11. duruşmanın ayrıntıları!

11. duruşmanın ayrıntıları!
Futbolda şike davasında 11. duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'ndeki 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirildi.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 16'sı tutuklu 93 sanık açılan davanın 11. duruşması sona erdi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Ylıdırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 16 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise bir önceki celse tahliye edilen Şekip Mosturoğlu, Cemil Turan, Coşkun Çalık ve Ömer Ülkü'nün yanı sıra savunmalarını yapmak üzere Beşir Acar, Yavuz Ağagöl'ün de bulunduğu çok sayıda tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada tutuklu sanıklar Haldun Şenman, Sami Dinç, Emra Koçak ve Hakan Karaahmet ek savunmamalarını yaparak tahliyelerini talep etti. Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in aralarında bulunduğu 12 sanık ise ek savunmalarını ve taleplerini yarın yapacak.

Öte yandan yarın yapılacak savunmaların ardından mahkeme tahliye taleplerini değerlendirecek.

"HAKAN ŞÜKÜR'Ü DE BEN KAÇIRDIM AMA..."

- Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin, ''Hakan Şükür Fenerbahçe'de olabilirdi yani öyle mi-'' diye sorması üzerine Ağırgöl, ''Ben gitmeseydim o bizdeydi'' yanıtını verdi. Bunun üzerine Ekinci'nin, ''Kabahatin var o zaman'' demesi üzerine salonda gülüşmeler yaşandı. Hakkındaki suçlamalarla ilgili ''Öyle yasal olmayan şeylerle işim olmaz'' diyen Ağırgöl, beraatını talep etti.

- Suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Ağırgöl, ''Fenerbahçe'de 1970 yılından beri futbolcu transfer işleri yapıyorum. Bana 'Kahveci Yavuz' derler. Rıdvan Dilmen, Cemil Turan, Oğuz Çetin, Aykut Kocaman bunların hepsini ben transfer etmek için getiriyordum. Otelde saklıyordum. İmza günü kulübe getiriyordum. Beşiktaş ve Galatasaray'dan saklıyordum. Hatta Hakan Şükür'ü de transfer edecektik, saklıyordum ama ben otelden ayrıldığım için otelden gitmiş. Eğer işim çıkmasaydı Hakan Şükür de Fenerbahçe de oynayacaktı. Kimseyi zorla getirmedim, hepsi isteyerek geldi'' ifadelerini kullandı.

- Tutuksuz sanık Yavuz Ağırgöl de savunmasına, ''Olmayan bir örgüte üye olmamdan ve olmayan şikeden söz edilemez'' diyerek başladı.

- Acar'ın ardından tutuksuz sanık menajer Yavuz Ağırgöl savunmasını yapan bir diğer isim oldu.

- Mersin İdmanyurduspor - Giresunspor maçında şike yaptığı iddiasıyla yargılanan Acar, "Düşme riski olan bir takım şike yapamaz. Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü ile şike amaçlı bir konuşma yapmadım. Bu suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

- İlk olarak Mersin İdman Yurdu Asbaşkanı Beşir Acar savunmasını yaptı.

- Çağlayan Adliyesi'nde şike davasının 11. duruşmasına başlandı.

AZİZ YILDIRIM YARIN KONUŞACAK

İlk önce salonda sessizlik hakim oldu. Bunun üzerine Mehmet Ekinci, "Savunma yapmak için sıraya giriyorsunuz. Şimdi kimse savunma yapmak istemiyor" dedi. Bunun üzerine Olgun Peker "Yarın (Cuma) savunma yapmak istiyorum" dedi. Mahkeme Başkan Ekinci ise "Yarın için kimseye söz vermedim" açıklaması yaptı. Bunun üzerine Aziz Yıldırım ise "Ben bugün yapacaktım ama bana yarım saat yetmez. Ben de yarın savunma yapacağım. Ben havaya girdiğim zaman kesmeden devam etmek isterim" dedi. Bunun üzerine tutuklu sanık Hakan Karaahmet ek savunmasını yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Karaahmet tahliyesini talep etti. Karaahmet Mahkeme başkanını Oda TV davasında verdiği tahliye kararlarıyla ilgili de tebrik etti. Bunun üzerine Ekinci ise "Özel yetkili mahkemelerde tutukluluklarla ilgili böyle yanlış bir kanı var. Mahkememizin tutukluluk oranı yüzde 18'dir. Bu konuyu fazla abartmayın" dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci duruşmayı yarına erteledi.

