11 işçi öldükten sonra Faruk Çelik eksik imzaların tamamlandığını söyledi

11 işçi öldükten sonra Faruk Çelik eksik imzaların tamamlandığını söyledi
Esenyurt’ta 11 işçi hayatını kaybedene kadar, Bakanlar Kurulu üyelerinden dördünün taslağı imzalamadığı haberinin Cumhuriyet gazetesinde yer almasının ardından açıklama yapan Faruk Çelik eksik imzaların yangın sonrası tamamlandığını söyledi.Çelik tarihi b

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İş Sağlığı Güvencesi yasa taslağının Bakanlar Kurulu’nda eksik olan imzalarının Esenyurt yangını sonrasında tamamlandığını ve en kısa sürede TBMM’ye sevk edileceğini açıkladı. Taslak 50 kişinin üzerinde işçi çalıştıran işyerlerine iş sağlığı uzmanı bulundurma zorunluluğu getirirken, 50’den az işçi çalıştıran işyerleri ise iş sağlığı güvenliği konusunda danışmanlık almak zorunda bırakılacak.

Esenyurt’ta 11 işçi hayatını kaybedene kadar, Bakanlar Kurulu üyelerinden dördünün taslağı imzalamadığı yönünde dün Cumhuriyet’te yayımlanan haber üzerine arayan Çelik şu açıklamaları yaptı:

‘HIZLA KOMİSYON GÖRÜŞMESİNE BAŞLAYACAĞIZ’

Taslağı 2008 yılında sunduğunu belirten Faruk Çelik, “Geçen yıl Ekim ayında sosyal taraflarla uzlaşıp yeniden Başbakanlığa gönderdik. Bu yıl ocak ayında da Bakanlar Kurulu’na sunum yapıp imzaya açıldı. İmza süreci bu hafta tamamlandı. Bugün (dün) ya da en geç gelecek hafta başında Meclis’e gelecek” açıklamasını yaptı. Çelik şu anda sendika yasasını görüştüklerini ifade ederek, “İş Sağlığı Güvenliği tasarısını da hızla komisyonda görüşmesine başlayacağız. Çok hızla geçmesini istiyoruz” dedi.

BAKANLARIN ÇEKİNCELERİ VARMIŞ

“Özellikle ekonomiden sorumlu arkadaşlar ile onların bürokratlarının çekinceleri vardı” diyen Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Taslağın kamuya ve özel sektöre getireceği bir maliyet var. Maliye, Hazine daha farklı bakıyor tabii. Onu detaylı incelemek istediler ve onun üzerine süreç başladı. Bürokrasinin incelemesi de zaman aldı tabii.”

BAKAN ÇELİK’TEN İTİRAF

Bakan Faruk Çelik, Esenyurt’ta 11 kişinin ölümüne sebep olan yangına da değindi ve “Eğer yasa çıkmış ve yürürlükte olsa, o şirket bir iş sağlığı uzmanı bulundurmak ya da tutmak zorunda olacaktı. O uzman da bu işte müteselsil sorumlu olacağı için o çadırları mutlaka denetletmek zorunda olacaktı. Koşullar uygundur demeden adamlar çalışamayacaktı. Kayırma, torpil olamayacaktı. Ufacık önlem bile alınsa, kapı açık olsa, çadır naylon olmasa o kaza olmayacaktı” dedi.

MALİYETİ 100 LİRA

Bakan Çelik açıklamalarına şöyle devam etti: “Taslağın 50 kişiden fazla işçi çalıştıran işyerlerine iş sağlığı uzmanı bulundurma zorunluluğu getiriyor. Bunların sayısı 28 bin civarında. Geriye kalan 1 milyon 400 bin işyerine de iş sağlığı güvenliği konusunda gerekli önlemleri alma yükümlülüğü getiriyor. Yani bir yerden danışacaklar, uzmanlık alacaklar. Bunlardan 1 ile 9 işçi arasında işçi çalıştıran işyerlerinin maliyetini devlet üstlenecek. Diğerlerinde ise işveren üstlenecek."

Bu maliyetler öyle büyütülecek rakamlar değil aslında. Aylık 100 -200 lira arasında bir maliyet çıkıyor işyerlerine. Aslında bunun için harcanacak maliyet, azalacak iş kazaları sayesinde kendini kısa sürede çıkarır. Bir kayıp olarak bakmak doğru değil.”
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com