12 Eylül davasında tarihi gün

12 Eylül davasında tarihi gün
12 Eylül askeri darbesine ilişkin Evren ile Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşmasına kimlik tespiti yapıldı, sanıklar aylık gelirlerini beyan etti.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşmasına ara verildi.
 
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları katılıyor.
 
Sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor. Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulunuyor.
 
ALENİYET İTİRAZI
 
Duruşmada, bazı müdahil avukatları, aleniyetin sağlanmadığına ilişkin itirazda bulundu. Mahkeme, itirazları reddetti.
 
Mahkemenin ara kararında, ''salonunda müdahilliğine karar verilen kurum temsilcileri, özel kişiler, seyirciler, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçen kişilerin bulunduğu'' belirtilerek, ''aleniyetin sağlandığı'' kaydedildi.
 
Müdahil avukatlardan en az ikisinin sanıkların yanında bulundurulmasına ilişkin talebin daha önce reddine karar verildiği anımsatılarak, yeniden değerlendirilmesine gerek görülmedi.
 
Mahkeme, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın bulunduğu yerde, mahkemece görevlendirilen yazı işleri müdürü ile teknik işlemlerin devamlılığı için orada bulunması gereken görevliler, sanık avukatı ve sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunmayacağına ilişkin tedbir alınmasına karar verdi.
 
Sanıkların savunmalarının alındığı yerin görüntülerinin, kamera gezdirilerek zaman zaman gösterilmesine, sanıkların görüntülerinin daha iyi yansıtılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasına için duruşmaya ara verdi. 
 
“AYLIK GELİRİM 13 BİN 330 LİRA”
 
Aranın ardından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın kimlik tespiti yapıldı.
 
Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi.
 
Tahsin Şahinkaya ise adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı.
 
Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardım etti.
 
Daha sonra 12 Eylül davasına ilişkin duruşmada iddianamenin okunmasına geçildi.
 
12 Eylül davasına ilişkin duruşmada iddianamenin 9. sayfasına kadar okunduktan sonra duruşmaya saat 13.00'e kadar ara verildi.
 
“YATAKTA KEYFE KEDER İFADE VERİYORLAR”
 
Duruşmayı izleyen eski Bakanlardan Yaşar Okuyan, ''Bu, 12 Eylül'e hesaplaşma falan değil. Gerçekten üzüntü duydum. O dönemde yüzlerce insanın kanı üzerinde olan, yüzlerce insanın hayatını karartmış olan insanlar yataklarından keyfe keder ifade vermelerini yadırgıyorum'' dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com