"104 yıllık çınarı deviremediler"

"104 yıllık çınarı deviremediler"
Fenerbahçe Yöneticileri Nihat Özdemir ve Ali Koç açıklamalar yaptı...

Sansürsüzhaber - Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir ve Asbaşkan Ali Koç, LİG TV'de yayınlanan Futbol Gündemi programında birbirinden önemli açıklamalar yaptı.

NİHAT ÖZDEMİR'İN AÇIKLAMALARI...


"ARKADAŞLARIMIZIN SUÇSUZLUĞU BELLİ OLACAK"

"3 Temmuz'dan beri Fenerbahçe camiası olarak zor bir süreçten geçtik. Çünkü ; olay yargıya intikal etmiş durumda. 6 ay sonra bir iddianame yayınladı. 14 Şubat'ta da bu dava ile ilgili ilk toplantının yapılacağını ve ifadeler konusuna gelineceği kamuoyu tarafından bilinmekte. Şu anda yargılanmakta olan arkadaşlarımız ve tutuksuz yargılanan diğer isimler, bu davanın sonunda, tamamen suçsuz olduğuna tamamen inanıyoruz.

"TFF'DEN FARKLI BİR TUTUM GÖRDÜK"

İşin diğer tarafında süre gelen bu süreçte  TFF'nin işi doğru yönlendirilmesi gerekirken, maalesef devam kararlı değiştiren bir federasyon bulmaktayız. Şampiyonlar Ligi'nden men edebilmemizin ardından konuyu CAS'a taşıdık. TFF yetkililerinin bu davada bizi korumaları gerekirken, farklı bir tutum gördük. Bu ilişkiler bizi yordu ve üzdü. Türk futbolu adına ne kadar kötü bir yönetim gösterildiği herkes tarafından biliniyor. Çok değişik ortamlarda, değişik durumlarla karşı karşıya kaldık. 3 Temmuz'dan beri ben ve arkadaşlarım konuya sahip olmak, Türk sporunu korumak için gerekli savaşı verirken yetkilerimizin ne olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Herkesin farklı bir düşüncesi var. Doğru karar vermek için ne kadar mücadele ettiğimiz bilinmektedir. Medyada farklı düşünceler var. Fenerbahçe'nin duruşunun hiç değişmediği ve geçen yıldaki şampiyonluğumuzda, 34 maçın tamamında, hakem ve raporlara bakıldığında, hiçbir müdahale olmadığı görülmektedir. Biz kendimizi suçsuz kabul edip öyle inanırken, medyanın belirli bir kesiminde Fenerbahçe sadece Fenerbahçe suçlu imalar vardı. Bizi üzen noktalardan biri de bu. Suçsuz çıkacağımıza inancımız tamdır. Oynadığımız 34 maçta aldığımız ve kaybettiğimiz puanların hepsinin anlımızın teriyle kazandığımıza inandığımızı ifade etmek istiyorum.""ADALETLİ BİR KARARIN ÇIKACAĞINA İNANIYORUZ"


"Etik Kurulu bir inceleme yapıyor. En basitinden baktığınızda Fenerbahçe - Buca maçıyla ilgili kimse suçlanmıyor. Ama etik ve disiplin kurulu, bu maçla ilgili sorular soruyor. Yargılama söz konusuysa ve ortada bir iddianame varsa bunlar bir tarafa bırakılarak, 70 klasöre bakılıp tapeler incelenip savunmaları istemek zorunda. 4 Nisan'a kadar bunun yetişmesi gerektiği ve play-off'lardan evvel bazı cezaların verileceği ve bunu uygulamaya koyacaklarını belirtmiştir. Tahkim Kurulu kararı sonrası, play-off'ların oynanayacağına ve sağlıklı kararın yetişeceğine kuşkulu bakıyoruz. Şu anda tutuklu olan ya olmayan isimler, TFF'ye bir savunma verecek. Ama nasıl verilecek bilemiyorum. 8 takım değil 11 takımın da olabileceği kamuoyunda konuşuluyor. Adaletli bir kararın çıkacağına inanıyoruz."

