12 Haziran'da Bir İlk

12 Haziran'da Bir İlk
Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin listelerinde Ermeni açılımına gidiyor.

12 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi milletvekili adaylıkları için başvurular devam ediyor. Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin listelerinde Ermeni adaylara yer vermesi bekleniyor.

BDP'nin gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul 2. bölgeden Ermeni bir adayı destekleyeceğini açıklamasının ardından diğer partiler de listelerinde Ermeni adaylara yer vermeye hazırlanıyor.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Melkon Karaköse ve Herman Balyan AKP'den aday adaylık başvurusu yaparken, Arev Cebeci CHP, Keğam Garabetyan da MHP'den adaylık başvurusuna hazırlanıyor. BDP ise Artvinli Ermeni İsmet Şahin'i destekleyecek.

'Yetmez Ama Evet Platformu'nun BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a önerisi sonrası BDP İstanbul 2. bölgeden Ermeni bir adayı destekleme kararı alırken, AKP ve CHP de listelerinde Ermeni adaylara yer verme yarışına girdi. Melkon Karaköse ve Herman Balyan AKP'ye aday adayı olarak başvurdu. Bir süredir CHP ile görüşen Arev Cebeci ise önümüzdeki günlerde adaylık başvurusunda bulunacak. 2007 seçimlerinde MHP'den aday adayı olan Keğam Garabetyan'ın ise yeniden başvuracağı konuşuluyor. Garabetyan daha önce DYP'den de aday olmuştu.

Melkon Karaköse, iki yıldır AKP üyesi olduğunu belirterek, “Başka partilerden de aday olan arkadaşlarımız da var. Ama cemaatin oyunun bölüneceğini sanmıyorum. Çünkü AK Parti'ye bizim toplumun büyük bir gönül bağı var. Özellikle vakıflar yasasında Ak Parti büyük gayret gösterdi” dedi.

CHP'den adaylığa hazırlanan Cebeci ise “Parti yetkilileriyle bazı görüşmelerimiz oldu. Zaten PM yedek üyesiyim. Ermeni toplumunun sıkıntılarını 22 yıldır yaşayan bir kişi olarak iyi biliyorum. Sıkıntıları Meclis'e aktaracağım” dedi.

BDP, İstanbul'dan aday olarak Artvinli Ermeni İsmet Şahin'i aday yapma kararı aldı. BDP, “Yetmez Ama Evet Platformu”nun adayı Hayko Bağdat'a sıcak bakmamış, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ise BDP'nin teklifini kabul etmemişti. Artvin'in bir Ermeni köyünde doğduğunu ve ilkokula başlayıncaya kadar Türkçe bilmediğini söyleyen Şahin, adaylığıyla ilgili İstanbul'daki Ermeni cemaatinden bazı kişilerle görüştüğünü, ancak Ermeni kilisesiyle bir ilişkisinin olmadığını söyledi.

Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu ise AKP'den davet bekliyor. Şirinoğlu, “Sayın Başbakan arzu ederse, teklif getirir. Her zaman göreve hazırım” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com