1 milyon kişiyi tutuklayamazlar

1 milyon kişiyi tutuklayamazlar
CHP'li Akif Hamzaçebi, Parlamento Muhabirleri Derneği'nde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütü karşısında çözümü ahirette aradığını ifade ederek, "Başbakan terörle mücadele konusunda çaresizdir ve çözümsüzdür" dedi.

Parlamento Muhabirleri Derneğini, yeni yasama yılı nedeniyle ziyaret eden CHP Grup Başkanvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Akif Hamzaçebi, gündeme ilişkin konularda çeşitli değerlendirmeler yaptılar.

Ziyaret sırasında Parlamento'da görev yapan muhabirlerinin zorlu görevlerini fedakarca yaptıklarını ifade eden Hamzaçebi, "BDP'li 10 Milletvekilline ilişkin hazırlanan fezlekeler" konusunda şu değerlendirmede bulundu:

"ÇARESİZ VE ÇÖZÜMSÜZ"

"Bu konuya geniş bir çerçeveden bakmak lazım. Başbakan hükümeti kurduğunda, terörle mücadele konusunda öncekinden farklı bir tutum izleyeceğini söylemişti. Terörle mücadelede, terör örgütü uzantısı olarak kastettiği BDP ile müzakere öngörmüyordu. Ancak her zamanki zigzaglarından biriyle tam tersini yaptı. Başbakanın uygulamaları ve politikaları birbiriyle çelişmektedir.

Başbakan terörle mücadele konusunda çaresizdir ve çözümsüzdür. Gaziantep'de düzenlenen terör saldırısı sonrası Başbakan teröristlere 'bunun hesabını ahirette de vereceklerdir' demişti. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bu cümleyi kullanamaz. Bu aczin ifadesidir. Terör örgütü karşısında çözümü ahirete havale eden çaresiz bir Başbakan var. 'BDP ile görüşmem örgütle görüşürüm' diyor Başbakan. 'İmralı'yla görüşürüm' diyor. Zaten BDP'nin de istediği buydu. BDP İmralı adresini vermişti. BDP'nin istediğini yapıyor. BDP'lilere 'dokunulmazlıktan başka elimde bir şey kalmadı dokunulmazlıklarınızı kaldırmak durumundayım' diyor. Bu bir çözümsüzlüktür. Bu süreçte tüm yaşananlar, Başbakan'ın örgütle görüşeceğinin alt yapısıdır."


"1 MİLYON KİŞİYİ TUTUKLAYAMAZLAR"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne katılanlarla ilişkin, "CHP, marjinal grupların peşine takılmıştır" sözlerini değerlendiren Tarhan ise şöyle konuştu:

"Topyekun sıktıkları gazla, ülkeyi zehirli bir havaya mahkum ettiler. Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katılan 1 milyon 200 bin kişi ise panzehirdir. Eylem önemli ve anlamlıdır. Anayasal seyahat özgürlüğünün engellenmesine rağmen gerçekleşmiştir. Geçen yıl depremi bahane ettiler, bu yıl da illegal örgüt eylemi olarak kamuoyuna yansıtmaya çalışıyorlar. Orada 40'a yakın kitle örgütü vardı. Oraya katılanların verdikleri mesajı hükümetin çok iyi anlaması lazım. Oradakilerin haklarında soruşturma açanlar akıllarını başlarına alsın. 1 milyon kişiyi tutuklayamazlar. Buna cezaevleri yetmez."

GÜL'E TEŞEKKÜR

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında barikatın kaldırılması ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "çift başlılık" konusuna ilişkin açıklamalarını da değerlendiren Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Gül'e sağduyulu yaklaşımı nedeniyle teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Başbakan, Cumhurbaşkanı'nın sağduyulu yaklaşımından rahatsızdır. Barikat kalkmasın, olaylar çıksın sonucunu bile göze alabilen bir tutum içindedir. Cumhuriyet Bayramı kutlamasında 40'a yakın sivil toplum kuruluşu var ve hepsi de yasal kuruluşlar. Bayramlar ulusal dayanışmayı sağlayan ve arttıran günlerdir. Böyle günlerde tüm ülkelerde hükümet ve toplum arasında mutabakat vardır. Ancak bu bayram, hükümet ve toplum arasında çelişkiler ortaya çıkmıştır.

Başbakan Ulus'ta meydanlardaki kalabalığın coşkusunu yüreğinde hissetmeyebilir. Ancak oradaki insanların bayramı coşkuyla kutlamaları demokrasinin gereğidir. Bu anlayış, bayramı kutlamayı suç sayan bir anlayıştır. Demek ki Ergenekon'dan yargılananlar da bayramı kutlayanlarla benzer duygular yaşıyorlar ve bu nedenle tutuklular. Bu anlayışa göre; bayramı kutlamak, çelenk koymak illegal bir faaliyettir. Milyonlarca kişi önümüzdeki bayram da meydanlarda olacaktır. Engellemeler sürdüğü sürece kalabalıklar artacaktır."


"ÇİRKİN BİR DURUM"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in "Bu sistem devam ederse yarın Cumhurbaşkanı ile Başbakan çatışır" sözlerine yönelik soruları da yanıtlayan Hamzaçebi, "Cumhurbaşkanının sağduyulu yaklaşımından sistem tartışması yaratmak çirkin bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti parlamenter sistemden yana tercihini yapmıştır. Başkanlık, yarı başkanlık gibi sistemleri düşünmek Türkiye için zaman kaybı ve yeni sorunlar demektir. Ancak başkanlık sistemi Başbakan'ın aklından hiç çıkmıyor" diye konuştu.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com