"Türk futbolunu daha fazla sıkıntıya sokacak kararlar üretirseniz bunun sorumlusu kim olacak ? Kaos ortamında olduğumuz durumu, daha da karmaşık bir karar üretilmemeli."

"TFF'nin Genel Kurulu'ndan sonra biz kendi yönetim kurulu toplantılarımızı yapacağız. Bizi aşan bir durum varsa, maddeleri tespit edip genel kurulumuzu toplayacağız. Tabi ki, SPK durumu da var. Hepimizin uygun göreceğiz ortak bir karar için ne gerekiyorsa yaparız."

"Pierre Cornu diyor ki, yüzde 1 dahi şike olmama durumu var mı diye soruyor. TFF'den verilen cevapta ise yüzde 100 kişe yapılmıştır şeklinde bir ifadeyle karşılaşıyor. Biz çok garip durumlar yaşadık. Hem CAS'a güveniyoruz hem de yargıya. Fenerbahçe taraftarı bilsin. CAS negatif bir karar verirse, yine de dava devam edecek. Her şey bitmiş demek değildir"

YOL HARİTASI NASIL OLACAK ?

"Federasyonun istediği bir önerge verilecek, bundan sonraki süreçte neler yaşanacağına dair herkese söz hakkı verilecek. Biz Fenerbahçe olarak, önergenin negatif ve pozitif yanlarının neler yaşatacağını, düşüncelerimizi dile getireceğiz. Netice olarak önerge oylanacak, kabul edilecek ya da edilmeyecek. Fenerbahçe yönetimi olarak kabul edilen önerge dışında nasıl bir yol haritası izlenecek düşüncesiyle seri toplantılar yapacağız. Borsaya açık olan Sportif Anonim Şirketi'nin de durumu göz önüne alınarak, Fenerbahçe'nin Genel Kurulu'na toplayacağız. Genel Kurul düzenleme konusunda ihtiyacımız olabilir. Yetkileri aşan bir karar üretmek gerekirse, Fenerbahçe Genel Kurulu düzenlenecek. Burada çıkacak karar, yol haritasıdır."

"58. MADDE UYGULANIRSA 8 TAKIMIN SAYISI ARTAR"

"Medyadaki bazı arkadaşlarımız ya da okumuyorlar. Ya da ağır bir tabirle okuduklarını anlamıyorlar. Kulüpler Birliği bir duruş sergilemiştir. Bu durum da 4 partiye anlatıldı. Sporda Şiddet Yasası değişti. Ama bu yasa Aziz Yıldırım için çıkarıldı denildi. Halen içeride 23 tutuklu arkadaş bu sürecin geçmesini bekliyor. Bir duruş sergiledik 6222 sayılı kanunda değişikler oldu, bazı arkadaşlar serbest kaldı. Bugüne kadar hep Fenerbahçe konuşuluyordu. Bu işi tek suçlusu Fenerbahçe'dir başka kulüp yoktur gibi düşünülüyordu. Ama toplam 8 takımı ilgilendiren bir konu var. Kulüpler Birliği'nin nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği konuşulmalı. Ama konuşulanlar, çarpıtılarak verilmeye başlandı. Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir beyanat var. 58. madde uygulanırsa, şike veya teşvik veya teşebbüs yapan takım küme düşer. 8 takımın 7'si Süper Lig'den düşer. 58. maddeye göre küme düşürme olursa, Türk sporu bundan çok büyük zarar görür. 58. maddenin değişmesini istemiyoruz, virgülüne kadar dokunulmasını istemiyoruz. İncelemeler yapılsın ve cezalar uygulansın. Fenerbahçe'nin duruşu değişmemiştir. 8 takımın sayısının daha da artacağına inanıyorum. Küme düşmesi gereken takım düşer."

"Toplantı sonrası çıkacağız ve ne konuştuysak kamuoyuna açıklayacağız. Canlı olarak ifadelerimizi yapacağız dedik ve açıklamalarımızı yaptık. Nasıl davranacağımızı neler yapacağımızı ifade ettik"

"EĞER YANLIŞ BİR KARAR ALIRLARSA..."

