12 Hektar Karaçam Ormanı zarar gördü

12 Hektar Karaçam Ormanı zarar gördü
Uşak’ın Banaz ilçesinde öğle saatlerinde çıkan orman yangınında 12 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Derbent köyüne yaklaşık iki kilometre uzaklıkta başlayan yangından yükselen dumanlar köy halkının da tedirgin etti.

 

Uşak’ın Banaz ilçesinde öğle saatlerinde çıkan orman yangınında 12 hektar kızılçam ormanı kül oldu. Derbent köyüne yaklaşık iki kilometre uzaklıkta başlayan yangından yükselen dumanlar köy halkının da tedirgin etti.

Banaz ilçesine bağlı Derbent köyü Ulukavak mevkiinde öğle saatlerinde çıkan yangında yaklaşık 12 hektar genç kızılçam ormanı kül oldu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemezken alevler iki saat süren yoğun çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Rüzgarında etkisiyle hızla büyüyen yangına; Uşak Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli Orman İşletme Müdürlüğü’nden 20 arasöz yaklaşık 150 yer işçisi, mükellefler, 3 yangın söndürme helikopteri, bir yangın söndürme uçağı, iki iş makinesi, 8 su tankeri ile 7 teknik eleman müdahale etti. Aşırı rüzgar yangının kontrol altına alınmasını güçleştirdi. Yaklaşık 2 saat süren bir çalışma sonucu yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle yaklaşık 12 hektar kızılçam ormanı zarar gördü. Yangında soğut çalışmalara hala devam ediyor. Helikopterlerde kontrol altına alınan noktalarda aşırı rüzgar nedeniyle yeniden alev alan bölgelere havadan müdahale etmeye devam ediyor.

Bu arada öğle saatlerinde çıkan Orman yangını nedeniyle yükselen dumanlar Uşak kent merkezinden de yoğun bir şekilde görüldü. Yangının çıktığı alana yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan Derbent köyü sakinleri ise yoğun duman nedeniyle panik yaşadı. Yükselen kara dumanlar neredeyse köyün üzerini kapladı. Ancak ekiplerin yangına zamanında ve etkili bir müdahalede bulunması yangının köyü tehdit etme ihtimalini ortadan kaldırdı.

Denizli Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, hava şartları nedeniyle ülkenin her bölgesinde yangın çıkıyor.Vatandaşlarımızdan orman yangınına karşı hassas olmaya davet ediyoruz.Yangın aşırı rüzgar nedeniyle hızla büyüdü ve 12 hektar genç kızılçam ormanı zarar gördü. Yangının çıkış sebebi henüz tespit edilemedi. Ancak ilk belirlemelere herhangi bir kasıt söz konusu değil. Yangına 3 helikopter bir uçak ve Uşak ile çevre illerimizden gelen arasözlerimiz müdahale etti. Ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor.

ORMAN YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ

Uşak’ın Banaz ilçesinde öğle saatlerinde çıkan orman yangını akşam saatlerinde tamamen kontrol altına alındı.

Banaz ilçesine bağlı Derbent köyü Ulukavak mevkiinde öğle saatlerinde çıkan yangında yaklaşık 12 hektar genç kızılçam ormanı kül oldu.Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemezken soğutma çalışmaları devam ediyor. Söndürme çalışmalarına Uşak Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli Orman İşletme Müdürlüğü’nden 20 arasöz yaklaşık 150 yer işçisi, mükellefler, 3 yangın söndürme helikopteri, bir yangın söndürme uçağı, iki iş makinesi, 8 su tankeri katılmıştı. Ekipler soğutma çalışmalarını gece boyunca devam ettirecek.


 


 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com