1 Ulusal Geri Kazanım Kongresi ve Sergisi’ başladı

1 Ulusal Geri Kazanım Kongresi ve Sergisi’ başladı
Uşak Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl birincisi düzenlenen ‘1.Ulusal Geri Kazanım Kongresi ve Sergisi’ düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Uşak Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl birincisi düzenlenen ‘1.Ulusal Geri Kazanım Kongresi ve Sergisi’ düzenlenen açılış töreni ile başladı. Açılış töreninde konuşan Vali Özdemir Çakacak, çevrenin insanlığın ortak sorunu olduğunu ifade ederek geri dönüşüm sektörünün çevre ve ülke ekonomisi açısından önemine değindi.
Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Amfi’sinde gerçekleştirilecek ve 3 gün sürecek ‘1.Ulusal Geri Kazanım Kongresi ve Sergisi’ kapsamında toplam 8 ayrı oturum yapılacak. İki yılda bir yapılması planlanan kongrenin açılış törenine Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım, akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı. 20 ayrı üniversiteden 81 akademisyenin sunum yapacağı kongre 4 Mayıs günü ‘Hayvansal Atıkların Geri Dönüşümü’ adlı oturumun ardından düzenlenecek panelle sona erecek.
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklediği 1. Ulusal Geri Kazanım Kongresi’nin açılış töreninde selamlama konuşması yapan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, gelecek yıldan itibaren Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin sanayi tesislerinde uygulamalı eğitim yapmaya başlayacağını bildirdi. Üniversite-sanayi işbirliğini önemsediklerini ve bu konuda somut adımlar atmaya başladıklarını da belirten Prof. Dr. Sait Çelik, “Geri dönüşüm sektörü Uşak kenti için büyük önem taşıyor. Üniversite olarak sektörün gelişmesi için sanayicilerimize destek vermeye hazırız. Bu sektörü birlikte hareket ederek geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Sanayici ile işbirliği anlayışımızı da geliştireceğiz. Bu anlamda Mühendislik Fakültesi öğrencilerimizi gelecek yıldan itibaren sanayi tesislerinde uygulamalı eğitim yapmaya başlayacak. Bunun önünü açtık, alt yapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Daha sonraki dönemlerde meslek yüksek okullarımızda da bu uygulamayı başlatacağız” dedi.
Geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firmaların kongreye ilgi göstermemesine üzüldüğünü ifade eden Vali Özdemir Çakacak ise konuşmasında çevreye duyarlı üretimin önemine değindi. Uşak’ın çevre konusunda son yıllarda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Vali Özdemir Çakacak, “Tek amacımız gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre bırakmak” dedi.
Geri dönüşüm sektörünün ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını da kaydeden Vali Çakacak şunları söyledi; “Kongreye sektörde faaliyet gösteren firmalarımızın daha fazla ilgi göstermesini isterdim. Geri dönüşüm dünyamız, ülkemiz ve ilimiz için büyük önem taşıyor. Atıklar ve çevre insanlığın ortak sorunudur. Çünkü dünya nüfusu her geçen gün artıyor. Modern yaşamın vazgeçilmezi olan şehirler büyüyor. Buna karşılık dünyada son dönemlerde çevrenin korunmasına yönelik alınan önemli kararlar var. AB sürecinde ülkemizde önemli mevzuat değişiklikleri yaptı. İlimizde de son yıllarda önemli çevre yatırımları yapıldı Bu atılan adımların tek amacı gelecek kuşaklara sağlıklı bir çevre bırakmak. Sağlıklı bir çevre için çöplerin geri kazanımı çok önemli. UTSO başkanımız sektörün ülke ekonomisine olan katkısını rakamlarla söyledi. Tekstil atıkları elyafa, ipliğe ve renkli pamuğa dönüşüyor. Binlerce insan bu sektörde çalışıyor. Sektörün gelişmesi ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilmesi için elimizden gelen gayreti sarf etmeliyiz”

SEKTÖRÜN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI BİR MİLYAR 700 MİLYON DOLAR
Geri dönüşüm sektörünün ülke ekonomisine ve istihdama ciddi katkı sağladığını ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet, devletten destek istediklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Uşak’ın geri dönüşümde lider illerden biri olduğunu ve tarlasız pamuk, koyunsuz yün ürettikleri tezini her yerde dillendirdiklerini ifade eden Mustafa Kuvvet, “ Ekonomik değeri sıfıra inen teleflerin yeniden ekonomiye kazandırılması önemli bir süreçtir. Bu sürecin çevreye volan katkısı da göz ardı edilemez. Ülke ekonomisine katkısı yıllık bir milyar 700 milyon dolar civarındadır. Bu katkı hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Uşak olarak biz tarlasız pamuk, koyunsuz yün üretiyoruz. Bu tezimizi her yerde anlatıyoruz. Ülke ekonomisine katkı sağladığımızı inanıyor destek talebinde bulunuyoruz. Bu konuda bilimsel raporlar hazırladık. İlgili bakanlıklara bu raporlarımızı sunduk. Ama maalesef bugüne kadar destek konusunda olumlu bir karşılık bulamadık” dedi.
UTSO olarak üniversite işbirliğini önemsediklerini de sözlerine ekleyen Mustafa Kuvvet, “Üniversite ile TEKMER’i kurmak için işbirliği yaptık. Bu projeyi KOSGEB’in desteği ile hayata geçirdik. Üniversitenin Mühendislik Fakültesi’ndeki öğrencilere sanayi tesislerine göndermesi büyük önem arz ediyor. Bu uygulama üniversite-sanayi işbirliğinin gerçek anlamda hayata geçtiğini gösterecek. Üniversiteler eskiden şehre tepeden bakıyordu. Artık sanayi ile üniversite orta yolda buluşmalı. Üniversite sahaya inmeli ve öğrenciler uygulamalı dersler görmeli. Sanayi tesislerimiz buna hazır, kapılarımız sonuna kadar açık” dedi.
Geri Kazanım Kongresi açılış töreninin ardından düzenlenen serginin gezilmesi ile devam etti. Kongredeki akademik toplantılar öğleden sonra yapılacak ‘Madeni Yağların Su İçeriğimden Kurtarılması için Güneş Enerjili Bir Sistemin Tasarımı’ adlı ilk oturumla başlayacak.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com