"Federasyonun da işi zor. 7 aylık süreçte çok zorlu bir süreç yaşandı. Allah TFF'nin de yardımcısı olsun. Böyle bir durum olacağı bilinseydi, kimse TFF başkanı olmak istemezdi. TFF, bugünden sonra, herhangi bir maçta şike yapılmış gibi bir düşünceye varırsa, hakem var, gözlemci var ve raporlar var... Rapora yansımış herhangi bir şekilde yansımadığı biliniyor. TFF, kendi hakemine ve gözlemcisine bakmalı. Görüyoruz ki, bir karar verilecek. Bu karar, kesinlikle yargıdaki arkadaşlarımızın sürecine tesir edecek. Eğer yanlış bir karar alırlarsa, tutuklu bulunan ya da olmayanların yargıdaki durumuna tesir edilmiş olacak. Çok dikkatli olmalılar. Türk adaleti şikeye teşebbüs edilmediği belli olunca, nasıl geri dönecekler? Maddi kayıpları, manevi kayıpları nasıl telafi edecekler? Bu kararın çıkmasına kim neden olmuşsa, dava açılabilir. Maddi ve manevi tazminat olayları ortaya çıkabilir. TFF, karar verirken iyi bir incelemeye ve süreye ihtiyacı vardır. Paralel bir şekilde sağlıklı kararlar verilmeli"

"104 YILLIK ÇINARI DEVİREMEDİLER"

"Nasıl zor bir dönemden geçtiğimiz biliniyor. Futbol takımımız, şu anda ligde 2. sırada. Bu durumda olan bir futbol takımımız var. Bayan ve Erkek Basketbol Takımlarımızın, voleybolda da elde ettiğimiz başarı ortada. Bu kadar mücadeleye rağmen 104 yıllık çınarı deviremediler. Taraftarımızın çok önemli bir desteği var. Nereye bakarsanız bakın, yapılan haksızlıklara rağmen dimdik ayakta. İşin tablosu budur. Çok mücadele ettiler. Ligde liderin 2 puan gerisinde olmamıza hayret ediyorlar. İddialıyız. 34 maçın sonunda da futbol takımımızın nerede olacağını göreceğiz."

TRANSFER KONUSU...

"Moussa Sow ile görüşmeleri bildirdik. Görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde durumu hep beraber göreceğiz. Hiçbir arkadaşımız boş durmuyor. Kaç transfer yapacağımızı da söylemek istemiyorum. Fakat güçlü bir takım olacak."

ALİ KOÇ'UN AÇIKLAMALARI

"FENERBAHÇE SUÇLU İLAN EDİLDİ"

"3 Temmuz öncesi, Federasyon Başkanı olmak zor bir görev. Ağzınızla kuş tutsanız birileri sizden memnun olmuyor. Süreç öyle bir yönetildi ki herkes mutsuz. Fenerbahçe yönetim kurulu üyelerimiz, taraftarlarımız, Fenerbahçe'ye yapılan suçlamaları kabul edemez hale geldi. Patlama noktasına gelindi. 3 Temmuz'dan sonra Fenerbahçe suçlu ilan edildi ve nasıl cezaların olması gerektiği konuşuldu. Fenerbahçe suçlu ilan edildi. Arkadaşlarımıza Allah'tan güç diliyorum.

"UEFA OLAĞANDIŞI HAREKETLER SERGİLEDİ"

UEFA ve FİFA gelişmekte olan ülkelere güvenmiyor. Futbol özerktir. Bizim sıkıntımız ; suçsuz olduğumuzu ifade etmemize karşın, savunma hakkımızı kullanamadan, linç mantığıyla yerden yere vurulmamız artık kabul edilemez durumda. TFF'nin tutumunu değerlendirdiğimizde, adil bir yargılanma 'hakkıyla' bir müdafaa durumu yaratılmadığından ötürü son derece rahatsızız. TFF başkanlığı zor ama bu işi yapacaksanız layıkıyla yapacaksınız. Çelişkiler ve tutarsızlıklar var. Ligler zamanında başlayacaktı, kupa zamanında başlayacaktı, iddianame beklenecekti... Sonra sezon sonu dendi... Hep UEFA söylemleri öne çıkarıldı. Yaptığımız görüşmelerde aldığımız bilgiler zamanla değişti. Biz suçluysak cezamızı çekeriz. Ama adil yargınlanma konusunda TFF'ye inanma konusunda kuşkularımız var. Süreç bize göre çok daha hassasiyetle yönetilmeliydi. Ben federasyon başkanı olsam, basın yasağı olsun isterdim... Türk futbolu uluslararası alanda kirlenmesin diye... Suç tespit olmadan ceza konuşulamaz. Hep bizi peşinen suçlu gördüler. UEFA baskısı her zaman sonuç verdi. UEFA tabi ki bu işle ilgilenecek. UEFA olağandışı hareketler sergiledi.

