11 bin öğrencinin YGS heyacanı!..

11 bin öğrencinin YGS heyacanı!..
Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) heyecanı Kütahya'da da yaşandı. Kütahya'da 11 bin öğrencinin girdiği sınava adayların üzerleri didik didik aranırken, veliler okul bahçelerinde çocukları için bol bol d

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) heyecanı Kütahya'da da yaşandı. Kütahya'da 11 bin öğrencinin girdiği sınava adayların üzerleri didik didik aranırken, veliler okul bahçelerinde çocukları için bol bol dua etti.
Kütahya'da üniversiteye girmek isteyen 11 bin adayın katıldığı, üniversiteye girişin birinci basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) nedeniyle hem öğrenciler hem veliler büyük heyecan yaşadı. 11 bin öğrencinin sınava girdiği Kütahya'da okul bahçeleri velilerle dolarken birçoğu çocuklarının başarısı için dua etti.
YGS'ye girecek Kütahyalı adaylar ve veliler, sınava girecekleri okullara sabah erken saatlerinde geldi. Adaylar sınav yerlerine alınma saati olan 09.30'a kadar aileleri ve yakınları ile heyecanla beklerken aynı zamanda son kontrollerini de yaptı. Polisin sıkı güvenlik kontrolleri ile salona giriş yapan öğrenciler, hayallerindeki üniversitelere girebilmek için sınav saatini bekledi. Öğrenci velileri ise okul bahçelerinde çocuklarının başarısı için dua etti.
Sınav binalarının bulunduğu cadde ve sokaklarda trafik yoğunluğu yaşandı. Salon görevlileri tarafından adayların kimlik kontrolleri yapıldı. Bu sınavda da adayların kalem ve silgileri ÖYSM tarafından gönderildi.
YGS sınavı için Kütahya Belediyesi bir dizi önlem aldı. Sınav yapılan okullara yakın alanlarda inşaat çalışması, yüksek sesli müzik yayını ve gürültülü düğünler yasaklandı.

-SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ-
YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.
YGS'nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere, altı ayrı puan türü oluşturulacak.
Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecekler.
Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.
Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com