10 ayda 168 kadın öldürüldü

10 ayda 168 kadın öldürüldü
CHP Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Esma Zakire Altınel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Son yıllarda Türkiye’de kadına yönelik şiddette büyük artış yaşandığını ifade eden Altınel, buna ilişkin rakamları paylaştı. Altınel, “Öldürülen kadın sayısı 2012 yılında 165 iken, 2013’ün ilk 10 ayında 168’e çıkmıştır. Türkiye’de evli kadın nüfusunun yüzde 39’u fiziksel şiddete, yüzde 15’i cinsel şiddete, yüzde 44’ü duygusal istismara maruz kalmaktadır. Cinsel saldırıya uğrayan kadınlardan çoğu korku, baskı gibi gerekçelerle şikayetçi bile olmamıştır. Devletten koruma talebiyle polise veya savcılığa başvuran kadınların yüzde 73’ü sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27’si cinayete kurban gitmiştir. Ülkemizde okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 83’ünü kadınlar oluştururken, kız çocuklarını okuldan uzaklaştıran düzenlemeler bir biri ardına devreye sokulmaktadır. Kadınların iş gücüne katılım oranı 29 iken ekonomi ve fırsat eşitliğinde 136 ülke arasında 127’nci sıradadır” dedi.

Yaşananların muhafazakarlaşmanın ve feodal yapının yanı sıra 11 yıllık otoriter devlet anlayışının bir sonucu olduğunu iddia eden Altınel, “kutsal aile tezi”nin tamamen çöktüğünü söyledi. Altınel, “Doğurganlık üzerine kurulan baskılar, kız ve erkeklerin aynı evlerde yaşadıklarında denetim alınmak istemeleri, çocuk gelinlerin giderek artan sayısı baskıcı iktidarların ortak yanıdır” diye konuştu. 
Altınel, “Biz de dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için ‘yeter artık’ diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz. Kadınlar için özgür gelecek CHP ile gelecek” diyerek sözlerini noktaladı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com