Bizde emniyetimiz ve savcımız işin üstüne gitmiştir. Gizlilik olmasına karşın bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bizim tarafımızdan UEFA resmi olmasa da gayrıresmi bir şekilde bilgilendirilmiş. Fenerbahçe'nin suçsuz olamayacağı belirtilmiş. 0 tolerans uygulanıyorsa, iddianamede ismi geçen takımlar nasıl mücadele edebiliyor. TFF'nin durumundan endişeliyiz.""TFF GÜVEN TAZELEMELİ"


"Sayın federasyon başkanımız, inşallah bütün takımlar suçsuz çıkar demişti. Biz de aynı şeyi diliyoruz. İnsanların bir taraftan suçsuz olmasını diliyorsunuz ama esnekliği en az bir savunma süreci tanıyorsunuz. Neden suçlandığınız da yazmıyor. Futbolun kendi soruşturması var. Federasyon hakem ve temsilci rapolarından bahsetmiyor. Bu kulüpler kendilerini savunmalılar, elimizdekiler sadece iddialardır, bu şekilde bir karar verilemez demedi. Bunları hiçbir zaman söylemediler. Bu işin böyle gitmeyeceği konusunda hemfikiriz. Bizimle ilgili verilecek karar bizim kontrolümüzde olan bir karar değil. Bizim düşüncemiz, TFF'nin güven tazelemesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Karar alma yetkisi azalmış, kullanılmıyor. Bizim yerimizde olmak istemezlerdi. Bu çocuk oyuncağı değil, yeter artık!.. Mümkün olduğu kadar sessiz kalmayı tercih ettik. Çünkü polemikler oluyordu. Futbol ciddi anlamda futbolumuzda ayrıştırma nedeni haline gelmiştir. Ama biz konuşmadıkça işler çok tepki çekiyordu."

"BASKI OLMADAN..."

"Bizim derdimiz çok doğru bir inceleme sürecinin yönetilmesi ve savunmaların söz yapısıdır. 93 kişi 20 günde yazılı bir savunma yapabilir mi? Oldu da bittiye getirmeden, UEFA baskısına bakılmadan durumun sonuçlandırılması önemli. 58 maddeyle ilgili farklı tartışmalar var. Evrensel boyutlara baktığımızda diğer federasyonlarla bağdaşmıyor. UEFA hayret etmiş durumda bizim 58. maddeye. Diğer Federasyon uygulamalarıyla orantısız. Başka yerlerde farklı parantezler var. Küme düşme en sonda. Bize baktığımızda hem teşebbüse hem de eyleme var. Bu iş farklı noktalara geldi. 26 Ocak'ta 58. madde değil, başka bir önerge olacağı söyleniyor."

"TFF İLE TERS DÜŞMEMİZ ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDEN MEN EDİLME KARARINA PARALEL"

"Bizim TFF ile ters düşmemiz, Şampiyonlar Ligi'nden men edilme kararına paralel gelişti. Biz bunu kabul edemedik. Çünkü ; suçumuzun ne olduğunu bilmeden cezalandırıldık. Kendimizi ifade edemeden ceza yedik. TFF çıkmış demişki, Avrupa'ya giden takımlar aynen gidecek, yeterli belge yok denildi. Sonra ne olduysa, TFF kendi iradesinin dışında UEFA'nın yaptırımıyla Şampiyonlar Ligi'nden men ettiğini açıkladı. Daha sonra Trabzonspor'un dahil edildiği bildirildi. TFF'nin kararı hangisidir? TFF nerede sürecin liderliğini yapmıştır. Biz bu süreçte yaşanan eylem ve söylemlerdeki zigzaglar var."

