12 Eylül dosyaları savcılıklara gönderiliyor

12 Eylül dosyaları savcılıklara gönderiliyor
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 12 Eylül dönemindeki işkence ve kötü muameleye ilişkin olarak ayırdığı soruşturma dosyalarını savcılıklara göndermeye devam ediyor

Başsavcıvekilliği, ''görevsizlik'' kararıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına 26, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına ise 36 şikayetçisi bulunan suç duyurularına ilişkin dosyayı gönderdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 12 Eylül askeri darbesi döneminde işkence ve kötü muamele gören, işkence sonucu ölümlere tanık olan veya gördüğü işkenceler nedeniyle yakınlarını kaybeden 62 şikayetçinin farklı tarihlerde bulundukları suç duyurularına ilişkin evrakı ayırdı.

''Müştekilerin iddia ettiği işkence ve kötü muamele ile yaşam hakkının ihlaline yönelik suçların CMK'nın 250. maddesi kapsamında olmaması'' nedeniyle, ''görevsizlik'' kararı veren başsavcıvekilliği, 26 şikayetçinin dosyasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, 36 şikayetçinin dosyasını ise Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen evrakta, Ali Uçar ''maktul'' olarak yer aldı.

Her iki kararda da 1982 Anayasası'ndaki ''darbe yapanlara yargı yolunu kapatan'' geçici 15. maddenin, 12 Eylül 2010'daki referandumla kaldırıldığı hatırlatılarak, 12 Eylül Askeri Darbesini yapanlara, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ve TBMM'yi cebren ortadan kaldırmak suçlamasıyla kamu davası açıldığı kaydedildi.

İşkence ve kötü muamele gördüğünü iddia eden kişilerle ilgili zaman aşımının, 1982 Anayasasına eklenen 15. maddeyle durduğu, referandumda bu maddenin kaldırılmasıyla zaman aşımının yeniden işlemeye başladığı belirtilen kararda, TCK'nın 77. maddesinde, ''kasten öldürme, yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarının bir plan doğrultusunda, sistemli olarak işlenmesinin'' insanlığa karşı suç olarak tanımlandığı, bu suçlar dolayısıyla zaman aşımının işlemeyeceğinin belirtildiği ifade edildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de yer verilen kararda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararlarında, yaşama hakkına müdahale eden, işkence ve kötü muamele oluşturan eylemlerin işlendiği durumlarda, etkili bir soruşturma yürüterek sorumluların tespit edilip cezalandırılması konusunda devletlerin pozitif yükümlü olduğunun altını çizdiği vurgulandı.

Kararda, AİHM'in, ''Yaşama hakkını ihlal ettiği iddia edilen, işkence ve kötü muamele iddiaları ile suçlanan kamu görevlilerinin af ve zaman aşımından yararlandırılmaması'' yönünde aldığı karara dikkat çekilerek, müştekilerin iddia ettikleri işkence ve kötü muamele eylemleri ile yaşam hakkının ihlaline yönelik suçların CMK'nın 250. maddesi kapsamında sayılan suçlardan olmaması nedeniyle, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ''görevsizlik'' kararı verdiği belirtildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com