“10 Hastadan sadece 1'i tedavi görüyor”

“10 Hastadan sadece 1'i tedavi görüyor”
Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Birkan Akbulut Kütahya Hilton Garden İnn otelinde gerçekleşen “Toplar Damar Hastalıkları” toplantısında “Toplar damar yetmezliği olan her 10 hastadan sadece 1'i tedavi almakta, kalan 9'u t

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Birkan Akbulut Kütahya Hilton Garden İnn otelinde gerçekleşen “Toplar Damar Hastalıkları” toplantısında “Toplar damar yetmezliği olan her 10 hastadan sadece 1'i tedavi almakta, kalan 9'u tedavi edilmemektedir” dedi.
Kütahya Hilton Garden İnn otelinde Abdi ibrahim firmasının katkılarıyla gerçekleştirilen “Toplar Damar Hastalıkları” toplantısında konuşan Op. Dr. Birkan Akbulut il merkezi ve ilçelerden katılan çok sayıda aile hekimine toplar damar hastalıkları hakkında bilgi verdi. Ülkemizde de yaygın olan bu hastalığın belirtileri ve tanı yöntemleri anlatılan toplantıda günümüz tedavi yöntemleri olan kompresyon tedavisi ve lazer uygulamalarından da bahsedildi. Kütahya Devlet Hastanesinde lazer tedavisi başta olmak üzere tüm modern tedavi yöntemlerinin uygulandığını belirten Dr. Akbulut, toplar damar yetmezliğinde en çok yorgunluk hissi, ayaktayken ağrı, gerilme ve uyuşma hissi, kaşıntı ve hatta uyku bozukluğu görüldüğünü anlattı. Toplantıda venöz yetmezliğin (toplar damar yetmezliğinin) ve varisin ciddi iş kaybına, ekonomik kayba ve yaşam kalitesi düşüklüğüne sebep olduğu vurgulandı.
Toplantının ikinci kısmında yine Op. Dr. Birkan Akbulut tarafından başlatılan ve çok sayıda akademisyenin danışman olarak katıldığı VEYT çalışmasının sonuçları aile hekimleri ile paylaşıldı. Kütahya, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir ve Balıkesir illerinde toplam 2.123 kişinin taranarak elde edilen verilerin çok çarpıcı olduğunu vurgulayan Dr. Akbulut “Yapılan bu çalışmadan elde edilen verilere göre Türk toplumunun temsil edildiği rahatlıkla söylenebilir.” dedi. Toplumun %64'ünde toplar damar yetmezliği olduğu vurgulanan konuşmada hastalığın daha ziyade ev hanımlarında ve çalışan kesimde görüldüğü dikkati çekmiştir. Abdi İbrahim ilaç firmasının desteklediği VEYT çalışmasının toplar damar yetmezliği ile ilgili bugüne kadar Türkiye'de yapılan ilk çalışma olduğunu vurgulayan Op. Dr. Akbulut “toplar damar yetmezliği olan her 10 hastadan sadece 1'i tedavi almakta, kalan 9'u tedavi edilmemektedir” dedi.
Elde edilen sonuçların Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Kongresinde tüm Türkiye'ye anlatılacağını kaydeden Dr. Akbulut, VEYT çalışması ile ilgili kendine ait bir kitabın da yazıldığını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com