11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi

11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi
Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sağlam:

ANTALYA (AA) - Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD) Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünden Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, "Vücut radyocerrahisi yöntemiyle artık hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmek mümkün olabilmektedir" dedi.

TROD tarafından düzenlenen "11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi", radyasyon onkologları, sağlık fizikçileri, radyoterapi teknikleri ve radyoterapi endüstrisinin temsilcilerinin katılımıyla Serik ilçesi Belek turizm bölgesindeki bir otelde gerçekleştirildi.  

Prof. Dr. Sağlam, kongrenin değerlendirilmesi için düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, yeni bir radyoterapi yöntemi, tümörü, cerrahi yöntem kadar kesin bir sınırla ortadan kaldırırken, ışınların normal dokulara zarar vermesini de önleyen bir sistem olan "Vücut Radyocerrahisi"nin kanser hastalarının yaşamını uzattığını belirtti. 

Bu yöntemin önceleri sadece beyin tümörleri için kullandığını ancak teknolojideki gelişmeler sonucu vücudun diğer bölgelerine de uygulanabildiğini anlatan Sağlam, "Vücut radyocerrahisi yöntemiyle artık hastaların sağlıklı doku ve organlarına zarar vermeden tümörleri yok etmek mümkün olabilmektedir. Özellikle akciğer kanserleri prostat kanseri, baş-boyun kanserleri ve beyin tümörlerinin tedavisinde kullanılan radyocerrahi, yüksek teknoloji ile üretilmiş radyoterapi cihazları ile uygulanabilmektedir" diye konuştu.

Türkiye'de çok sayıda merkezde vücut radyoterapisinin uygulanabilir hale geldiğine işaret eden Sağlam, Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ameliyat edilmeyen ya da ameliyatı kabul etmeyen akciğer kanserli 50 hastanın yüzde 75'inde radyocerrahi ile tümörü durdurmanın mümkün olduğunun vurgulandığını kaydetti. 

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü tarafından prostat kanseri tanısı olan 31 hastada yapılan başka bir çalışmada ise hastaların tümünde radyocerrahinin etkili olduğu ve ameliyatın yerini alabileceğinin bildirildiğini dile getiren Sağlam, "Araştırmada, radyocerrahinin ameliyat edilemeyen kanser hastalarının tedavisinde iyi bir alternatif olduğuna dikkati çekilerek, tedavi başarısı yüksek ve yan etkileri az olan bu tedavi yönteminin geleceğinin parlak olduğu belirtilmiştir" dedi.

- Kanser görülme sıklığında artış olduğu vurgulandı

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Sedat Koca, kongrede kanserin tedavisinde temel disiplinlerden biri olan radyasyon onkolojisinin yeri, radyasyon onkolojisi bilim dalında meydana gelen gelişmeler ve güncel sağlık politikalarının ne olduğu, hekimlik üzerindeki etkileri konularının tartışıldığını söyledi. 

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkan Yardımcısı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Özkök, radyoterapinin kanser tedavisindeki en önemli yöntemlerden biri olduğunu söyledi. Her iki kanser hastasından birinin radyoterapi ile tedavi edildiğini ve Türkiye'de yılda 90 bin ile 100 bin kanser hastasının radyoterapiye gerek duyduğunu anlatan Özkök, Türkiye'de 103 radyoterapi merkezi bulunduğunu ve merkezlerde de yaklaşık 500 radyasyon onkolojisi uzmanının görev yaptığını kaydetti. 

Özkök, kongrede Türkiye'de bugün için yeterli sayıda radyasyon onkolojisi uzmanı bulunmasına rağmen kanser sıklığındaki artış nedeniyle 2020 yılında 120 -130 bin hastaya radyoterapi uygulanması gerekeceğinin ve insan gücü planlanmasının bunu dikkate alarak yapılması gerektiğinin vurgulandığını belirtti. 

11. Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongresi Bilimsel Program Sekreteri ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, radyasyonun hastalıkların tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını söyledi. Renksiz, kokusuz, elle tutulmayan ve gözle görülmeyen radyasyonun nükleer tesislerde üretilmesi ya da kullanılması sırasında ortaya çıkan kazalar nedeniyle güvenli olup olmadığının tartışıldığını anlatan Anacak, bu doğrultuda radyasyonu hastalıkların tanısı için kullanan radyoloji ve nükleer tıp merkezlerinin, tedavide kullanılan radyoterapi merkezlerinin radyasyon açısından güvenli çalışmalarının çok sıkı kurallara bağlandığını ifade etti. 

Akciğer kanseri, gastrointestinal sistem kanserleri, yumuşak doku sarkomları, jinekolojik kanserler, pediatrik ve hematolojik kanserler alanındaki gelişmelerin değerlendirildiği kongreye yaklaşık 800 radyasyon onkoloğu, sağlık fizikçileri, radyoterapi teknikleri ve radyoterapi endüstrisi temsilcileri katıldı. 

23 Nisan'da başlayan kongre, bugünkü oturumlarla sona erdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com