12 Projeye Mali Destek

12 Projeye Mali Destek
Zafer Kalkınma Ajansının haziran ayı Yönetim Kurulu toplantısı, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Merkez Yerleşkedeki Rektörlük Şeref Salonunda yapıldı.

Zafer Kalkınma Ajansının haziran ayı Yönetim Kurulu toplantısı, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Merkez Yerleşkedeki Rektörlük Şeref Salonunda yapıldı.
Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan ajansın, haziran ayı Yönetim Kurulu toplantısı, Manisa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında gerçekleştirildi.
Toplantıya, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile dört ilin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ve Yönetim Kurulunun diğer üyeleri katıldı.
Vali Güvenç, toplantıda yaptığı konuşmada, Mali Destek Programı kapsamında teklif çağrısından sonra 360 projenin ajansa sunulduğunu belirterek, 77 projenin başarılı olarak değerlendirildiğini, bu projelerden 67'sinin destek almaya hak kazandığını bildirdi.
Bölgesel potansiyeli harekete geçirmek amacıyla yürütülen program kapsamında destek almaya hak kazanan projelerin 18'inin Afyonkarahisar'dan, 22'sinin Manisa'dan, 15'inin Uşak'tan ve 12'sinin Kütahya'dan olduğunu bildiren Güvenç, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Uşak illerinde bölgesel kalkınmanın sağlanmasını, sektörlerin önünün açılmasına destek verilmesini ve sinerji oluşturulmasını amaçladıklarını kaydetti.
Daha sonra, Dumlupınar Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol, DPÜ Rektör Vekili ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Genç, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mamut Fikri Şenol, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen tarafından imza altına alındı.
Rektör Yardımcıları, imzalanan protokolle, üniversite-sanayi ve üniversite-kent arasındaki ilişkilerin daha güçlü hale geleceğini ifade etti.

-MANİSA'DAN 22, AFYONKARAHİSAR'DAN 18, UŞAK'TAN 15, KÜTAHYA'DAN 12 PROJEYE MALİ DESTEK SAĞLANACAK-
KÜTAHYA - Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinde faaliyet gösteren Zafer Kalkınma Ajansı, 20 milyon lira bütçeli Mali Destek Programından yararlanacak 67 projeyi açıkladı.
Ajanstan yapılan yazılı açıklamaya göre, 4 ilden başvurusu yapılan 366 projeden 99'u ön inceleme aşamasında elendi, kalan projeler ise bağımsız değerlendiriciler ve Değerlendirme Komitesi tarafından teknik ve mali ölçütler doğrultusunda değerlendirmeye tabi tutuldu. Bu projelerden 77'si başarılı bulunarak, 67'sine asil listede, 10'una ise yedek listede yer verildi, 183 proje ise başarısız sayıldı.
Bir projenin başarılı sayılabilmesi için ''Mali Kapasite ve İşletme Kapasitesi'' bölümünden en az 10 puan, ''İlgililik'' bölümünden en az 15 puan ve toplamda en az 65 puan alması gerekiyordu. Desteklenecek projeler için bir diğer sınır program bütçesi olduğundan, bazı projeler başarılı olduğu halde asil listeye giremedi.
Program kapsamında toplam yatırımın 37 milyon 889 bin 189 lira, projelerin hayata geçirilmesiyle kısa vadede gerçekleşecek toplam istihdam adedinin 350-400, nitelikli istihdam adedinin 125-150, yeni ürün veya inovasyon adedinin 250-280, yeni ekipman adedinin 100-115, enerji verimliliğinin yüzde 3-5, üretim kapasitesi artışının yüzde 25-50, üretimde verimlilik artışının yüzde 15-20, birim maliyetlerde azalışın yüzde 5-7, müşteri sayısındaki artışın yüzde 40-45, kalite belgesi sayısındaki artışın 40-45, ihracat artışının ise yüzde 20-25 arasında olması öngörüldü.
Asil listede bulunan 67 projenin başvurularından 22'si Manisa'dan, 18'i Afyonkarahisar'dan, 15'i Uşak'tan, 12'si ise Kütahya'dan yapıldı. Bu projelerin illere göre bütçe dağılımı ise, Manisa için 6 milyon 461 bin 702 lira, Afyonkarahisar için 5 milyon 568 bin 849 lira, Uşak için 4 milyon 1 bin 950 lira, Kütahya için 3 milyon 961 bin 27 lira olarak gerçekleşti.
Asil listedeki kar amacı güden kuruluşların bütçesi 16 milyon 127 bin 57 lira, kar amacı gütmeyen kuruluşların bütçesi ise 3 milyon 866 bin 470 lira oldu. Bu listedeki 67 projeden 35'i imalat sanayi, 25'i tarıma dayalı sanayi, 7'si ise turizm alanlarında faaliyet gösteriyor.
Destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerine sözleşmeye davet yazıları, 20 Haziran'dan itibaren gönderilecek. Harcama takvimi oluşturulması için ajans tarafından Kütahya'da bulunan Genel Sekreterlikte 21-24 Haziran tarihlerinde randevu usulüyle teknik destek verilecek. Sözleşmeler ise 27 Haziran-8 Temmuz tarihlerinde imzalanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com