10 Kasım Atatürk'ü anma etkinlikleri

10 Kasım Atatürk'ü anma etkinlikleri
Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Uşak'ta düzenlenen törenlerle anıldı.

Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 73. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi Uşak'ta düzenlenen törenlerle anıldı.
Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önündeki çelenk koyma töreni ile başlayan anma programı Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti. Anma törenlerine Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkan Vekili Emel Taylan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, CHP İl Başkanı Mahmut Ünal, AK Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nacar, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başlayan tören, saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşu ile devam etti. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı göndere çekildi. Bayrak, daha sonra yarıya indirildi.
Cumhuriyet Alanı'ndaki törenin ardından Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törene geçildi. Buradaki törende Atatürk'ün askeri kişiliği ve hayatı anlatıldı. Şiirlerin okunmasıyla devam eden törende, sinevizyon gösterisinden sonra, oratoryo sergilendi. Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirildi.Duygulu anların yaşandığı törende bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün, Kurtuluş Savaşı'nda vatanın bağımsızlığı için binlerce şehit verildiğini ifade ederek “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum' dedi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün idealist bir lider olduğunu ve ömrü boyunca milleti için çalıştığını belirten Recep Düzgün, “Türkiye Cumhuriyeti; Mustafa Kemal Atatürk'ü ve aziz şehitlerini asla unutmayacak, unutturmayacak. Mustafa Kemal, ileriyi gören bir liderdi. Mensubu bulunduğu millet için canını ortaya koymaktan hiç çekinmedi. Her türlü zorluğa katlanarak kendini ulusuna adadı. Değişik cephelerde ön saflarda savaştı. Atatürk; eğitim, bilim, fen, sanat, spor ve kültüre büyük önem verdi. Millete efendilik yoktur hizmet etmek vardır sözüyle millete hizmet etme anlayışını ve yöneticilerde bulunması gereken özellikleri vurgulamıştır. Atatürk ilkleri ve Atatürkçülük, Türk Milletinin ihtiyaçlarından doğan gerçekçi, milli ve yenileşmeye açık, çağdaş bir sistem kurmayı amaçlar. Atatürk demek; özgürlük demek, aydınlık demek ve vatanseverlik demektir. O, pırıl pırıl cumhuriyeti ve ilkelerini bırakarak sonsuzluğa göçtü. Bizler, Atatürk'ün yolundan ayrılmadan anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bu anlamlı günde bir kez daha şehitlerimizi ve Ata'mızı rahmetle anıyor şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
Törenin ardından Vali Özdemir Çakacak, Atatürk Kültür Merkezi Fuaye alanındaki Atatürk konulu sergiyi gezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com