"101 TL nere 15 TL nere?"

"101 TL nere 15 TL nere?"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yenilenecek ehliyetler için alınacak miktara ilişkin, “Yani çıkacaksın önce 101 TL diyeceksin sonra da 15 TL’ye kadar düşeceksin.
Vatandaş bir şey demese demek bu 101 TL’yi alacaklar. Şimdi ben soruyorum, 101 TL nere, 15 TL nere? Memleketin tüm hesaplarını böyle yapıyorlarsa, vay geldi halimize” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yenilenecek ehliyetler için alınacak miktara ilişkin, “Yani çıkacaksın önce 101 TL diyeceksin sonra da 15 TL’ye kadar düşeceksin. Vatandaş bir şey demese demek bu 101 TL’yi alacaklar. Şimdi ben soruyorum, 101 TL nere, 15 TL nere? Memleketin tüm hesaplarını böyle yapıyorlarsa, vay geldi halimize” dedi. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Hafta içinde enflasyon rakamının açıklandığını hatırlatan Öztrak, “Bir ay önce, yüzde 6,5 olan 12 aylık tüketici enflasyonu, Haziran’da yüzde 8,3’e sıçrayarak son 9 ayın en yüksek düzeyine ulaştı” dedi. Ramazanla beraber ailelerin gıda harcamasının da artacağına dikkat çeken Öztrak, “Her Ramazan’da görüldüğü gibi bu yıl da gıda fiyatları Ramazan’da yükselecektir. Üç ay üst üste sürecek gıda fiyatlarındaki artış hem enflasyon baskısını artıracak hem de sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın bütçesi üzerinde ciddi baskı yaratacaktır” diye konuştu. 

ZAM UYARISI

Hükümetin elektriğe ekim ayına kadar zam yapmayacağını açıkladığını ifade eden Öztrak, “Doğalgazda da zam olmayacağı anlaşılıyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hükümet enerji zamlarını biriktirip, tek bir seferde telafi etmeye kalkarsa yıl sonunda enerjide çok yüksek zamlarla karşılaşabiliriz. Bütün bunlar enflasyonun önümüzdeki aylarda da yüksek seyredeceğini gösteriyor. Yıl sonunda muhtemelen resmi hedef olan yüzde 5’ten, en az yüzde 50 oranında bir sapmayla, yüzde 7,5–8 civarında bir enflasyonla karşılaşacağız” uyarısını yaptı. 
AKP’den önceki tüm iktidarların 80 yılda yaptığı dış borcun 130 milyar dolar, AKP döneminde yapılan dış borcun 220 milyar dolar olduğunu belirten Öztrak, “AKP iktidarı elinde Türkiye’nin dış borcu 2,7 kat arttı” dedi. 

“101 TL NERE, 15 TL NERE?” 

Bir basın mensubunun, “Ehliyetlerin yenilenmesi konusunda bir düzenleme var. İlk olarak 101 TL bedel ortaya çıkmıştı ama tepkiler üzerine 15 TL’ye gerileyeceği görülüyor. 101 TL’den 15 TL’ye düşülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, “Bu AKP’nin ne kadar hesap kitap bildiğini gösteriyor. Yani çıkacaksın önce 101 TL diyeceksin sonra da 15 TL’ye kadar düşeceksin. Vatandaş bir şey demese demek bu 101 TL’yi alacaklar. CHP o gün o yasa teklifini vermese bedava olsun diye, bunlar 101 TL’yi vatandaşın sırtına yükleyip gideceklerdi. Ama biz teklifi verince ricat ettiler. Şimdi ben soruyorum, 101 TL nere, 15 TL nere? Memleketin tüm hesaplarını böyle yapıyorlarsa, ‘Vay geldi halimize’. Manzarayı anlatıyorum. Ülkenin açık pozisyonunu 25 kat artırıyorsunuz, sonra da çıkıyorsunuz, ‘Dışarıdakiler, lobiler bizi neden dövüyor?’ diyorsunuz. Bu hale getirirseniz ekonomiyi tabiki döverler” dedi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com