''11 Ayın Sultanı'' başlıyor

''11 Ayın Sultanı'' başlıyor
Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, 1 Ağustos'ta başlayacak ''11 ayın sultanı'' Ramazanın yardımlaşma ayı olduğunu, zekat ve fitrelerin, her türlü yardımın fakirlere verilerek onların sevindirildiğini, sıkıntılarının hafifletildiğini bildirdi.

Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, 1 Ağustos'ta başlayacak ''11 ayın sultanı'' Ramazanın yardımlaşma ayı olduğunu, zekat ve fitrelerin, her türlü yardımın fakirlere verilerek onların sevindirildiğini, sıkıntılarının hafifletildiğini bildirdi.
Üskülüplü, Ramazan ayı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Müslümanların, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazana kavuştuğunu belirtti.
Ramazanın ayrı heyecanlara vesile olduğuna işaret eden Üskülüplü, şunları kaydetti:
''Bizleri çok feyizli ve bereketli olan Ramazan ayına kavuşturan yüce Allah'a binlerle hamd, onun sevgili Resulüne de salat ve selam olsun. Ramazan ayının diğer aylara göre üstünlüğü, bu ayda insanları karanlıktan aydınlığa, delaletten hidayete kavuşturan yüce kitabımız Kur'anın bu ayda indirilmeye başlanmış olması ve bu ayın içerisinde bin aydan daha hayırlı olan mübarek 'Kadir Gecesi'nin bulunmasıdır. Ramazan ayı, oruç ayıdır. Bu aya sağlıklı olarak erişen Müslümanlar oruç tutacaklar. Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ayda zekat ve fitrelerimizi ve her türlü yardımlarımızı fakir kardeşlerimize vermekle onları sevindirir, sıkıntılarını hafifletiriz. Bu ayda diğer zamanlardan farklı olarak teravih namazlarını kılar camilerimizde apayrı heyecan yaşarız. Sevgili Peygamberimiz, faziletine inanarak sevabını Allah'tan umarak bu ayda oruç tutanların ve teravih namazı kılanların günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiştir.
Bu ayın faziletinden istifade edebilmek için şu ana kadar olan kötü alışkanlıklarımız var ise onları terk etmeli, hatalarımıza ve günahlarımıza tevbe etmeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi bozacak her türlü davranıştan uzak kalmalıyız. Fakir ve fukarayı yardımlarımızla sevindirmeliyiz. Birbirimizi, yakınlarımızı ziyaret ve tebriklerimizle Ramazanı kutlamalıyız. Dünyadaki, bilhassa Afrika kıtasındaki İslam ülkelerinde açlık çeken kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun hafifletmek amacıyla yapılan çağrılara iştirak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle İslam aleminin ve halkımızın mübarek Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın milletimizin birliğine ve dirliğine vesile olmasını, tutacağımız oruçları, kılacağımız namazları, vereceğimiz fitre ve zekatları kabul buyurmasını yüce Allah'tan niyaz ederim.''

-DÖRT CAMİDE HATİMLE TERAVİH NAMAZLARI KILINACAK-

Kütahya'da, Ramazan ayında, öğle ve yatsı namazlarından önce Ulu Cami'den vaaz edilecek ve bu vaazlar dördü hariç tüm camilere merkezi sistemle yansıtılacak. Takvacılar, Ali Paşa, Duagür ve Benli camilerinde yatsı namazından önce vaizler vaaz edecek, merkezi vaaz olmayacak. Ali Paşa, Karagöz Paşa, Takvacılar ve Musalla camilerinde de öğle namazından önce yine merkezi vaazdan ayrı olarak vaizlerce vaaz edilecek.
Kadınlara yönelik olarak camilerde mukabele okunacak, ardından vaazlar gerçekleştirilecek.
Tüm camilerde sabah ezanı sonrası mukabele okunacak. Ramazanda her gün Ulu Camide ikindi namazından önce hafızlar Ulu Cami İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Ulu Cami Müezzin Kayyımı Mehmet Ali Sarı, Takvacılar Camisi Müezzin Kayyımı Kadir Birlik, Ahi Aslan Camisi Müezzin Kayyımı Yılmaz Türk tarafından mukabele okunacak ve merkezi vaaz sistemi ile tüm camilerde takip edilebilecek.
Takvacılar Camisinde Mehmet Oruç, Duagür Camisinde Lütfü İhsan Çağal, Benli Camisinde Zekeriya Tan ve İsmail Hangün, Yeşil Camide ise Hasan Oruç tarafından hatimle teravih namazları kıldırılacak. Takvacılar, Molla Bey ve Meydan camilerinde itikafa girilebilecek.
Her gün Maltepe Parkı'nda din görevlilerince hazırlanıp sunulacak canlı televizyon programları, iftara 45 dakika kala Destan Televizyonunda yayınlanacak.
Müftülük Sitesinde Türkiye Diyanet Vakfı Kütahya Şubesince her gün yoksullar ve iftara evlerine yetişemeyenlere iftar yemeği verilecek.
Kadir Gecesinde Ulu Camide ''Kur'an Ziyafeti'' programı yapılacak. Yatsı ve teravih namazları takvimde belirtilen vakitlerde kılınacak.
Müftülük, asgari fitre miktarını kişi başına 7,5 lira olarak belirlendiğini duyurdu.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com