100 Bin dosyaya seri karar

100 Bin dosyaya seri karar
Danıştay'da seri karara bağlamak için taslak hazırlandı

Danıştay'daki dosya yoğunluğuna çözüm için yeni bir taslak hazırlandı. Anayasa değişikliğinden sonra yargının hızlandırılması kapsamında istenen sonucu alamayan Danıştay'da pilot dosya seçilerek benzer davalarda ortak karar verilecek.

"Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi"'nin kapanuş konuşmasında konuşan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör davaların sonlandırılmasında hız kazanmak için yeni bir taslak hazırladıklarını açıkladı.

Taslağa göre; İdari yargıda "seri dava" olarak bilinen ve konusu aynı olan davaların hızlı sonuçlanması için birer pilot dava belirlenecek. Bu davalara ilişkin Danıştay'da kapsamlı birer emsal karar oluşturulacak. Yerel mahkemeler aynı tür davalara bakarken pilot davaya ilişkin Danıştay kararına atıf yaparak ellerindeki dosyayı karara bağlayacak. Bu davalarda verilen kararlar temyize kapalı olacak, yani dosyaları Danıştay'a gelmeyecek.

'KARAR DÜZELTMELER'  DE DEĞİŞECEK

"Olağanüstü kanun yolu" olarak bilinen Karar Düzeltme başvurularında da incelemeyi kararı veren heyet incelediği ve sonuçta değişiklik olmadığı için başvurular Danıştay'a gelmeden önce ya savcılıktan reddedilecek ya da 5 üye yerine bir üyenin incelemesine tabi olacak. Savcılık veya "muhakkik" gibi çalışacak bu üye gerekli görürse "karar düzeltme istemini heyete taşıyacak.

Danıştay'da halen 320 bin dosya bulunuyor. Hazırlanan yeni taslakla varolan davaların 3'te 1'inin sonuca bağlanması hedefleniyor. Ayrıca yeni gelen dosyalarda da azalma olacağı için ileriye dönük olarak da bir azalma bekleniyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com