1 milyon TL’nin üzerinde akaryakıt kaçakçılığı ortaya çıkarıldı!

1 milyon TL’nin üzerinde akaryakıt kaçakçılığı ortaya çıkarıldı!
Elektronik ve mekanik sistemlerde, yanıltıcı düzenekler gizlendiği, ayrıca sahte belgeler kullanıldığı ifade edildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Bursa Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü (KİM) ekipleri 1 milyon TL’nin üzerindeki akaryakıt kaçakçılığını ortaya çıkardı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamaya göre Susurluk Balıkesir karayolunda bulunan bir akaryakıt istasyonunda yapılan rutin “ulusal marker” denetimi sırasında istasyon çalışanlarının şüpheli davranışları üzerine, istasyon pompa ve bilgisayar sistemlerinde detaylı inceleme yapıldı. Elektronik ve mekanik sistemlerde, yanıltıcı düzenekler gizlendiği, ayrıca sahte belgeler kullanılarak bu yolla olmayan 144 bin litre motorinin de gayri resmi yollarla satış ve temininin gerçekleştirildiği tespit edildi.

Akaryakıt istasyonunda yapılan aramada yasadışı düzenekler aracılığıyla otomasyon sisteminde görülmesi engellenen 11 bin litre menşei belli olmayan mazot cinsi akaryakıta ve pompa beyninden çıkan verilerin otomasyon sistemine ve yazarkasalara bilgi aktarımını keserek, yanıltıcı bilgi aktarımı sağlamak amacıyla gizlenmiş olan toplamda 2 adet yasal olmayan arabirim ve 3 adet üzerinde oynanmış yanıltıcı ölçü düzeneğine el konuldu.

ÇİFTE FATURA YÖNTEMİ İLE SATIŞ YAPILDI

İş yerinde yapılan resmi gayri resmi evrak ve fatura incelemelerinde; muhtelif firmalara farklı tarihlerde 217 defa toplamda 50 bin litre akaryakıt satışı yapıldığı, bu satışlar için gayri resmi olarak söz konusu firmaya ait kredili satış fişi düzenlendiği, ancak ödeme kaydedici cihaz fişi ve başka herhangi bir belge düzenlenmediği belirlendi. Bu satışların aramaya konu firmanın otomasyonunda da görülmediği, başka ilde bulunan bir firma adına kesilmiş irsaliyeli fatura muhteviyatı 20 bin litre motorin cinsi ürünün dolumunun otomasyon sistemine işlenmediği, 74 bin litre motorin cinsi ürünün çifte fatura yöntemi ile satışının yapıldığı tespit edildi.

El konulan 11 bin litre menşei belli olmayan mazot cinsi akaryakıt haricinde, menşei belli olmayan 144 bin litre motorinin de gayri resmi yollarla satış ve temininin gerçekleştirildiği, toplam 155 bin litre motorinin suça konu olduğu belirlendi. Yapılan kaçakçılık olayında toplamda 1 milyon TL’nin üzerinde kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Konu ile ilgili ilgili olarak üç kişi Susurluk Cumhuriyet Başsavsacılığı’na sevk edildi. Bir kişi ile ilgili olarak da arama kararı çıkartıldı.

2013 YILINDA KAÇAK 135 MİLYON TL DEĞERİNDE KAÇAK AKARYAKIT ELE GEÇİRİLDİ

2013 yılı başından itibaren Gümrük Muhafaza birimlerince ülke genelinde akaryakıt kaçaklığı ile mücadelede kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda; 135 milyon TL değerinde 30 bin 560 ton akaryakıt ve 230 bin TL değerinde 65 adet akaryakıt istasyon donanım malzemesi ele geçirildi.

GÜMRÜK MUHAFAZANIN ALO 136

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların kendi can ve mal emniyetleri bakımından kaçak akaryakıt satan istasyonlardan yakıt almamaları önerilirken, “Bu tür ürün satışı yapanları Gümrük Muhafazanın Alo 136, Polisin 155, Jandarmanın 156, Sahil Güvenliğin 158 numaralı telefonlarına bildirimde bulunmaları kaçakçılıkla mücadelede büyük önem arz etmektedir” denildi. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com