1 NİSAN ŞAKASI GİBİ!

1 NİSAN ŞAKASI GİBİ!
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illeri açısından büyük önem arzeden Zafer Havalimanı ihalesi, taliplisi çıkmadığı için iptal edildi. 8 firmanın şartname, 4 firmanın da yer görme belgesi aldığı ifade edilen ihaleye firmaların katılmama nedeni olarak, şart

Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illeri açısından büyük önem arzeden Zafer Havalimanı ihalesi, taliplisi çıkmadığı için iptal edildi. 8 firmanın şartname, 4 firmanın da yer görme belgesi aldığı ifade edilen ihaleye firmaların katılmama nedeni olarak, şartnamedeki 'yıllık yolcu garantisi'nin yeterli olmaması gösteriliyor. Gerek termal turizm gerekse sanayileşme açısından bölgeye ivme kazandırması beklenen Zafer Havalimanı'nın ihalesinin iptal edilmesi Kütahya halkında '1 Nisan Şakası' etkisi yarattı. İhalesi önce 20 Ocak 2010 tarihinde 1 Nisan 2010'a ertelenen, dün ise 'taliplisi çıkmadığı için' iptal edildiği açıklanan Zafer Havalimanı'nın 'şartnamesinin uygun hale getirilmesi' için siyasilerin ne yapacağı merakla bekleniyor...

Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle yaptırılacak Zafer Bölgesel (Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak) Havalimanı İhalesi, teklif veren firma olmadığı için dün iptal edildi. Kütahyalıların merakla beklediği ihale yine hüsranla sonuçlandı. İhaleye teklif veren firma olmayınca Kütahyalıların büyük umutlar bağladıkları havalimanı macerasının bundan sonraki aşamaları şimdiden merak konusu oldu. İhalenin iptal olması insanlarda '1 Nisan Şakası' etkisi yarattı.
İhale Komisyonu Başkanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü APK Daire Başkanı Zafer Topuz, DHMİ Genel Müdürlüğü Mavi Salon'da yaptığı açıklamada, ihale şartnamesi ve ilan metninde de belirtildiği gibi, firmaların 1 Nisan günü saat 09.30'a kadar teklif vermeleri gerektiğini hatırlattı. Ancak teklif veren firma olmadığı için ihalenin gerçekleştirilemediğini bildiren Topuz, ihale için 8 firmanın şartname, 4 firmanın da yer görme belgesi aldığını kaydetti. Topuz, ''Sonuçlandıramadığımız bir ihale oldu. Noterin de huzurunda ihalenin iptaline gidiyoruz. Durum değerlendirmesi tekrar yapılarak yol haritası çizilecek'' diye konuştu.
Topuz, bir gazetecinin teklif gelmemesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, görevlendirme komisyonu olarak şartnameye göre gelecek teklifleri değerlendirdiklerini söyledi.
Bir başka gazetecinin, ''Hayal kırıklığına uğrattı mı?'' sorusunu Topuz, ''Tabii ki bu kadar firmanın şartname satın alması, yer görme belgelerinin alınması... Tabii bizi etkiledi. Genel Müdürlük olarak tabii ki bunun üzerine tekrar bir değerlendirme yapıp incelemesi yoluna da gidilecek'' şeklinde yanıtladı.
İhalenin bu yıl tekrar yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya da Topuz, buna ilişkin değerlendirmeyi DHMİ Genel Müdürlüğünün yapacağını söyledi. Topuz, ''İhalenin iptalinde kamulaştırma çalışmalarının etkisi oldu mu?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:
''Kamulaştırma çalışmasıyla bu ihalenin doğrudan bir ilgisi yok. Çünkü o bölgedeki kamulaştırma işlemleri, ihaleden önceki bütün çalışmalar DLH Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü ve Yüksek Planlama Kurulu görevlendirmesiyle tevdi edildi. Bu şekilde olduğuna göre biz kamulaştırma açısından bir sorun olduğunu düşünmüyoruz.''
Kolin İnşaat, Limak İnşaat, IC İçtaş İnşaat, Koçoğlu İnşaat, Makyol İnşaat, Özka İnşaat, YDA İnşaat ve MÖN İnşaat, Zafer (Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak) Bölgesel Havaalanına ilişkin şartname satın almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com