1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı

1 Temmuz Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Mersin Liman Başkanı Hakan Durmaz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Rahim Conguroğlu ve Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamı

MERSİN - 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Mersin Liman Başkanı Hakan Durmaz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Rahim Conguroğlu ve Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Vali Güzeloğlu’nun, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın kutlanmasına verdiği destekten dolayı gerçekleşen ziyarette konuşan Mersin Liman Başkanı Hakan Durmaz, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın kutlanmasına teşviklerinden ve katkılarından dolayı Vali Güzeloğlu’na teşekkür etti.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 86. yıldönümünü Mersin’de kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirterek, Kabotaj’ın Ulusal Egemenlik ile ilgili bir kavram olduğunu dile getirdi. Ayrıca Kabotaj’ın Türkiye’nin sınırları ve karasularını simgeleyen bir kavram olduğunu da belirten Güzeloğlu, “Hem ticari anlamda hem de bunun kullanılması anlamında çok önemlidir. Tabi Mersin de bunun çok önemli bir noktasındadır. Mersin uluslararası ve ulusal bazda en önemli özelliği liman ve deniz ticareti olan hatta kuruluş öyküsü buna bağlı olarak gelişen ve halende sadece Türkiye için değil dünya çapında giderek önemi artan liman ve deniz ticaret kent konumundadır. Bugün Mersin de deniz ticaretini lojistik olarak gerçekleştiren Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük ve en çok sayıdaki firmaları bulanan bir kenttir. Bu sonuç Mersin için hem denizin hem de kabotaj kavramının ne kadar önemli ve değerli olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor” diye konuştu.

Mersin limanının dünyanın en büyük ilk 100 limanı arasında yer aldığına vurgu yapan Güzeloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Buna bağlı olarak geçtiğimiz yıl sonunda 1.4 milyon tonluk konteynır işlem yük hacmini gerçekleştiği, dökme yüklerle 5 milyon tona yakın bir yoğunluğun gerçekleştiği Mersin Limanı büyüme hacmi bakımından da dünya büyüme oranının üzerinde bir işlem gerçekleştiriyor. Gelecekte de Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'In açıkladığı gibi 2023 Türkiye hedeflerinde de Mersin Limanı dünyanın en büyük ilk 10 konteyner limanına aday bir sürecin ve planlamanın konusu olarak gelişiyor. Yaklaşık 15 milyon konteynır tiyu yüke ulaşacağına öngördüğümüz limanımıza 3 milyar Euro bedelli bir liman yatırımının fizibilite çalışmaları bakanlığımızca gerçekleştiriliyor.”

Bu açıdan Mersin ve Mersinliler açısından Kabotajın çok önemli bir yeri olduğunun altını çizen Güzeloğlu, Türkiye olarak Kabotaj hakkının işletme ve sınırları içerisindeki egemenlik hakkının ilelebet Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte süreceğini ve gelişen Türkiye’de deniz ticareti ve denizle ilişkili kavramların daha da gelişeceğini umduğunu kaydetti. Güzeloğlu, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlayarak, tüm Mersinlileri bayram etkinliklerine davet etti. Ziyaretin sonunda Liman Başkanı tarafından Vali Güzeloğlu’na Katip Çelebi’nin Tuhfet el-kibâr fi Esfari el-Bihar eseri takdim etti.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com