100'e yakın hayvan 'zehirli bitki' yüzünden öldü

100'e yakın hayvan 'zehirli bitki' yüzünden öldü
Bolu’da 100'e yakın hayvan 'zehirli bitki' yüzünden öldü...

Bolu'nun Göynük ilçesindeki Örencik Köyü'nde yaşanan hayvan ölümlerinin nedeni ortaya çıktı. Ölümlere, zehirli bir bitkinin sebep olduğu açıklandı.

Göynük'e bağlı Örencik Köyü'nde yaşanan hayvan ölümlerinin nedeni belirlendi. Bolu Valisi İbrahim Özçimen, 70 büyükbaş ve 56 küçükbaş hayvanın telef olmasına neden olan ölümlerin, halk arasında 'yerfesleğeni' olarak bilinen 'mercurialis annua' adlı zehirli bir bitkiden kaynaklandığını açıkladı. Göynük ilçesi, Örencik Köyü'nde yaşanan hayvan ölümleri ile ilgili bir açıklama yapan Vali İbrahim Özçimen, yapılan araştırmalar sonucunda hayvan ölümlerinin, halk arasında 'yerfesleğeni' olarak bilinen bitkiden kaynaklandığını açıkladı.

70 büyükbaş 56 da küçükbaş hayvanının telef olmasının küçük bir köy için çok ciddi bir rakam olduğunu dile getiren Vali Özçimen, "En son geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda hayvan ölümleri olmuştu. Daha sonra araştırma yapmak üzere hastalığa yakalanmış ama ölmemiş bir hayvan Ankara'ya götürüldü. Laboratuarda incelendi. Bu arada bayramın ardından da ben Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ile görüştüm ve gerçekten çok duyarlı davrandı. Bunun üzerine hemen Tarım Bakanlığı'ndan ve Veterinerlik Fakültesi'nden 10 civarında uzman gönderdi. Köye gelindi. Ayrıca da canlı hayvanlar incelenmeye götürüldü. Gerçekten çok ciddi ve kapsamlı bir araştırma yapıldı. Ot numuneleri alındı ki hem ahırlardan kuru otlar hem de alandan otlar alındı. Bunlar hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuarlarında hem Veterinerlik Fakültesi Laboratuarında hem de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Laboratuarlarında incelendi" dedi.

Yapılan kapsamlı inceleme sonucunda hayvan ölümlerinin nedeninin belirlendiğini ifade eden Vali Özçimen, "Bu araştırmalar neticesinde hayvan ölümlerinin sebebi tespit edildi. Halk arasında 'yerfesleğeni' denilen zehirli bir bitkinin hayvan ölümlerine sebep olduğu anlaşıldı. Daha önce o köye gittiğimizde dere boyuna inen hayvanlarda bu ölümlerin olduğunu köylüler söylemişti. Bu zehirli otlar da dere boyunda yetişiyor. Hayvanlar bu bitkileri yedikten çok kısa süre sonra zehirlenme başlıyor" şeklinde konuştu.
Bu zehirli otların yapılacak ilaçlama çalışmaları ile yok edileceğini de sözlerine ekleyen Özçimen, şöyle devam etti;

"Bu konuda köylülerimize de bu bitkiye hayvanların yaklaştırılmaması, eğer samanlıklarında varsa onların da ayıklanması ve bu otların ortadan kaldırılması için ikaz edip ekiplerimizle mücadele edeceğiz. Ayrıca yine aynı köyde bulunan yoncalarda da bol miktarda listeira dediğimiz bir mikrop da tespit edildi. Bu mikrobu da ilaçla gidereceğiz."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com