100 hektar alan kül oldu

100 hektar alan kül oldu
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle 6 ayrı noktada orman yangını çıktı.
 Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde henüz belirlenemeyen bir nedenle 6 ayrı noktada orman yangını çıktı. 
     Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mücahit Eracar,  yaptığı açıklamada, ayrı noktalarda birbirinden bağımsız orman yangınlarının çıktığını belirterek, bu orman yangınlarının rüzgarınında etkisiyle bölgedeki yakın köylere doğru ilerlediğini bildirdi. 
     Yangınların, Şahinköy Kelepir mevkisi, Tunçbilek Işık Sitesi ormanlık sahası, Gazelyakup köyü, Örenköy, Domaniç Çalköy ve Çayıroluk köyü çevresinde etkili olduğunu ifade eden Eracar, şöyle konuştu: 
     ''Yangın, özellikle Çayıroluk köyünü tehdit ediyor. Şu an yangın çıkan bölgeye ulaşmaya çalışıyoruz. Özellikle Çayıroluk köyü tarafında alevlerin köye ulaşmaması için tedbirlerimizi aldık. Çalışmalara Balıkesir'den 1 helikopter de havadan destek veriyor. Bir helikopter de Nazilli'den yola çıktı. Yangına, 30 arazöz, 6 su tankeri, belediyelere ait itfaiye ekipleri ve çok sayıda Orman Bölge Müdürlüğü personeliyle yangına müdahale ediyoruz.'' 
     Eracar, yangınların çıkış nedenlerini ise yapılacak tespitler sonucu ortaya çıkabileceğini de sözlerine ekledi. 
 
-ÇAYIROLUK KÖYÜ BOŞALTILDI- 
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle 6 ayrı noktada çıkan orman yangınının Çayıroluk köyüne yaklaşması üzerine, köy boşaltılmaya başlandı. 
     Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mücahit Eracar,  yaptığı açıklamada, alevlerin Çayıroluk köyünü tehdit emesi üzerine köyü boşalttıklarını söyledi. 
     Şahinköy Kelepir mevkisi, Tunçbilek Işık Sitesi ormanlık sahası, Gazelyakup köyü, Örenköy, Domaniç Çalköy ve Çayıroluk köyünde devam eden yangına, Balıkesir ve Nazilli'den gelen 2 helikopter, Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 30 arazöz ile 6 su tankeri ve çok sayıda yangın söndürme personeliyle müdahale ediliyor. 
 
-ÇAYIROLUK KÖYÜNDE 14 EV TAMAMEN YANDI-
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde henüz belirlenemeyen nedenle 6 ayrı noktada çıkan orman yangını dolayısıyla boşaltılan Çayıroluk köyünde 14 ev tamamen yandı. 
     Yangının etkili olduğu Çayıroluk köyündeki vatandaşlar ve hayvanlar, Gümüşyeri ve Arifler köylerine sevk edildi. 
     Şahinköy Kelepir mevkisi, Tunçbilek Işık Sitesi ormanlık sahası, Gazelyakup köyü, Örenköy, Domaniç Çalköy ve Çayıroluk köyünde devam eden yangını, kontrol altına almak için çalışmalar devam ediyor. 
     Bu arada, orman yangını dolayısıyla boşaltılan Çayıroluk köyünde 14 ev tamamen yandı. 
     Öte yandan yangın nedeniyle Kütahya Valiliği'nde kriz masası oluşturuldu. 
 
 
-YAKLAŞIK 150 HEKTARLIK ALANIN YANDIĞI BELİRTİLDİ-
Vali Yardımcısı ve Kriz Merkezi Başkanı Saygı:  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde devam eden orman yangınıyla ilgili oluşturulan Kriz Merkezinin başkanlığını yürüten Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Haluk Saygı, yangının ciddiyetini koruduğunu belirterek, yaklaşık 150 hektarlık alanın yandığını söyledi. 
     Saygı,  yaptığı açıklamada, Yaylacık Dağı'ndaki 6 ayrı mevkide henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangının, 200 orman işçisi ve 185 askerden oluşan ekiplerce 70 araç kullanılarak, çevredeki köylülerin yardımıyla kontrol altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. 
     Çeşitli illerden bölgeye sevk edilen 4 helikopterin çalışmasına, hava kararınca ara verildiğini dile getiren Saygı, ''Yangın ciddiyetini koruyor. Yaklaşık 150 hektar alanın yandığını tahmin ediyoruz'' diye konuştu. 
     Saygı, yangının en fazla tehdit ettiği yerleşim birimi olan, Kütahya'ya 45, Tavşanlı'ya 60 kilometre uzaklıktaki, Tavşanlı'ya bağlı Çayıroluk köyünde toplam 14 hane bulunduğunu ve bunların daha önce tahliye edildiğini anımsattı. 
     Köyde yanarak kullanılamaz hale gelen 14 yapıdan 5'inin ev, 9'unun ahır olduğu bilgisini veren Saygı, çevredeki Gümüşyeni ve Arifler köylerine sevk edilen köylülerin barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nce 10 çadır gönderildiğini anlattı. 
     Saygı, şimdilik herhangi bir yaralanma veya ölüme yol açmayan yangının kontrol altına alınması için ekiplerce yoğun gayret gösterildiğini sözlerine ekledi. 
     Şahinköy Kelepir mevkisi, Tunçbilek Işık Sitesi ormanlık sahası, Gazelyakup köyü, Örenköy, Domaniç Çalköy ve Çayıroluk köyünde orman yangını çıkmış, yangının tehdit ettiği Çayıroluk köyü tahliye edilmiş, köydeki yapılar tamamen kullanılamaz hale gelmişti. Yangın nedeniyle Kütahya Valiliği'nde kriz masası oluşturulmuştu. 
 
 
-ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI-
 Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde dün başlayan orman yangını kontrol altına alındı. 
Alınan bilgiye göre, özellikle ilçeye bağlı Çayıroluk köyünde etkili olan orman yangınına, 200 orman işçisi, 185 asker ve çok sayıda ekipman müdahale etti. 
     Yangında 5 ev ve 8 ahırın zarar gördüğü Çayıroluk köyünde yaşayan vatandaşlara, Kütahya Valiliği tarafından erzak ve çadır dağıtıldı. 
     Çeşitli illerden gelen ekip ve 4 helikopterin de çalışmalara katıldığı yangın, sabaha karşı kontrol altına alındı. 
     Bu arada, soğutma çalışma çalışmalarının sürdüğü Çayıroluk köyünde yanan yapılar iş makineleriyle yıkılmaya başlandı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com