1 yılın hesabını veren vekil

1 yılın hesabını veren vekil
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, seçimlerin ardından geçen bir yılın hesabını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 12 Haziran 2011 seçimlerinin üzerinden geçen bir yılın sonunda seçmenine hesap verdi. Web sayfası üzerinden (http://www.umutoran.com/bireysel/milletvekilligi/) 7 sayfalık bir metinle milletvekilliğinde geçirdiği bir yılı değerlendiren Oran, "Asıl olan millettir, esas olan halktır, halkın iradesidir. Milletvekilleri en nihayetinde birer vekildir, mührün de yetkinin de sahibi esasında millettir, halkın ta kendisidir. Bu sebeple ben de yaptıklarımın bir muhasebesini yapmak mecburiyeti hissettim. Her vekil gibi, her temsilci gibi yetkinin esas sahibine, yani sizlere hepimiz her zaman hesap verebilir olmalıyız" dedi.

1 yılın muhasebesini yaptı

Milletvekili olduktan sonra, seçim öncesinde seçmene verdiği sözleri taahhütname haline getirerek TBMM'deki odasının kapısına asarak gelen her seçmenin bunları görüp e-posta ve cep telefonu numarasından kendisine ulaşmasını sağlayan Oran, 12 Haziran seçimlerinin yıldönümünde de bir yıllık muhasebe yaptı.

"Değerli Dostlarım" diyerek muhasebeye başlayan CHP'li Oran, "Biz CHP olarak, halka hesap veren, şeffaf, açık bir siyaset anlayışını yerleştirmeye ve bunu Türkiye'de kurumsallaştırmaya çalışıyoruz. İnanıyoruz ki, Türkiye ancak çoğulcu, katılımcı, uzlaşmacı, aktif, yenilikçi, ilerici ve hesap verebilir bir siyasi irade ile demokrasiyi tam manasıyla yaşayacak, demokratik kurum ve kuralların yerleşerek kökleşmesi ancak bu yolla mümkün olacaktır" dedi.

Oran, seçmene hesap verme girişimini şöyle açıkladı: "12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir yıl önce hepimiz seçim meydanlarında, sokaklarda, caddelerde, kahvehanelerde ve mümkün olan her yerde vatandaş ile bir araya geldik, bazı taahhütlerde bulunduk, düşüncelerimizi açıkladık, onların vekâletini hak etmek için görüşlerini aldık. Asıl olan millettir, esas olan halktır, halkın iradesidir. Milletvekilleri en nihayetinde birer vekildir, mührün de her tür yetkinin de sahibi esasında millettir, halkın ta kendisidir. Bu sebeple ben de yaptıklarımın bir muhasebesini yapmak mecburiyeti hissettim. Her vekil gibi, her temsilci gibi yetkinin esas sahibine, yani sizlere hepimiz her zaman hesap verebilir olmalıyız."

37.7 bin kilometre uçtu

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekilliği, CHP'yi Sosyalist Enternasyonal'de temsil etme ve Avrupa'daki sosyal demokrat ve sosyalist partilerle buluşmalar dolayısıyla 3 kıtada ve 8 ülkede (Belçika, Fransa, Yunanistan, İsveç, Tunus, Kosta Rika, ABD ve Yunanistan) çeşitli resmi toplantılara katıldığını belirten Oran, bu amaçla toplam 37 bin 775 yol kat ettiğini Türkiye'de ise Ankara ve İstanbul dışında Burdur, Gaziantep, Van, Karaman, Bartın, İzmir, Karaman, Konya, Muğla, Mersin, Bolu ve Düzce'de çeşitli toplantılara katıldığını vurguladı.

İstanbul'da sürekli yurttaşla buluştuğunu ve onların sorunlarının çözümü için gerekli adımları attığını belirten Oran, "İlçe ve il kongrelerimiz sebebiyle, özellikle İstanbul'da yeteri kadar temas edemedim. Çünkü bu kongreler döneminde örgütlerimize müdahale olarak anlaşılabilecek hareketler içerisinde olmaktan özellikle kaçındım. Onların özgür iradesine saygı gösterdim ve tarafsızlık ilkesini benimsedim" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com