin vermemelerini istedi.
Abdullah Çiçek mevcut hükümetin 7 yıldadan beri Türkiye'yi sürekli geriye götürdüğüne dikkat çekerek, ülkede işsizliklerin ve yolsuzlukların giderek arttığını söyledi. Mevcut işsizliklerin ve yoksullukların sorumlusunun hükümet olduğunu belirten Çiçek konuşmasına şöyle devam etti:' 2002 tarihinden itibaren ülkemizi yönetmekte olan AKP tam bir başarısızlık tablosu çizmiş, ekonomik ve sosyal iç ve dış politikalarında ülkemiz insanlarına hüsran yaşatmıştır. Ülkemizdeki Kuvvetler ayrımını ortadan kaldırarak, kendisini denetleyecek bir kurum bırakmama ve dikta rejimi kurma çalışmaları endişe verici bir şekilde izlenmektedir. Özelleştirme adı altında Devletin kurumları yani halkın malları değerlerinin çok altında satılmış, 38 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış ama 275 milyar dolar borçlanılmıştır. Yapılan özelleştirmeler ile gelen paralar, dış borçların azalmasına bir katkı sağlamadığı gibi, çalışanların müktesep hakları da ellerinden alınarak mağdur edilmiştir.' şeklinde açıklamalarda bulunarak hükümetin yapmış olduğu yanlışları sayısal veriler ve analizlerle açıklayan Çiçek, Türkiye'de acil çözüm bekleyen sorunların olduğunu; ancak bu sorunların mevcut hükümet tarafınfandan da çözülemeyeceğini ileri sürdü.
Kutlamalar, daha sonra verilen konser ve katılımcıların halay çekmesiyle son bulurken, halkın 1 Mayıs'a ilgi göstermediği gözlerden kaçmadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com