112 tuşlandığında hangi işlemler yapılıyor?

112 tuşlandığında hangi işlemler yapılıyor?
Kütahya'da, 112 Acil Servis ekiplerinin, ilk 10 dakikada ulaşılan olay yeri oranının geçen yıl yüzde 92,6, bu yılın 8 ayında ise yüzde 91,1 olarak gerçekleştiği bildirilerek, sürücülerin ambulanslara yol vermeye özen göstermesi istendi.

Kütahya'da, 112 Acil Servis ekiplerinin, ilk 10 dakikada ulaşılan olay yeri oranının geçen yıl yüzde 92,6, bu yılın 8 ayında ise yüzde 91,1 olarak gerçekleştiği bildirilerek, sürücülerin ambulanslara yol vermeye özen göstermesi istendi.

İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı İl Ambulans Başhekimliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 4'ü merkez ilçede, 13'ü ilçelerde olmak üzere 17 acil sağlık hizmetleri istasyonu, 4x4 ambulans ve 4x4 kar paletli ambulans dahil 44 ambulans, iki Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) aracıyla vatandaşlara günün her saatinde hizmet veriliyor.
İl Ambulans Servisi Komuta ve Kontrol Merkezi, 2005 yılından itibaren dijital sistemle hizmet vermeye başladı.
Vaka kayıtlarının dijital ortamda muhafaza edildiği merkezde, dijital altyapıyla hizmet veren 112 santraliyle yapılan tüm görüşmeler ve ses kayıtları, telefon numaralarıyla birlikte kayıt altına alınıp saklanıyor.
-112 tuşlandığında hangi işlemler yapılıyor?-
112 arandığında önce ses bandıyla yanıt veriliyor, ardından kişi görevli personele yönlendiriliyor.
Çağrı karşılama personeli öncelikle arayan kişinin adresini, telefon ve kimlik bilgisini teyit ediyor, daha sonra ambulans talebi için değerlendirme yapıyor. Uygun bulduğu hastalara en yakın ve uygun 112 ambulansı görevlendiriyor.
Türkiye'de Acil Servis sisteminde kent merkezinde ilk iki dakika, kırsal kesimde ise ilk 30 dakikada hastaya ulaşılması hedeflenirken, Kütahya 112'nin geçen yıl kent merkezinde ilk 10 dakikada vakaya ulaşım süresi yüzde 92,6, bu yılın 8 ayında ise yüzde 91,1 olarak kaydedildi.
2002 yılında 112 ambulanslarının vaka sayısı 2 bin 581 iken, geçen yıl bu sayı 16 bin 825'e yükseldi. Bu yılın 8 ayı sonunda bu sayının, 14 bin 134 olduğu belirlendi.
Komuta ve Kontrol Merkezi, ildeki tüm hastaların başka hastanelere nakillerinin koordinasyonunu sağlıyor. Hastanın ihtiyacına göre uygun yoğun bakım ve yer bulunarak, gerekirse nakilleri hava ambulanslarıyla gerçekleştiriliyor. Helikopter ambulans ile Kütahya'da şimdiye kadar 29 hasta nakledildi.
112'ye gelen tüm çağrıların görüşmelerinin kayıt altına alındığı ve saklandığı dijital sistemde, ambulans hareketleri de uydu üzerinden Küresel Konumlama Sistemiyle (GPS) takip ediliyor ve kayıt altına alınıyor.
-Asılsız ihbarlar ''cankurtaran''a darbe vuruyor-
112 Komuta ve Kontrol Merkezinin hizmetini aksatan ve vatandaşların bu hizmetten yararlanmasını engelleyen en büyük etken ise asılsız ihbarlarla gereksiz çağrıların, Komuta ve Kontrol Merkezinde görevli sağlık personelinin meşgul edilmesi. Bu yıl şimdiye kadar 45 asılsız ihbar yapılırken, günlük ortalama arama sayısı ise 1000-1300 arasında değişiyor.
1-19 Eylül arasında 112 santralına 23 bin 790 çağrı gelirken, Komuta ve Kontrol Merkezinde görevli 4 sağlık personeli bunların 15 bin 512'siyle bire bir görüştü. Diğer 8 bin 278 çağrı ise santraldeki ses bandını dinlerken kapandı. Günlük görüşülen ortalama 900 çağrıdan sadece 60-65 arası ambulans talebi oldu ve ambulans görevlendirilmesi yapıldı. Diğer çağrılardan 100-150'si koordinasyon gibi görüşmeler, yaklaşık 700'ü ise gereksiz çağrılarından oluştu.
-Personelin ön kabinde oturması yanlış anlaşılıyor-
112 görevlileri, bazen trafikte vakaya giden ambulansta sağlık personelinin ambulansın ön kabininde oturmasının yanlış anlaşılmasından ve gereksiz siren çalındığının sanılmasından yakınıyor.
Ekip acil vakayı aldıktan sonra hastaneye giderken zamanla yarıştığı gibi, müdahale için hastanın bulunduğu yere gidilirken bu yarış başlıyor. Bu durumda ambulansın arkasında hasta olmadığından, ekip de ön kabinde görülünce vatandaşlar durumu yanlış anlayabiliyor.
Yapılan toplantı ve hizmet içi eğitimlerde, sürücülere, gürültü kirliliğini önlemek, halkı paniğe sevk etmemek ve aynı zamanda ambulansla nakledilen hastanın psikolojik olarak olumsuz etkilenmesini önlemek için gereksiz ve fazla siren çalınmaması, sadece gerektiğinde, yani geçiş üstünlüğü olan ışıklarda, kavşaklarda, trafik sıkışıklığında siren çalınması öneriliyor.
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ana binası ve ek binasına giden yol güzergahı tek ve güzergah boyunca trafik ışıkları sık olduğundan acil vaka nakillerinde ambulanslar trafik yoğunluğundan dolayı zorlanıyor. Bu nedenle bu güzergahta özellikle kavşak geçişlerinde gereğinden fazla siren çalmak zorunda kalınıyor. Vatandaşların özellikle hastane güzergahı olan yol ve kavşaklarda siren çalan ve tepe lambaları açık ambulanslara yol vermesi, ''cankurtaran'' hizmetinin zamanında gerçekleştirilmesi için büyük öneme sahip bulunuyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com