10 yıl daha yaşasaydı...

10 yıl daha yaşasaydı...
Teknoloji dünyasının bir numaralı ismi Steve Jobs, 7 yıllık mücadelenin ardından kansere yenik düştü, hayatını kaybetti. 10 yıl daha yaşasaydı eğer...

“Efsane öldü”... Teknoloji dünyasının bir numaralı ismi Steve Jobs, 7 yıllık mücadelenin ardından kansere yenik düştü, hayatını kaybetti. Bilgisayar, cep telefonu, tablet PC ve film işinde son 10 yılda devrim niteliğinde yeniliklerin altına imza atan ABD'li Apple'ın kurucularından Steve Jobs 40 gün önce CEO'luk gö-revini bıraktığında “Artık o gün geldi. Benden buraya kadar” demişti. İşte o gün geldi. 350 milyar dolarlık piyasa değeriyle teknoloji dünyasının lideri Apple ve teknoloji dünyası 'Steve Jobs'suz kaldı.
2004 yılında yakalandığı pankreas kanseri sonrası tedavi görmeye başlayan Steve Jobs, 2009 yılında karaciğer nakli operasyonu geçirmişti. Steve Jobs'un son dönemde hastalığı oldukça ilerledi, bu yüzden Apple'daki görevini bırakmak zorunda kaldı.
Apple tarafından yapılan açıklamada, “Steve Jobs'ın bugün aramızdan ayrıldığını söylemekten büyük üzüntü duyuyoruz. Steve'in zekası, tutkusu ve enerjisi hayatlarımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız inovasyonun kaynağı oldu. Dünya Steve sayesinde daha iyi bir yer. Eşi Laurene ve ailesine büyük bir aşkla bağlıydı. Kalplerimiz onlarla..”

'Son yemek' yenilmişti!
Sağlık sorunlarıyla boğuşan Steve Jobs 2011 yılının mart ayında tablet bilgisayar iPad 2'nin, temmuz ayında iCloud servisinin tanıtımına ve ABD Başkanı Barack Obama'nın, Slikon Vadisi'nin devlerinin yöneticilerine Beyaz Saray'da verdiği yemeğe katıldı. Jobs'un zayıflamış görünümü hastalığının ne kadar kötü ve Apple'daki görevine devam edip edemeyeceği sorularının ortaya çıkmasına yol açmıştı. Jobs'un sağlık sorunları nedeniyle görevlerinden ayrıldığı üç seferde de yerini şimdiki CEO Tim Cook doldurmuştu. Jobs, Apple şirketini 1976 yılında Steve Wozniak ile birlikte kurdu. 1985 yılında yönetim kurulunda yaşanan tartışmalar sonrası şirketten ayrılarak Jobs NeXT adlı bilgisayar şirketi kurdu. 1996'da Apple NeXT'i 429 milyon dolara satın aldı, Jobs Apple'a geri döndü. Ardından da CEO olarak şirketi bugünlere taşıdı.

'Genç Apple' birkaç gün önce marka liginde ilk 10'a girdi
iPad, iPhone ve MacBook bilgisayarların üreticisi Apple, marka dünyasında etkili araştırmaların altına imza atan Interbrand'in yayımladığı son çalışmaya göre marka değerini 33.5 milyar dolara çıkararak yılın en iddialı çıkışına imza atan firması oldu. Bu değerle dünyanın en değerli 10 markası arasına giren Apple, geçen yıla göre değerini yüzde 58 oranında artırdı. Şirket geçen yılki araştırmada 17'inci sırada yer alıyordu.

“Yeni fikirler” kasada mı?
Steve Jobs'un operasyondan elini çekmesinin ardından analistler bundan sonra Apple'ın devrim niteliğinde ürün çıkarıp çıkaramayacağı konusunu sorgulamaya başladı. Buna karşılık Apple hisseleri dün New York borsasındaki ilk saatlerinde artı yazdı. Steve Jobs'un ölümünün ardından şirketin rakiplerinden taziye mesajları geldi. Bununla birlikte yatırımcıların ilgisiyle rakip şirketlerin hisselerinde artış yaşandı. Samsung hisseleri yüzde 3.9, LG hisseleri yüzde 6.6 yükselirken, Sony de 4.7 puan artıda kapattı.
Steve Jobs'un hayatını kaybetmesi Jobs'un katılamadığı son lansman iPhone 4S etkinliğinin hemen ardından geldi. Dün internette yayımlanan haberlerde iPhone 5'in aslında hazır olduğu, ölümün yaklaşması yüzünden bu lansmanın ertelendiğini iddia edenler de oldu.
Apple'ın iPhone 5 ve iPad 3 ürünlerinde fikren ve teknoloji olarak Steve Jbos'un kesinlikle katkıda yaptığına inannlar olduğu gibi, Jobs'un Apple'ın gelecek stratejisini çizerek hayata veda ettiğini öne sürenler de var.