"BUNU DÜZ BİR KAĞIDA BASIN"

Öte yandan basın mensupları ve ziyaretçilerin duruşma salonuna girmeleri için her gün değişik resimlerin yer aldığı giriş kartında bugün bir futbol stadının resmedilmesi nedeniyle de Başkan Ekinci'nin görevlileri uyardığı belirtildi. Ekinci görevlilere, "Bu kartlarla kim ilgileniyor. Basına haber olmuş. Bunu düz bir kağıda basın" dediği öğrenildi

STADYUM RESİMLİ BİLET DAĞITILMIŞTI

16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Futbolda Şike" davasının bugünkü duruşmasında yine yoğun ilgi nedeniyle akreditasyon uygulaması yapıldı. Salona girecek sanık yakınları ve habercilere kimlik tespiti karşılığında numaralı biletler dağıtıldı. Ancak bu kez dağıtılan biletlerin üzerindeki resim oldukça dikkat çekiciydi. Akreditasyon uygulamasını yapanlar bu kez biletlere tıklım tıklım seyirci dolu stadyumun resmini koymayı tercih etti. Resimde fileleri takılmış kalenin tek direği ve yemyeşil sahasıyla devasa bir stadın futbol maçı öncesi görüntüsü var. Aralarında Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu çok sanıklı davaya ilginin yoğun olması nedeniyle ilk duruşmadan itibaren bir akreditasyon uygulaması yapılıyor. Her duruşma günü salon kapasitesi oranında 100 adet biletlerden basılıyor ve bunların 80'i izleyicileri dağıtılıyor. Böylece üzerinde tarih de bulunan bu biletlerle izleyicilerin zorunla aralardan sonra da duruşmayı izlemeleri sağlanıyor. Bundan önceki duruşmalarda bu akreditasyon biletlerinin üzerinde barış sembolü güverci ya da enerji sektörünün sembollerinin bulunduğu gözlenmişti.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Duruşma nedeniyle İstanbul Adalet Sarayı'nın içinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salona önceki duruşmalarda olduğu gibi sadece ana bloktan giriş sağlandı. Salona giden diğer koridor ve geçişler güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, asansörlerin de bu katta durması engellendi.

MAHKEMEDEN AYRINTILAR...

- Çağlayan Adliyesi'nde şike davasının 11. duruşmasına sona erdi.

- Mahkeme Başkanı; "Daha önce az süre verdiğimiz 3 sanığa daha geniş süre verdik. Kalanlar konuşma sürelerini ona göre kendileri ayarlasın" dedi.

- Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın yapacağı savunma cuma gününe kaldı. Yıldırım'ın cuma günü barkovizyonlu savunma yapması bekleniyor.

- Sami Dinç'in avukatları savunmalarını tamamladı ve duruşmaya bir kez daha ara verildi.

- Avukat Ali Rıza Dizdar kısa bir süre sonra yeniden duruşma salonundaki yerini aldı.

- Sami Dinç'in avukatının savunma yaptığı sırada, avukat Ali Rıza Dizdar araya girince uyarı aldı. Dizdar sinirlerine hakim olamayınca salondan dışarı çıktı.

- Aranın ardından Sami Dinç'in avukatı kürsüye geldi.

- Duruşmaya kısa süreliğine ara verildi.

- Sami Dinç, Şekip Mosturoğlu ile görüşmelerinin Emmanuel Emenike ile ilgili olmadığını, meslektaş oldukları için sıkça görüştüklerini belirtti. Suçsuz olduğunu söyleyen Dinç, tahliye talebinde bulunarak savunmasını tamamladı.

- Koçak'ın ardından şive teşvik ile ilgili suçlanan Sami Dinç, kürsüye gelerek savunmasına başladı.

- Çağlayan Adliyesi'nde 11. duruşmaya aranın ardından Talat Emre Koçak'ın savunmasıyla devam ediliyor.

- Talat Emre Koçak'ın ardından duruşmaya öğle arası verildi. Aranın ardından Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın savunma yapacağı öğrenildi.

- Haldun Senman'ın ardından tutuklu sanıkların savunmalarına geçildi. İlk olarak tutuklu sanık Talat Emre Koçak savunmasına başladı.

- Türkiye Futbol Federasyonu görevlisi Haldun Senman savunmasını yapmak için kürsüye geldi.

- Menajerlik sınavının sorularının çalınmasıyla ilgili olarak Efe Kalaycıoğlu ve Gülcan Şahin tanık olarak mahkeme tarafından dinlendi. (EMK)

Kaynak : Sporx

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com