1 yılda 67 bin 426 ziyaretçi

1 yılda 67 bin 426 ziyaretçi
Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya'nın tanıtımına çok daha önem verilerek turizm bakımından gelecekte Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geleceğinden emin olduklarını bildirdi.

Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya'nın tanıtımına çok daha önem verilerek turizm bakımından gelecekte Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geleceğinden emin olduklarını bildirdi.

KÜTAHYA - Yeldemez, yaptığı açıklamada, Kütahya'yı, ''7 bin yıllık tarihi geçmişi olan, 130 yıl Germiyan Beyliğinin başkentliğini, 400 yıl Osmanlı Devleti döneminde Anadolu Beylerbeyliğinin merkezliğini yapmış, 600 yıldan fazla hüküm süren Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı güzel topraklar'' diye nitelendirdi.
İli çok olumlu bir gelecek vaat ettiğini belirten Yeldemez, Kütahya'da en eski yerleşimin Frigler döneminde yapıldığını anlattı.
Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar sınırlarında bulunan Frig Vadileri, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, il merkezindeki Kütahya Kalesi, 150-200 yıllık tarihi konaklara sahip olan Kütahya'nın bu özelliklerinin tanıtım bakımından önemli olduğuna işaret eden Yeldemez, şöyle konuştu:
''Şu anda Türkiye'de en fazla termal turizm merkezi, Kütahya'dadır. İl merkezinde Ilıca, Gediz'de Ilıcasu ve Murat Dağı, Tavşanlı'da Göbel, Hisarcık'ta Esire, Emet'te Yeşil ve Kaynarca, Simav'da Eynal, Çitgöl ve Naşa olmak üzere 7 termal turizm merkezimiz var. Her geçen gün bu termal tesislerimize çok fazla yerli ve yabancı turist gelmekte, buralarda konaklamaktadır. Buralar altyapı ve tesisler bakımından zenginleştirilerek yerli ve yabancı turistler konuk edilmektedir.
Kütahya diğer taraftan bir şehzadeler şehridir. 4 şehzade valilik görevinde bulunmuştur. Evliya Çelebi'nin memleketidir, Seyahatnamesinde kendisinin Kütahya'nın Zeryen Mahallesi'nde doğduğunu belirtmiştir.''

-MÜZE VE ÖREN YERLERİNE 1 YILDA 67 BİN 426 ZİYARETÇİ-

Yeldemez, dünyanın ilk borsası, ayakta kalmış en sağlam Zeus Tapınağı, stadyum ve tiyatrosu bitişik nizamla yapılan ilk ve tek antik kentin Çavdarhisar'da bulunduğunu, dünyada ilk toplu iş sözleşmesinin Kütahya'da 1766 yılında imzalandığını anlattı.
Kütahya'nın, Konya ve Afyonkarahisar'dan sonra Mevleviliğin Anadolu'da üçüncü merkezi olduğuna dikkati çeken Yeldemez, şöyle devam etti:
''Hazreti Mevlana'nın oğlu Sultan Veled, (Kusursuz bir güzellik Kütahya, ya üstündedir Cennet ya altında) diyerek, Kütahya'nın çok güzel değerlere sahip olduğunu ifade etmiştir. Kütahya tanıtıma çok daha önem vererek gelecekte Türkiye'nin parlayan yıldızı haline gelecektir, bundan eminiz.
Kütahya'da Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Arkeoloji, Çini ve Kossuth müzeleriyle Aizanoi Ören Yeri bulunuyor. Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı ve Tavşanlı Belediyesi bünyesinde birer, Kütahya Belediyesine ait iki özel müzenin yanı sıra Dumlupınar'da Kurtuluş Savaşı Müzesi vardır. Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) kurulmasına Kültür ve Turizm Bakanlığınca onay verilen müzede Seyitömer Höyüğü'nden çıkarılan eserler yer alacak. Geçen yıl Arkeoloji Müzesini 24 bin 70, Kossuth Müzesini 13 bin 140, Çini Müzesini 19 bin 139, Aizanoi Ören Yerini 11 bin 77 kişi olmak üzere Bakanlık bünyesindeki müze ve ören yerlerini 67 bin 426 kişi ziyaret etti.''

-İLDE KONAKLAYAN YERLİ VE YABANCI TURİST SAYILARINDA ARTIŞ-
Yeldemez, ilde konaklayan yerli ve yabancı turist sayısının 2007'de 28 bin 27, 2008'de 42 bin 892, 2009'da 64 bin 42 olarak kaydedildiğini söyledi.
Kütahya'yı daha iyi tanıtabilmek amacıyla bu yıl İstanbul ve İzmir'de 3 fuara katıldıkları bilgisini veren Yeldemez, şunları kaydetti:
''Kütahya 15 marka kültür kenti arasında yer almaktadır. Öncelikli olarak bu bölgenin kültür turizmine açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Valiliğin çok ciddi çalışmaları vardır. Kuruluştan Kurtuluşa Kültür Yolu Projesi konusunda da çalışmalar yapılıyor. Domaniç'ten başlayarak il merkezini içine alan, daha sonra Bilecik, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale'yi de kapsayan bir kültür turizmi güzergahı üzerinde çalışılıyor. Frigya Kültür Yolu Projesi ile kültür yolu güzergahı çizilerek konaklama tesisleri ve dinlenme alanlarının yapılması planlanıyor. Dumlupınar'da Başkomutan Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişim Projesi kapsamında siperler kazılarak, yürüme ve dinlenme yerleri yapılacak.''
İlde turizm işletme belgeli 7, yatırım belgeli 3 otel bulunduğunu,3 otelin daha hizmete gireceğini dile getirerek, işletme belgeli otellerin oda sayısının 442, yatak kapasitesinin 904, yatırım belgeli otellerin oda sayısının 318, yatak kapasitesinin 692 olduğunu belirten Yeldemez, ''Yeni açılacak 3 otelle il genelinde yatak kapasitesi 1596'ya ulaşacak'' dedi.
Yeldemez, daha önce termal turizm merkezi olan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu statüden çıkarılan Yoncalı Kaplıcaları'nın yeniden eski statüye kavuşturulması amacıyla çalışmalar yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com