Nakit 6.7 milyar doları var
Gösterişli yaşam yerine aynen Apple ürünlerinde olduğu gibi basitliği, sadeliği tercih eden Steve Jobs, buna karmşılık kendisi ve ailesinin yaşamı için lüks bir ev, lüks otomobil, özel jet kullanan bir isimdi. Apple'da üstlendiği görevlerde ortaklığı ve hisse gelirleri dışında maaş almak yerine 'yıllık 1 dolarlık' maaşı seçen Steve Jobs'ın net servetinin boyutu 6.7 milyar doları buluyor. Forbes ve Fortune listelerinde adı üst sıralarda yer almayan Jobs'un bu servet rakamını Bloomber Eylül başındaki haberinde tahmini olarak yazmıştı. Jobs'un ayrıca Dinseny'de 4.4 milyar dolarlık hissesi, Apple'da ise 2.1 milyar dolara karşılık gelen 5.5 milyan hissesi var.

Eşinden “özel hayata saygı” isteğe geldi

Steve Jobs'ın ailesinden “Steve ailesinin yanında ve huzur içinde öldü” açıklaması yapıldı. Apple'ın internet sitesi Jobs'a ve ona gönderilmek istenen mesajlara ayrıldı. Açıklama şöyle;: “Steve huzur içinde ailesinin kolları arasında hayata gözünü yumdu. Steve hakkında bizim hislerimizi paylaşan insanların desteklerine ve nezaketlerine minettarız. Biliyoruz ki birçok kişi bizimle birlikte yas tutacak. Bu kederli dönemimizde sizden özel hayatımıza saygı duymanızı rica ediyoruz.”

'Steve'in yerini bu beşli dolduracak

Teknoloji endüstrisinin 'Steve'i, Apple'ın patronu Steve Jobs'un ayrılığı sonrası gözler Jobs'un gelecek görüp, transfer ettiği, hızlı çıkışta yanından hiç ayırmadığı kritik beş isme çevrildi. Jobs'un ayrılığı sonrası finans ve teknoloji dünyasında Jobs'un yerinin, doldurulup doldurulamayacağı büyük tartışma konusu. Jobs'un ayrılığı sonrası şirketin bu yaratıcı yönününün zayıflayacağı öne sürülüyor. Apple'ın son yıllarda atağa kalkmasında Steve Jobs'la birlikte büyük rolü olan bu beşli yeni dönemde ağır bir yükü üzerlerinde taşıyacak.


Tim Cook
Steve Jobs'un 2009'daki karaciğer nakli operasyonu öncesi ve sonrasında verdiği kısa aralarda onun pozisyonunu vekaleten yürüten Tim Cook, Jobs'un ayrılığı sonrası Apple'ın yeni CEO'su oldu. iPhone 4 ve iPad gibi ürünlerin geliştirme sürecinde Jobs ile yakın çalıştı.

 

Peter Oppenheimer
Apple'da milyarlarca doların döndüğü finans işlerinin başında olan Peter Oppenheimer şirketi 1996 yılında katıldı. Finansın yanı sıra teknoloji, tasarım konularında Jobs'un sürekli yanında yer aldı. Cook'un CEO olmasına büyük destek verdi.


Philip Schiller
Philip Schiller, şirketin pazarlama tarafında en tepe yöneticisi olarak görev yapıyor. Şirketin pazarlama dahisi olarak biliniyor. Schiller aynı zamanda Jobs'un yeni ürün sunumlarını hazırladı, tanıtımlarda yanında oldu. iPhone 4S'i de o tanıttı.


Jonathan Ive
Şirketin dünyanın dört bir yanında tasarım ödülleri almasının arkasındaki en önemli isimlerin başında gelen Jonathan Ive, teknoloji, donanım adına da etkili bir isim. Ive, şirketin bu tarihten sonraki hızlı çıkışında altına imza attığı tasarımlarla büyük rol oynadı.


Scott Forstall
Apple'ın teknoloji, Ar-Ge tarafında en tepe yöneticisi olan Scott Farstall, Steve Jobs'un başlangıçtan bu yana zayıf olduğu alanların başında gelen mühendislik tarafında Apple'a büyük katkı yaptı. Yazılım işlerinde de etkileyeci ürünlerin çıkmasına ön ayak oldu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com