''100 trilyona yakın borcumuz var''

''100 trilyona yakın borcumuz var''
Ankaragücü'nün yeni başkanı Sami Altınyuva, kulübün mali durumu ve geleceği ile açıklamalarda bulundu.

102 yıllık Ankaragücü Kulübünün Yeni Başkanı Sami Altınyuva, "Bize çalışma fırsatı verirlerse, nefes alma fırsatı verirlerse, bizi icralarla, üyeliklerle, ıvır zıvırla uğraştırmazlarsa ben inanıyorum bu takım bırak ligde kalmayı, üst seviyelere oynayacak" dedi. Altınyuva, kulübün mali durumu ve geleceğine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ankaragücü'nün Futbol Aile Birliği'ne 40 trilyon borcu bulunduğunu açıklayan Altınyuva, "Kulübümüzde menajerlik yapmış bir arkadaşımız -tam maaşı 3 ya da 5 bin lira olması lazım hatırlamıyorum- kulüpten 2 trilyona yakın alacağı gözüküyor. Göreve geldiğim günden itibaren 15 günlük süre zarfında bu hesapların içerisine girdik hala bu hesapların içerisinden çıkamadık. Daha önce kulüpte maaşlı çalışan bir insanın nasıl kulüpten 2 trilyona yakın alacağı olur" ifadelerini kullandı.

Kulüpte birlik ve beraberliğin olmadığını söyleyen Altınyuva, "Ankara'da yemiş, Ankara'da kazanmış, Ankara'da büyümüş insanların birbirleriyle daha önce kavga etmelerinden dolayı 102 yıllık camia bu hale gelmiş. Ben genç bir Ankaralı ve Ankaragüçlü olarak ve şu an Ankaragücü kulübü başkanı olarak bu durumdan utanıyorum" diye konuştu.

"15-20 günlük süre zarfında 2 saatlik uykuyla yeni arkadaşlarımızla beraber burada yatıp, burada kalkıyoruz" diyen Altınyuva, şunları kaydetti: "Dağ gibi sorunlar büyümüş, bunların içerisinden çıkmak istiyoruz -ne için yapıyoruz kulübümüzü sevdiğimiz için- evimizden, işimizden, cebimizden bir şeyler vermeye çalışıyoruz. Bu borcu yeni arkadaşlar ya da ben yapmadım. Kulübün sanki 100 trilyon lira borcu değil de kasasında 100 trilyon lira parası var, Süper Lig'de sondan birinci değil de birinci sırada, herkes birlik ve beraberlikten uzak başka hesaplar peşinde."

ANKARAGÜCÜ'NÜN TOPLAM BORCU 95 TRİLYON

Yeni Başkan Altınyuva, Ankaragücü'nün toplam 95 trilyona yakın borcu bulunduğunu belirterek, "Ben 4 sene önce yöneticilik yaptığım süre zarfında, -belki rakamlarda biraz yanılabilirim- 7-8 trilyon lira borcumuz 10-15 trilyona yakın da bir gelirimiz vardı. Benim yöneticilik yapmış olduğum süre zarfında hiçbir yönetici ihtar çekmemiş, transfer yasağı olmayan, rahatlıkla primlerini ve transfer taksitlerini ödeyen, bu kadar büyük sorunlarla uğraşmayan bir Ankaragücü vardı. Ne oldu da son 3 senede 100 trilyona yakın borçla karşı karşıyayız" dedi.

Çarşamba günü Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile görüştüğünü dile getiren Altınyuva, görüşmenin ardından birkaç yöneticinin kendisine, son bir 2 sene içinde TFF'den 46 trilyona yakın bir hak edişleri olduğu bilgisini verdiğini söyleyerek,"Arkadaş 45 trilyon bir para, 100 trilyon lira da bir borç, 145 trilyon liralık bir bütçe ile takımın haline bakın" şeklinde konuştu. Galatasaray veya Beşiktaş'ın bir yıl içerisinde bu kadar bütçesi olmadığını iddia eden Altınyuva, "Başkent'in takımı bu halde, bunun hesabının sorulması lazım" dedi.

