1 milyonuncu yolcuya ulaşıldı

1 milyonuncu yolcuya ulaşıldı
Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin 1. etabı olan Ankara-Eskişehir hattının hizmete girdiği 13 Mart 2009'dan bu yana yüksek hızlı trenle taşınan yolcu sayısı 1 milyona ulaştı.

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin 1. etabı olan Ankara-Eskişehir hattının hizmete girdiği 13 Mart 2009'dan bu yana yüksek hızlı trenle taşınan yolcu sayısı 1 milyona ulaştı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1 milyonuncu yolcuya plaket verdi.
Yüksek hızlı trenin '999 bin 999', 1 milyonuncu ve '1 milyon 1'inci' yolcular için Ankara Garı'nda düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile TBMM Ulaştırma Komisyonu üyeleri katıldı.
Bakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, 13 Mart 2009 tarihinde Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başladığını hatırlatarak yaklaşık 1 yıl içerisinde 1 milyonuncu yolcuya ulaşıldığını söyledi. Ankara-Eskişehir arasında seyahat eden yolcular arasında daha önce yapılan bir ankette özel aracıyla seyahat edenlerin 1. sırada, otobüsle seyahat etmek isteyenlerin 2. sırada ve trenle seyahat etmek isteyenlerin 3'üncü sırada yer aldığını vurgulayan Bakan Yıldırım, yüksek hızlı trenin hizmete girmesinin
ardından yapılan ankette ise yolcuların yüzde 98'inin yüksek hızlı tren ile seyahat etmek istediğinin ortaya çıktığını ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirildiğini ifade etti. Yüksek hızlı trenin konforlu bir seyahat imkanı verdiğini kaydeden Yıldırım, daha önce Ankara-Eskişehir hattında günde 575 yolcunun trenle seyahat ettiğini ifade ederek şimdi bu rakamın günde 5 bin yolcuya çıktığını açıkladı. Demiryollarını yeniden ayağa kaldırdıklarını vurgulayan Bakan Yıldırım, hızlı tren projesinin hükümetlerin
öncelikli hedefi olduğunu belirterek, yıllardır ihmal edilen demiryollarına 2003 yılından başlayarak büyük önem verdiklerini kaydetti. Bakan Yıldırım, 2010 yılı bütçesinde demiryollarına ayrılan ödeneğin karayollarını geçtiğine de dikkat çekti. 'Yollar birbirinin rakibi değil kardeşidir' diyen Bakan Yıldırım, yüksek hızlı tren yolcuların Eskişehir'den sonra Bursa'ya otobüsle devam ettiklerini hatırlattı.
Konuşmaların ardından 999 bin 999'uncu yolcu Caner Uzuntuna'ya Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, 1 milyon 1'inci yolcu Ertekin Kılıç'a Ulaştırma Komisyonu Başkanı Nusret Bayraktar ve 1 milyonuncu yolcu Meral Aşlakçı'ya ise Bakan Yıldırım hediye ve plaketini verdi.
Törenin ardından Ulaştırma Komisyonu üyeleri incelemelerde bulunmak üzere yüksek hızlı trene binerek Eskişehir'e hareket etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com