118 kişiyi öldüren bombaları THY mi taşıdı?

118 kişiyi öldüren bombaları THY mi taşıdı?
Nijerya’nın Jos kentinde meydana gelen iki patlamada en az 118 kişi hayatını kaybetti. Patlamayla ilgili şüpheler İslamcı Boko Haram örgütü üzerinde yoğunlaşıyor.

Patlama kentin kalabalık bir alışveriş bölgesinde bulunan bir otobüs terminali ve hastanenin yakınlarında birkaç dakika aralıkla meydana geldi.

Müslüman ve Hristiyanlar arasında ikiye bölünen Jos’ta sık sık iki toplum arasında çatışmalar yaşanıyor. Boko Haram örgütü, son beş yılda onbinlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar gerçekleştirmişti. Örgüt, geçen ay kaçırdığı 276 kız öğrenciyi hala rehin tutuyor.

O örgütle ilgili önemli bir ayrıntı 17 Aralık sonrası ortaya çıkan ses kayıtlarıyla ortaya çıkmıştı.

Ortaya çıkan tapelerde Başbakan Başdanışmanı Mustafa Varank ile THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karakaş telefonda konuşuyordu.

THY’den Karakaş Başdanışman Varank’a “Onlarca malzeme taşıyorum, Nijerya’ya gidiyor şu anda. Müslümanları mı öldürecek Hıristiyanları mı öldürecek vebal altındayım” diyordu. 

Dünya basınında THY'nin Boko Haram'a silah taşıdığı şeklinde haberlere konu olan konuşma nedeniyle CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir THY yetkilisinin kamuoyuna sızdırılan konuşmasında dile getirildiği gibi Boko Haram terör örgütüne ya da Nijerya’daki benzeri silahlı örgütlere yasa dışı yollardan kaçak silah ve mühimmat taşıyan bir devlet mi? Yani Türkiye Cumhuriyeti bugün Nijerya’daki şiddetin neresinde?” diye sormuştu.

OdaTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com