10.Uluslararası mermer, doğal taş ve teknolojileri fuarı

10.Uluslararası mermer, doğal taş ve teknolojileri fuarı
2013 yılın Haziran ayında CNR Holding kuruluşu CNR Ekspo Fuarcılık tarafından İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği), EUROROC (Uluslararası Doğal Taş Endüstrisi Avrupa Federasyonu) ve İç Mimarlar Odası desteklerinde düzenlenecek ‘Natural Stone 10. Ul

Korel Termal Otelde gerçekleştirilen programa Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclis Başkanı Mustafa Hancıoğlu, CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Ali Bulut ile birlikte mermer sektörü temsilcileri ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyon mermerin başkenti kavramının gerçek olduğunu, çünkü sektörde kendinin kanıtlamış önemli sanayici, temsilcilerinin Afyonkarahisar’da olduğunu söyledi. Mermer ve doğaltaş’ın Allahın Türkiye’ye nasip ettiği büyük bir nimet olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

Dünyada mermer rezervinin yüzde 40’ının Türkiye’de olduğunu, tarihten beri de bu rezervin sadece yüzde 5’i kullandığımız belirtiliyor. Ancak zaman zaman mermere alternatif bazı ürünler çıkıyor. Mermerin değerini korumak için, sektörün sürekli canlı tutulması gerekiyor. Bu yüzden mermerimizi dünyaya daha fazla tanıtıp pazarlamalıyız. Ben mermerde Afyonkarahisar’ın potansiyeli ile fuar düzenlemesi noktasında aday olduğunu düşünüyorum. Eğer bütün melercilerimiz gönül birliği yapıp birbirlerini desteklerlerse güzel bir fuar gerçekleştirebilir."

MERMERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ

Belediye başkanı Burhanettin Çoban ise, yaptığı konuşmada, fuarın sektörde önemli bir yere sahip Afyonkarahisar’ın gücünü daha fazla hissettireceğini söyledi.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar’ın sektörde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, “Afyonkarahisarlı mermercilerin tüm illerden yaptıkları ihracatı düşünürsek. İhracatta rakamımız yüzde 10’un daha üzerinde. Buda bize gurur veriyor. Ben düzenlenecek bu fuar organizasyonları ile tanıtımın daha iyi yapılarak kentimizin sektördeki yerinin daha fazla artacağını düşünüyorum” dedi.
Programda son olarak konuşan, CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Ali Bulut ise mermer ve doğaltaş adına bu yıl 10. düzenlenecek olan ‘Natural Stone 10.Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’ startının Afyonkarahisar’dan verilmesinin aslında gecikmiş bir karar olduğunu söyleyerek, “Bu karar Türkiye’nin mermer potansiyelinin muazzam olduğu bir kentte verdiğimiz gecikmeli bir karar. Bu fuar dünya da ilk sıralarda olmamızı sağlayan özelliklerimizi açığa çıkarma noktasında çok önemli. Mermerimiz çok önemli. Mermer sektöründe elde ettiğimiz kayma değer altın sektöründen daha fazla, çünkü ham maddesi, işçiliği ve teknolojisi Türkiye de olan bir sektör. Bizim fuarcılıkta amacımız bu gibi sektör ünlerin önüne açmak. Yaptığımızın ötesinde başarmamız gereken bir ödev var. Bu görev de bu fuarın dünyanın zirvesine, gündemine taşımak
” dedi. (VİK)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com