100 yaşındaki Zaide nine kimliğini alacak

100 yaşındaki Zaide nine kimliğini alacak
Iğdır'da torunuyla yaşayan 100 yaşındaki Zaide Onur'u evinde ziyaret eden AK Parti Iğdır Belediye Başkan adayı Mustafa Buluş, Zaide ninenin kimlik sahibi olması için çalışma başlattı- Zaide nine: "Yıllardır bu şekilde yaşıyorum. Hiç hastaneye gitm

EMRAH KOCABEY - Iğdır'da yaşayan 100 yaşındaki Zaide Onur, başlatılan yasal işlemlerin ardından kimlik sahibi olacak.

Çimenler Mahallesi'nde torunuyla beraber kalan Zaide nine, bugüne kadar nüfus cüzdanı olmadan hayatını sürdürdü. Zaide nineyi evinde ziyaret eden AK Parti Iğdır Belediye Başkan adayı Mustafa Buluş, kimlik sahibi olması için çalışma başlattı.

Buluş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zaide Onur'un kimlik sahibi olabilmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını belirterek, işlemler tamamlandıktan sonra Onur'un kimlik sahibi olacağını söyledi.

Yerel seçimler için çalışma yaptıklarını ve bu çalışma kapsamında Zaide nineyi ziyaret ettiklerini anlatan Buluş, "Zaide ninenin kimliğinin hiç olmadığını öğrendik. Bu vesile ile bizde Iğdır Baro Başkanlığı'mız ile görüştük ve Zaide ninemizin kimliğini alabilmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Mahkeme için yapılacak olan masrafların tamamı devletimiz tarafından karşılanacak. Bu işlemler sonuçlanınca Zaide nine 100 yaşından sonra kimlik sahibi olacak" diye konuştu.

Devlet tarafından tayin edilecek bir avukat vasıtasıyla gerekli tüm çalışmaların yapılacağını belirten Buluş, şunları kaydetti:

"Başlattığımız bu çalışma sonucunda Zaide nine kimliğine kavuşacak. Şu ana kadar hiç doktora gitmemiş ve sağlık hizmeti almamış. Bu nedenle sorunlar yaşamış. Bizde bu sorunlarının çözülmesi için elimizden gelen çalışmaları yapıp bu annemizin kimliğini almasını sağlayacağız. Eğer kimliği olursa devletimizin her türlü vatandaşlık haklarından faydalanacak. Biz bugün ziyaret ettik ve ziyaretimizden oldukça memnun kaldı. Bizde kimliğini alabilmesi için destek olacağız."

- "Yaşadığımı ispatlamak istiyorum"

Zaide nine ise yıllardır nüfus cüzdanının olmadığını ve yaşadığını kimseye ispatlayamadığını ifade etti.

Kimlik sahibi olursa devletin kendisine tanıdığı hakları kullanacağını belirten Onur, "Yıllardır bu şekilde yaşıyorum. Hiç hastaneye gitmedim. Hastalandığımda çocuklarım ilaç getirdi bana ve bu şekilde iyileşiyordum ama artık kimlik sahibi olmak istiyorum. Bana bu konuda destek olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Muhabir: Emrah Kocabey
Yayınlayan: Yücel Velioğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com