14 FUTBOLCUDAN GEÇMİŞ ALACAKLARA YÖNELİK İHTAR

Altınyuva, 14 futbolcunun kulübün şu an bulunduğu durumdan dolayı geçmiş dönemdeki alacaklarına ilişkin ihtar çektiklerini belirterek, "Arkadaşlarımızı tek tek çağırıyorum. Tonia Tisdell futbolcu kardeşimizle beraber oturduk yüzde 99 fikir birliğine vardık ve bu konu üzerinde anlaştık. Kulübümüzün mali sıkıntısı olduğundan dolayı buradaki yönetici kardeşlerim kendi evlerinden, rızıklarından keserek bu kardeşlerimize ödeme yapacaklar" ifadelerini kullandı.

"BAŞKANIM KONTÖR ALACAK PARA BULAMADIM"

Tonia Tisdell'in görüşmede kendisine, "Başkanım ben kontör alacak para bulamadım. Bana hiç kimse para vermedi, senden Allah razı olsun. Geçen gün Karabükspor maçı primlerini yatırdınız ilk defa elime toplu bir para geçti. Ailem Amerika'da annem hastanede, para göndereceğim, hastaneye yatıracağım, yatıramadım. Sizin sayenizde şu an bir moral, motivasyon oldu" dediğini açıklayan Altınyuva, son 2 yıl içerisinde futbolculara neden para verilmediğini söyledi.

UEFA 'DA 2.5 MİLYON EURO TUTARINDA DAVALARIMIZ VAR

Ankaragücü'nün UEFA'da dosyalarının bulunduğunu ve yakın bir döneme kadar kulübün borçlarının ödenmemesi durumunda, FIFA Disiplin Kurulu'na sevk edileceğinin hatırlatılması üzerine Başkan Altınyuva, önceki dönemlerde kulüpte oynamış yabancı oyuncularla ilgili UEFA'ya başvuruların bulunduğunu ve miktarın 2.5 milyon euro civarında olduğunu açıkladı. Altınyuva, konuyla ilgili Fenerbahçe maçından sonra Yönetim Kurulu'nun toplanacağını ve alınan kararların ilerleyen süreçte kamuoyuna duyurulacağını bildirdi.

SAVCILARA VE MALİYE MÜFETTİŞLERİNE ÇAĞRI

Altınyuva, birlik ve beraberlik durumunda bu sıkıntıların çözüleceğini ifade ederek, "Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi kendi aramızda uğraşmamız. Arkadaşlar bırakın da biraz nefes alalım. Bizim buradan hiçbir menfaatimiz yok. Tamamen kulübümüzü bir yerlere getirmek için geldik. Bırakın kavgayı, gelin bir araya gelelim. Bu sorunları nasıl çözeriz ona bakalım" dedi. Savcılara ve Maliye Müfettişlerine çağrıda bulunan Altınyuva, Ankaragücü'nün alacak-verecekleriyle ilgili ve bu duruma nasıl getirildiğine ilişkin detaylı bir araştırma yapılmasını istedi.

"ZİYA HOCA, BULUNDUĞUMUZ DURUMU EN İYİ ANLAYAN HOCALARDAN BİR TANESİ"

Teknik Direktör Ziya Doğan'ın en az 4 transfer istediğinin hatırlatılması üzerine Altınyuva, "Hocamız zor bir dönemde bizimle beraber göreve devam ediyor. Ziya Hoca'nın kişiliğiyle ve insanlığıyla ilgili hiçbir sıkıntım yok. Hocamızla devamlı fikir alışverişi yapıyoruz. Bizim bulunduğumuz durumu en iyi anlayan hocalardan bir tanesi, kendisiyle göreve devam etmek istediğimiz söyledim. O da benimle çalışmak istediğini söyledi" dedi. Ziya Doğan'ın kendisinden acil olarak istediği 4 futbolcunun da transfer yasağının kaldırılmasının ardından kulübe kazandıracaklarını bildirdi.

