12 Eylül işkencelerine ilk soruşturma

12 Eylül işkencelerine ilk soruşturma
Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydın Cezaevi’ndeki işkence olaylarıyla ilgili olarak Ankara’da yaşayan darbe mağduru Cumhur Yavuz’un talimatla ifadesini aldırdı.

Soruşturma kapsamında Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimat yazısında, müşteki Cumhur Yavuz’a şu soruların sorulması istendi: “Kendisine Aydın ilinde işkence yapılmış ise kendisine yönelik işkence yaptığının iddia ettiği görevlilerin hangi kurum mensubu oldukları, suçun ne zaman işlendiği, suça ilişkin delilleri, varsa tanıkları, maruz kaldığı olayla ilgili iddia ettiği suç tarihinde adli soruşturma yapılmış olup olmadığı, Aydın Cezaevi’ne girdiği ve çıktığı tarihlerin, olayın aydınlatılmasına yönelik tüm delillerin müştekiye sorularak talimatın ikmalen Cumhuriyet Başsavcılığımızca gönderilmesi rica olunur.”

SİVİL GİYİMLİYDİLER

Müşteki Cumhur Yavuz dün Çankaya Karakolu’na giderek ifade verdi. Yavuz ifadesinde Eskişehir Cezaevi’nden, Aydın Cezaevi’ne gönderildiğini belirterek, “İlk gittiğimiz zaman girişte bizi tamamen elbiselerimizi çıkartarak ellerinde kalas parçaları denen büyük sopalarla kaba dayağa maruz kaldık. Görevli kişilerin hangi kuruma ait olduğunu bilmiyorum, çünkü üzerlerinde resmi (Gardiyan ve başka kuruma ait görevli) giysileri yoktu. Bizi döven ve işkence yapan kimseler hep sivil giyimliydiler. Kim olduklarını o dönemin yöneticileri biliyorlardır” dedi.

"İKİ ARKADAŞIMIZ ÖLDÜ"

Gördüğü işkenceler nedeniyle bir yıl Aydın Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğünü de anlatan Cumhur Yavuz ifadesine şöyle devam etti: “O dönem cezaevinde kaldığımız sırada gardiyanlar tarafından hücrelerimizden çıkarılarak malta boşlukları denen yerlerde bize işkence yaptılar. Gardiyanlar kendilerine ait coplarla tekme, yumruk, tokatla saatlerce işkence yapıyorlardı. İşkencenin sayısını dahi hatırlamıyorum. Artık öyle bir psikoloji içerisine girmiştim ki, işkence yapılmadığında sanki rahatsız oluyordum. Bu işkenceden dolayı Aydın Cezaevi’nde Mehmet Yalçınkaya ve H. Hüseyin Erdoğulu isimli arkadaşımız vefat etti.”

"12 MART DA SORUŞTURULSUN"

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği tarafından 12 Mart muhtırasının 41. yıldönümü dolayısıyla dün yapılan ortak açıklamada, “Aradan geçen 41 yıla rağmen 12 Mart darbecileri hakkında ne bir soruşturma açılmış ne de darbenin arkasındaki gerçek güçler açığa çıkarılmıştır” denildi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com