10. Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali başladı

10. Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali başladı
İrlanda'nın önemli sanat etkinliklerinden Jameson Dublin Uluslararası Film Festivali (JDIFF) başladı.

Dublin'deki Savoy Sineması'nda ''Cloudburst'' filminin özel gösterimiyle başlayan festival, 26 Şubat'a kadar sürecek.

Bu yıl 10'uncusu düzenlenen etkinlik, çeşitli ülkelerden 120'yi aşkın film ve belgeseli Dublin'in çeşitli sinema salonlarında İrlandalı seyirciyle buluşturuyor.

İrlanda'da ilk kez gösterime giren filmler arasında Nuri Bilge Ceylan'ın ''Bir Zamanlar Anadolu'da'' filmi de bulunuyor. Festival kataloğunda ''büyüleyici'' ve ''hipnotize edici'' diye nitelenen film, salı akşamı gösterilecek.
   
Al Pacino'dan Glenn Close'a
   
Dublinlilerin 2003'ten bu yana her yıl heyecanla beklediği etkinliklerin başında gelen festival, bu yıl dünya sinemasının ünlü isimlerini ağırlıyor.

Beyaz perdenin yaşayan efsanelerinden Al Pacino, biletleri satışa çıkarıldıktan kısa bir süre sonra tükenen ''Wilde Salome'' adlı belgeselini seyirciyle birlikte izleyecek.

Pacino'nun ''şu ana kadarki en kişisel projem'' diye nitelediği ve İrlanda'da ilk kez gösterilecek belgesel, İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın hayatından kesitler ve 1891 tarihli Salome adlı oyunundan sahnelerden oluşuyor. Belgeselin yönetmeni Pacino, seyircinin karşısına Kral Herod olarak çıkıyor.
    
Festivalin dünyaca ünlü konuklarından biri de Amerikalı aktris Glenn Close.
    
İrlandalı yazar George Moore'un, ''The Singular Life of Albert Nobbs'' adlı kısa öyküsünün sinema uyarlamasında başrol oynayan Close, merakla beklenen filmin festivaldeki özel gösterimi için Dublin'e geliyor.
    
''Albert Nobbs'' adıyla sinemaya uyarlanan ve çekimleri İrlanda'da yapılan hikaye, Victoria dönemi Dublin'inde geçiyor. Romancı Gabriel Garcia Marquez'in oğlu Rodrigo Garcia'nın yönettiği filmde Glenn Close, uzun yıllar erkek kılığına girerek gerçek kimliğini gizlemek durumunda kalan bir İngiliz kadını canlandırıyor.
    
Festival için Dublin'e gelen ünlüler arasında Brenda Flicker, Mark Wahlberg, Michael Madsen ve Martin Sheen de bulunuyor.
   
Volta Ödülleri
   
Gösterimlerin yanı sıra sinemaseverleri film sektöründe çalışanlarla bir araya getiren çeşitli etkinliklerin düzenlendiği festival, beyaz perdenin yeni yeteneklerine de kendilerini tanıtma olanağı sunuyor.
    
Festivalde, dünya sinemasına önemli katkılarda bulunan kişilere, adını İrlandalı yazar James Joyce'un 1909'da kısa bir süre yöneticiliğini yaptığı Dublin'in ilk sinema salonundan alan Volta Ödülleri veriliyor.
    
Volta Ödülleri'ne geçmiş yıllarda değer görülenler arasında Gabriel Byrne, Daniel Day Lewis, Consolata Boyle, George Morrison, Paolo Sorrentino ve Thierry Fremaux gibi isimler yer alıyor.(SNK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com