"FUTBOLCULARLA ABİ-KARDEŞ İLİŞKİSİ İÇERİSİNDEYİZ"

Altınyuva, takımdan ayrılmak isteyen oyunculara ilişkin, "Şu an biz Başkan-futbolcu gibi değil abi-kardeş ilişkisiyle işlerimizi yürütüyoruz. Ben arkadaşlara söyledim. -Ankaragücü Spor Kulübü'nde kimsenin alacağı kalmaz, kalmamıştır da. Er geç bu kulüpten alacağı olan herkes alacağını alır. Arkadaşlar bizim üzerimize ne düşüyorsa ben yapmaya hazırım, futbolcu olarak sizin üzerinize ne düşüyorsa siz de yapmaya hazır olun- dedim. Bu arkadaşlar da bizimle beraber olmak istediklerini söylediler" şeklinde konuştu. Altınyuva, konuya ilişkin İlk olarak Özgür Çek daha sonra Tonia Tisdell ile görüştüğünü dile getirdi.

KULÜBE ÜYE OLMADIĞI TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Altınyuva, kulüp üye kayıt defteri ve karar defterini açarak kendisi ve bazı arkadaşlarının kulübe üye olup olmadığı konusundaki tartışmalara son noktayı koydu. "Daha önce kulüpte yöneticilik yapmış, asbaşkanlığı yapmış, basın sözcülüğü yapmış, kulübün bütün karar defterlerinde imzası olan bir adamın kulübe üye olmamasını mantığınız alıyor mu" diyen Altınyuva, bu tür konularla ilgilenenlere, "Siz en büyük Ankaragücü düşmanısınız, kulübün ligden düşmesini istiyorsunuz, bizim çalışmamızı engelliyorsunuz"
dedi.

"KAPALI KAPILAR ARDINDA AĞLIYORUZ"

Kulübün durumuna ilişkin olarak, "Bu duruma düştüğümüz için, kapalı kapılar ardından ağlıyoruz" diyen Ankaragücü Başkanı, camiaya birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Altınyuva, "Bize çalışma fırsatı verirlerse, nefes alma fırsatı verirlerse, bizi icralarla, üyeliklerle, ıvır zıvırla uğraştırmazlarsa ben inanıyorum bu takım bırak ligde kalmayı, üst seviyelere oynayacak" dedi.

"KULÜBÜN BİLGİSAYARLARINI ALIP GÖTÜRECEKLERDİ"

Ankaragücü'nün şahıslara ve şirketlere 50 trilyona yakın borcu bulunduğunu açıklayan Altınyuva, bazı şirketlerin Ankaragücü'nü icraya verdiğini belirterek, "Bugün Ankara'da bulunan bir marketten bir icra geldi. Onlar kendilerini çok iyi biliyor. Ama kamuoyuna gerekirse açıklayacağım. Kulübümüzün muhasebelerinin tutulduğu bilgisayarları kaldırıp götüreceklerdi ben müdahale etmesem. Bütün her şeyimiz bizim bilgisayarlarda. 40 bin liraya yakın alacağı var ve 2 buçuk yıl beklemiş, avukat ve haciz yollamamış.2 buçuk yıl bekleyen adam 2 haftada 2 kez icra yolladı ve bugün nakliye tutmuş bilgisayarları kaldırıp götürecekti" şeklinde konuştu.

BAŞKAN ALTINYUVA'DA ANKARAGÜÇLÜ TARAFTARA ÇAĞRI

Ankaragücü taraftarına seslenen Altınyuva, şunları kaydetti: "Şu an bize tek sahip çıkan taraftarlar. En az 100 kişiye mesaj yolladım hemen sağ olsun kardeşlerimiz, abilerimiz, beraber tribünde maç izlediğimiz arkadaşlarımızın hepsi geldi; neler yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye bize sahip çıktılar". (ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com