UEFA NEDEN OLAĞANDIŞI HAREKETLERDE BULUNDU ?

"Aylardır bir korku pompalanıyor. Sistematik bir şekilde bir yaklaşım uygulanıyor. Basındaki arkadaşlar yeterince araştırmıyorlar. Bu süreçte çok fazla uğraşmadılar. Hiç kimse bir örnek vermiyor. UEFA tüm ülkeyi ve Milli Takımı bir organizasyondan kimi komple men etmiş? Bunu kimse merak etmiyor mu ? Heysel faciasındaki örneği göremedik. 3 Temmuz sabahı başladı, haftalarca Fenerbahçe aleyhine tapeler okundu. Plan ve program dışı televizyonlara bağlantılar ve söylemler oldu. Bu söylemlerin pek çoğu gerçekleşmedi. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, yanlış kişilerin eline geçtiğinden ötürü inanılmaz rahatsızız. Etik Kurulu raporu yazıldı. Kanaatler ve sonuçlar yazıldı. 21 Temmuz'dan itibaren gelen belgelerden yazıldı. Rapor yazdıldıktan sonra 3 misli belge geldiği söylendi. Kişilerin savunması alınmadan bu işin yapılmayacağı belirtilmişti. Etik Kurulu raporu devamlı işlendi.

"PEŞİNEN SUÇLU GÖRÜLDÜK"

UEFA'ya gelince ; UEFA'nın olağandışı harekete geçmesini 3 nedene bağlıyorum. Kamuoyunda çıkan haberler... TFF'nin bazı yetkililerinin UEFA, gayriresmi bir şekilde söylemlerde bulunup, UEFA'yı harekete geçirme ihtiyacı doğurdular. Bir de Etik Kurulu raporları. 15 Ağustos'ta TFF açıklamalar yaptı. 24 Ağustos'ta gidemeyeceğimizi öğrendik. Maddi ve manevi tazminat dışında, çok önemli oyuncuları elimizden çıkarmak zorunda kaldık. Bu şartlarda bile ekibimiz birilerini buldu. Bu sezon daha zayıf bir takımla mücadele etmek zorunda kaldık. Sayın Cornu'nun Mehmet Berk'le yaptığı toplantıdan sonra bir şeyler gerçekleşti. İşin püf noktası burada yatıyor. Bize bir mektup gönderildi ve kararımız beklendi. Biz bu kararı değerlendirdik ve çarşamba sabahı biz bu kararı veremeyeceğimizi hem yazılı hem de sözlü bir şekilde ifade ettik. Bu işin kolay olmadığını söyledik. Örnekleri gösterdik. Şampiyonlar Ligi'ne girmiş takımları gösterdik. Volou örneği yanlış bir örnektir. Fenerbahçe lehinde bir şey olduğunda dillendirilmiyor. TFF'yi koruyacak bir belge bir şey var mı? "

"TFF'den gelen bir tebliğle Şampiyonlar Ligi'nden men edildiğimizi öğrendik. UEFA'nın resmi sitesindeki kura çekiminde takımlar listesinde Fenerbahçe vardı. TFF'nin tebliğinden sonra silindi. Biz peşinen suçlu görüldük."

"Bugün sayın Lutfi Arıboğan açıklamalar yaptı. Bana göre çok zayıf açıklamalar yaptı. Arıboğan ile her ortamda yüzleşip konuşmaya hazırız. Bize gelen resmi evraklarda düşünce ve söylemler teyit edici şekilde değil."

"Futbol dünyasında olan ve madalyonun diğer yüzünü göstermeye çalışanlara teşekkür ediyorum. Sporcularımıza, morallerini bozmadıkları için teşekkür ediyorum. Futbol takımımıza, Aykut Kocaman'a ve tüm oyunculara da ayrı ayrı teşekkür ediyor. Bu camiaya bu kadar saldırı varken, destek veren taraftarımıza teşekkür ediyorum"

(EME)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com